Weź udział w konkursie i zgarnij fajne nagrody.
Uwaga! Konkurs został przedłużony.

Sian Jeisel

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Jeisel2.jpg
Sian Jeisel
Data i miejsce śmierci: 19 BBY, Bogden 3[1]
Miejsce pochodzenia: Devaron
Rasa: Devaronianka
Kolor oczu: Ciemnobrązowe
Przynależność:
Sian Jeisel była devaroniańską mistrzynią Jedi żyjącą w okresie upadku Starej Republiki.

Biografia

Gdy wybuchły wojny klonów, Jeisel wraz z kilkoma innymi Jedi odłączyła się od Zakonu, wierząc, że ten oddalił się od ścieżki prawdziwych rycerzy. Sprzeciwiała się popieraniu przez niego skorumpowanej Republiki, uważając że Jedi nie powinni być jej popychadłami na wojnie.

Trzy miesiące po bitwie o Geonosis, Sian wraz z trzema innymi renegatami - K'Kruhkiem, Mirą i Rhadem Tarnem zdecydowała się spotkać w twierdzy innego zdrajcy, byłego instruktora walki mieczem świetlnym w Świątyni Jedi, mistrza Sory Bulqa. Zebrali się tam na prośbę Mace'a Windu, pragnącego nakłonić ich do powrotu na łono Zakonu. Negocjacje przerwało przybycie mrocznej Jedi, Asajj Ventress. Uśmierciła ona w walce Mirę i podsunęła pozostałym podejrzenie, że została wysłana osobiście przez mistrza Windu. W rzeczywistości wykonywała polecenia Sory Bulqa, wówczas już mrocznego akolity hrabiego Dooku. Mace odkrył prawdę o zdradzie przyjaciela i stoczył z nim nierozstrzygnięty pojedynek. Ventress uciekła, lecz przedtem przeciągnęła na ciemną stronę Mocy młodego i zapalczywego Rhada Tarna, prowokując go do ataku na Jeisel. Devaronianka nie miała innego wyjścia, jak tylko uśmiercić chłopaka w obronie własnej. Po skończonej walce, wraz z K'Kruhkiem i Windu odleciała z Ruul. Wciąż miała obiekcje co do roli Jedi w wojnie, ale odkrycie prawdy o Bulqu nakłoniło ją do przyłączenia się do czynnych działań wojennych.

Jeisel na Saleucami.

Kilka miesięcy później krążownik, którym leciała na Drongar z posiłkami dla tamtejszej floty, został przechwycony przez flotę Separatystów. Spotkała się z samym Dooku, który oszczędził jej życie mając nadzieję, że zmieni tym samym jej nastawienie do niego. Hrabia mylił się: Sian nazwała go potworem i oświadczyła, że nigdy się do niego nie przyłączy.

Pod koniec wojny, służyła pod mistrzami Oppo Rancisisem i Quinlanem Vosem w pięciomiesięcznym oblężeniu Saleucami. Cały czas wyrażała swój brak zaufania do Vosa, uważając go za zdrajcę Jedi i Republiki.

Po bitwie o Saleucami wraz z mistrzem K'Kruhkiem miała wspomóc Ki-Adi-Mundiego na planecie Mygeeto. W drodze statek Jedi został zaatakowany przez Separatystów, więc piloci wskoczyli na oślep w nadprzestrzeń. Statek pojawił się ponownie w okolicy planety Bogden 3, gdzie znajdowało się centrum szkoleniowe Jedi. Podczas powitalnego przyjęcia dowódca szturmowców-klonów otrzymał nakaz wykonania rozkazu 66. Rozpoczęła się bitwa. Jeisel wzięła na siebie ciężar walki, by umożliwić ucieczkę pozostałym Jedi. W ostatnim momencie zdążyła zdetonować granat, który został aktywowany przez jednego z żołnierzy i miał być rzucony w uciekających. W wyniku eksplozji zginęła zarówno Jeisel, jak i pozostali szturmowcy.

Ciekawostki

Z imieniem Jeisel wywiązał się swego czasu pewien bałagan. Źródłem pogłosek była córka Jan Duursemy, imieniem Sian, która na konwencie Celebration III wystąpiła w kostiumie Devaronianki. Jej fotografia została podpisana: "Sian Jeisel" i tak się przyjęło. Informację tę potwierdził później The New Essential Guide to Alien Species.

Przypisy

Źródła

Ossus mini 2.png
Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Sian Jeisel.