Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Threat of Peace 2: New Galactic Order

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
ToP2 okladka.jpg
Threat of Peace 2: New Galactic Order
Scenariusz: Robert Chestney
Ilustracje: Alex Sanchez
Kolory: Michael Heisler
Tusz: Michael Atiyeh
Ilustracja na okładce: Benjamin Carré
Informacje wydawnicze
Wydanie oryginalne:
Typ publikacji: Zeszyt komiksowy
Seria/Cykl: The Old Republic: Threat of Peace
Zeszyt/Tom: 2 z 3
Poprzedni: Threat of Peace 1: Treaty of Coruscant
Następny: Threat of Peace 3: Uncertain Surrender
Pełne informacje o wydaniach
Chronologia w uniwersum
Kanoniczność: Legendy
Okres historyczny: Era Starej Republiki
Czas akcji: 3653 BBY


Threat of Peace 2: New Galactic Order (Zagrożony pokój 2: Nowy porządek w Galaktyce) to drugi akt komiksu online The Old Republic: Threat of Peace związanego z grą sieciową The Old Republic. Kolejne, trzy stronicowe części komiksu były umieszczane co dwa tygodnie na oficjalnej stronie gry. Komiks miał swoją premierę 3 lipca 2009, natomiast jego papierowa wersja ukaże się 4 sierpnia 2010 nakładem wydawnictwa Dark Horse Comics, jako The Old Republic 2: Threat of Peace, Part 2.

Nota wydawnicza

Wydanie oryginalne
The Sith Empire’s deception left Coruscant in ruins and forced the Republic to agree to unfavorable terms in the Treaty of Coruscant. Despite their disappointment, Senate and Jedi leaders are under no delusions — the treaty is critical for the Republic’s survival. To ensure a prompt and orderly withdrawal from star systems ceded to the Empire, the Jedi Council has sent its best and brightest to the Outer Rim on board the diplomatic ship, Envoy. Unfortunately, the mission turned into a disaster when a battle inexplicably broke out between the Envoy and an Imperial transport ship en route to Korriban. In the aftermath of the battle, the Envoy has been destroyed, and young Jedi Satele Shan is marooned on an escape pod in an obscure star system...(BioWare, 2009)
Tłumaczenie nieoficjalne
Podstęp Imperium Sithów sprawił, że Coruscant legło w gruzach i zmusił Republikę do zgodzenia się na niekorzystne warunki traktatu na Coruscant. Pomimo rozczarowania, przywódcy Senatu i Jedi nie mają złudzeń - traktat jest niezbędny dla przetrwania Republiki. W celu zapewnienia szybkiej i zorganizowanej akcji wycofywania się wojsk Republiki z systemów przekazywanych Imperium, Rada Jedi wysłała najzdolniejszych członków Zakonu na Zewnętrzne Rubieże na pokładzie dyplomatycznego statku Envoy. Niestety misja przerodziła się w katastrofę, kiedy z nieznanych przyczyn wybuchła bitwa pomiędzy statkiem Republiki, a sithańskim statkiem transportowym kierującym się na Korriban. W efekcie tego Envoy został zniszczony, a młoda Jedi, Satele Shan jest pozostawiona sama sobie w kapsule ratunkowej w ponurym gwiezdnym systemie...

Streszczenie

Podpisanie traktatu z Coruscant wywołało w szeregach Republiki spore poruszenie. W republikańskiej bazie 11A na Balmorze trwa zebranie tamtejszych dowódców. Młody rycerz Jedi, Fortris Gall chce ponownie zorganizować misję ratunkową do Troidańskiego Zakładu Zbrojeniowego, gdzie Imperium od wielu tygodni przetrzymują Drużynę Rozbiórkową 419. Planowana wcześniej misja została zawieszona z powodu rozmów pokojowych. Jednakże togrutański generał Buryn nie zgadza się na akcję, twierdząc, że będzie ona pogwałceniem warunków traktatu. Oburzony Gall wychodzi mówiąc, że chce popatrzeć w gwiazdy. W rzeczywistości jednak udaje się do zakładów zbrojeniowych by wyzwolić żołnierzy.

