Dług życia

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Ten artykuł dotyczy zwyczaju. Zobacz też: powieść Koniec i początek: Dług życia.

Dług życia funkcjonował w społeczeństwach wysoko ceniących honor jako swoista przysięga, która każe za uratowanie życia odwdzięczyć się tym samym.

Jego funkcjonowanie było różnie postrzegane w różnych kulturach, które z reguły jednak łączył patriarchat i szczególne uznanie dla wojowników, a poza honorem ceniona była też odwaga i sprawność na polu bitwy. U niektórych tradycja długu życia traktowana była marginalnie, u innych stanowiła niemal dożywotni obowiązek. Tradycję tę kultywowali między innymi Gunganie, Wookiee, Noghri, a także Srrors'tokowie.

Znane długi życia

  • Wookiee Chewbacca miał dług życia wobec Hana Solo za wyzwolenie go z niewoli Imperium. Z czasem ten dług rozciągnął się na całą rodzinę Solo, włączając Luke'a Skywalkera, a po śmierci Chewiego przejęli go Lowbacca i Lumpawaroo.
  • Długiem życia można było nazwać zobowiązanie, jakie zaciągnęli wszyscy Noghri wobec Dartha Vadera i Imperium, gdy zobowiązało się ono ocalić ich rodzinną planetę, Honoghr, przed katastrofą ekologiczną. Vader scedował później ten dług na Thrawna, jednak przysięgę anulowano, kiedy wyszło na jaw, iż Imperium nie ma nic wspólnego z oczyszczaniem planety, a nawet ją zatruwało.
  • Wookiee Zaalbar miał dług życia wobec Revana za uratowanie go z rąk gamorreańskich handlarzy niewolników.
  • Hanharr, łowca nagród rasy Wookiee wierzył, że ma dług życia wobec Miry, która oszczędziła go w walce. Rozwścieczony faktem, iż okazała mu niesłuszną jego zdaniem litość i nie chciała przyjąć jego usług, Hanharr postanowił ją zabić. Gdy po raz kolejny oszczędziła mu życie, rozwścieczyło go to do reszty. Wtedy uratowała go Kreia, przez co zyskał kolejny dług życia, który z kolei pozwolił mu z czystym sumieniem ruszyć zabić Mirę z rozkazu Kreii.
  • Jar Jar Binks miał dług życia wobec Qui-Gona Jinna za ocalenie przed transporterem MTT. W zamian za to Jar Jar służył jemu i Obi-Wanowi Kenobiemu jako przewodnik, aż do śmierci Qui-Gona.

Źródła