Na miejscu młody Mirialanin dociera w końcu do fabryki. Jest lekko zaskoczony niskim stopniem zabezpieczeń. Nagle zostaje zaatakowany przez nieznanego Sitha, który zarzuca Jedi, że jego zapał można wyczuć w całym budynku. Gall odpowiada, że może właśnie czekał na walkę. Gdy Sith mówi, że jego miecz świetlny jest niczym wobec potęgi ciemnej strony, Fortis wyciąga z kabury drugi egzemplarz broni zabijając zaskoczonego przeciwnika.

Tymczasem na Coruscant, w Wieży Senatu, rodiański ambasador Mareesh rozmawia z senatorem Paranem Am-Risem. Jest oburzony, że Republika opuściła Rodię oddając ją Imperium. Cereanin tłumaczy, że był to jeden z warunków traktatu i musieli się na niego zgodzić, jeśli nie chcieli by Coruscant zostało zniszczone. Wściekły ambasador opuszcza Senat nie słuchając tłumaczeń senatora. W tej samej chwili przybywa mistrz Zym. Razem z senatorem zastanawiają się na skutkami traktatu dochodząc do wniosku, że przyspieszył on tylko to, co nieuniknione. Jednocześnie Am-Ris informuje rozmówcę, że Senat odłożył na później odbudowę świątynię Jedi ze względu na brak środków. Kel Dor jest nieco zaskoczony, ale przyznaje, że mieszkańcy stolicy są teraz najważniejsi. Senator Paran zapewnia, że świątynia z pewnością zostanie wkrótce odbudowana.

Mistrz Orgus Din przesiaduje wśród ruin miasta powtarzając kodeks Jedi. Odnajduje go Zym powtarzając to, czego dowiedział się od Am-Risa. Orgus wspomina, że w świątyni znajdował się wtedy jego padawan. Zym każe mu nad tym zapanować i mówi mu, że jego dawny uczeń, Fortis na własną rękę podjął misję uratowania Drużyny 419. Prosi Dina by się tam udał i razem z Tavusem, którego już tam oddelegowano, powstrzymał Mirilianina zanim będzie za późno.

Tymczasem w areszcie na transportowcu Imperium, w klatce energetycznej, przetrzymywana jest mistrzyni Dar'Nala. Imperialny oficer torturuje ją próbując dowiedzieć się, dlaczego jej okręt otworzył do nich ogień pomimo zawieszenia broni. Togrutanka protestuje, że to Imperium pierwsze zaatakowało. Zarzuca mu, że zależy mu tylko na torturowaniu. Oficer odchodzi, mówiąc, że gdy wróci, da jej ostatnią szansę. Gdy imperialny wychodzi, przebywający w celi obok Braden próbuje zrozumieć, dlaczego Jedi nie powiedziała oficerowi tego, co chciał usłyszeć, chociaż wie, że zginie. Dar'Nala odpowiada, że zna prawdę, po czym uwalnia mężczyznę, prosząc go by przekazał informacje o tym co zaszło mistrzowi Zymowi i Satele Shan. Łowca nagród zgadza się, lecz nie może zrozumieć, dlaczego Togrutanka skazuje się na śmierć. Ta wyjaśnia, że jest zbyt słaba by się uwolnić i jest gotowa ponieść wszelkie konsekwencje swojej decyzji. Braden udaje się do hangaru obok i odkrywa, że imperialni trzymali jego broń tuż obok celi. Zabijając strażników odlatuje ze statku skradzionym myśliwcem Imperium, by przed wykonaniem zadania, wyrównać rachunki z Gin Lesl.

Tymczasem w Koloniach, w sektorze Barma mandaloriańscy piraci odnajdują kapsułę ratunkową, na pokładzie której znajduje się Satele i SP-99. Ich dowódca dowiadując się o obecności form życia na jej pokładzie cieszy się, że będzie miał nowego niewolnika do sprzedania na rynku na Geonosis. W tej samej chwili na miejsce przybywają Harron Tavus i Orgus Din. Odkrywają, że z kapsuły ratunkowej wysyłany jest sygnał dla Republiki. Rozkazują Mandalorianom się wycofać, jednak ci nie mają zamiaru uciec. Po chwili porucznik Harron ostrzeliwuje ich statek niszcząc go. Mistrz Din zabiera Satele Shan i SP-99 na pokład swojego statku. Tam dziewczyna relacjonuje im przebieg zdarzeń. Chce, by mężczyźni pomogli jej odnaleźć mistrzynię Dar'nalę. Din tłumaczy, że udają się negocjacje na Balmorrę, jednak namawiany, zgadza się poprosić o pozwolenie Zyma.

Tymczasem na statku Imperium, Sivill dowiaduje się, że Braden uciekł. Wściekły postanawia ostatecznie zabić Togrutankę. Wiedząc jednak, że więzień należał do Dalborry, pozwala mu wykonać egzekucję. Kobieta próbuje go powstrzymać, jednak po chwili ginie rażona olbrzymim ładunkiem elektrycznym.

Braden udaje się do kasyna Gromada Gwiazd na Nar Shaddaa, gdzie spotyka się z kryminalistą Nokiem Drayenem. Nok informuje łowcę, że zarówno Republika, jak i Imperium wyznaczyła nagrodę za głowę mężczyzny i radzi mu, by się ukrył. Braden jednak prosi go, by przed tym pomógł mu załatwić porachunki. Drayen, który ma wobec łowcy dług wdzięczności zgadza się.

Tymczasem na statku Republiki, Orgus Din informuje mistrza Zyma o ataku. Ten wyjaśnia, że wielu senatorów poruszonych tym wydarzeniem, chce wznowienia wojny. Gdy Tavus pyta, czy teraz mogą uratować Dar'Nalę, Zym wyjaśnia, że według otrzymanych informacji ta już nie żyje. Gdy Satele dowiaduje się o śmierci mistrzyni załamuje się. Harron próbuje ją pocieszyć, tłumacząc, że on także stracił wszystkich, o których się troszczył i zna ten ból. Kobieta przeprasza porucznika, za to, że wcześniej potraktowała go szorstko.

W międzyczasie statek Sivilla przybywa na Korriban. Gdy kapitan informuję Dalborrę, że nie powinien zostawac na planecie, a jego sprzęt i wynagrodzenie czekają na niego na kolejnym statku, pojazd nagle wylatuje w powietrze. Później na miejsce przybywa lord Baras. Wypytując jednego z żołnierzy dowiaduje się, że ktoś podłożył na statku bombę, a Darth Angral podejrzewa o to republikańskich szpiegów.

Tymczasem Orgus Din, Tavus i Satele docierają na Balmorrę. Na miejscu Din żąda wyjaśnień, dlaczego oddziały Buryna nie opuściły planety. Ten objaśnia sytuację, informując go o wyprawie Fortrisa oraz o ataku wojsk Imperium. Tymczasem Gall przełamuje obronę imperialnych. Po walce spotyka Orgusa. Ten karci go za pochopne działania i informuje o jego nowym przydziale na Dantooine, gdzie również są problemy z odwrotem żołnierzy. Towarzyszyć mają mu Harron, Shan i SP-99. Tymczasem Din postanawia pozostać na Balmorze i zaprowadzić porządek.

W tym samym czasie na Coruscant, jeden z droidów informuje mistrza Zyma, że komandor Gin Lesl chce się z nim spotka w ruinach świątyni Jedi. Gdy Kel Dor dociera na miejsce, okazuje się, że oficer otrzymała podobną wiadomość, która rzekomo pochodziła od Jedi. Wtedy oboje natykają się na Bardena, który zastawił pułapkę. W akcie zemsty zabija Lesl i chce przekazać wiadomość Jedi, jednak ten powala go na ziemię za pomocą Mocy by go aresztować. Oburzony łowca strzela do Zyma i zabija go. Braden żałuje, że nie mógł przekazać Jedi wiadomości o lordzie Sithów, który zaplanował atak an Envoy, jednak musi uciekać, zanim ktoś go przyłapie. Nagle budynkiem Senatu wstrząsa potężna eksplozja. Braden ewakuuje się z Coruscant, nie wiedząc, że jest obserwowany przez Dalborrę.

Jakiś czas później, przez sektor Raioballo przelatuje statek Tavusa i Shan. Porucznik ignoruje droida, który po raz kolejny przypomina mu o szczegółach warunków traktatu, włącza autopilota i udaje się do pomieszczenia, w którym przebywa Shan. Proponuje jej, by po misji udali się gdzieś we dwoje na kilka dni. Satele jest lekko zawstydzona, lecz odmawia, przypominając, że jest Jedi, jednak Tavus odpowiada, że i tak wie, co kobieta do niego czuje. Tymczasem statek przybywa na Dantooine. W bazie Republiki przyjmuje ich major Dael i przekazuje transmisję od senatora Am-Risa. Ten mówi o śmierci Zyma i ataku na Senat, jednak nie wiadomo, kto jest za niego odpowiedzialny. Major zarzuca Cereaninowi, że wierzy w traktat, który jest tylko intrygą Imperium. Po zakończeniu transmisji informuje przybyłych, że nie zamierza się wycofywać, lecz kontynuować bitwę i ją wygrać. Tavus, który przeczuwa wznowienie wojny, popiera go, podobnie jak wcześniej przybyły Fortris. Obaj żołnierze nie zważają przy tym na protesty młodej Jedi.

Tymczasem na Balmorrze Buryn i Orgus Din dyskutują o odwrocie wojsk Republiki z planety. Rozmowa zostaje przerwana gdy z Jedi komunikuje się Paran Am-Ris. Polityk informuje Orgusa, że śledzony przez szpiegów Republiki, podejrzany o zabójstwo Zyma i atak na Senat łowca nagród Braden przebywa aktualnie na Nar Shaddaa. Senator prosi Dina o pojmanie najemnika w celu przesłuchania i stwierdzenia, czy jego działania są jedynie aktem zemsty, czy też mają na celu doprowadzenie do zerwania traktatu pokojowego.

W międzyczasie, w Akademii na Korribanie skrytobójca atakuje lorda Barasa wbijając mu wibroostrze w plecy. Jednakże lord Sithów razi go błyskawicami zabijając zamachowca. Sith podejrzewa, że wynajął go lord Angral.

Na Dantooine Fortris Gall kontaktuje się z Harronem Tavusem i prosi go o spotkanie w ruinach enklawy Jedi, w celu omówienia pilnej sprawy, o której nie może mówić w obawie przed szpiegami. Gdy po chwili porucznik natyka się na SP-99, który znowu tłumaczy się postanowieniami traktatu, wściekły oficer strzela do droida niszcząc go.

Zawartość

W tym haśle należy dodać lub uzupełnić spis zawartości.
[Pokaż/Ukryj]
Postacie Stworzenia Modele droidów Wydarzenia Miejsca
Organizacje i tytuły Rasy rozumne Pojazdy i statki Broń i technologia Różne

Postacie

Miejsca

Galeria

Wydania

Data premiery Kraj wydania Numer ISBN Wydawnictwo Objętość Format Cena
2009, 3 lipca USA --- BioWare 27 stron Online (E-book) Darmowy

Linki zewnętrzne


The Old Republic
[Pokaż/Ukryj]

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!