Pancerz żołnierzy-klonów (faza I)

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Klon-szeregowy w pancerzu fazy I.

Pancerz żołnierzy-klonów (faza I) był podstawowym wyposażeniem funkcjonariuszy Wielkiej Armii Republiki. Został opracowany przez Kaminoan i był dopasowany do potrzeb żołnierzy-klonów.

Opis

Pancerz żołnierzy-klonów (faza I).

Pancerze te zostały opracowany przez Kaminoan, korzystających przy pracach projektowych z pomocy łowcy nagród Jango Fetta, dzięki czemu był luźno wzorowany na mandaloriańskim pancerzu bojowym[1]. Składał się z dwudziestu elementów i ważył około 40 kg[2]. Jego przeznaczenie – ochrona ciał identycznych pod względem biologiczno-fizycznym żołnierzy, pozwoliło na produkcję pancerza tylko w jednym rozmiarze, co z kolei pozwoliło dopasować go do potrzeb klonów. Brak znajomości przez Kaminoan fizjologii istot ludzkich poskutkował jednak tym, iż zbroja była ciężka i niewygodna, przez co nazywana była przez żołnierzy-klonów pudłem[2].

Pancerz wykonany był z plastoidu, który osłaniał noszącego go żołnierza, absorbując część strzału z blastera. Jak w każdej zbroi, słabym punktem były miejsca połączeń poszczególnych elementów. Wszystkie pancerze klonów posiadały kolor biały, lubiony przez Kaminoan.

Klony ARC z widocznymi modyfikacjami pancerzy fazy I.

Hełmy, należące do kompletu tego pancerza, oddawały wpływ Jango Fetta na jego projektowanie. Podobnie jak mandaloriański buy'ce, kask żołnierza-klona osłaniał całą głowę, a widzenie użytkownikowi umożliwiał wizjer w kształcie litery T. W odróżnieniu od mandaloriańskiego hełu, w tym przypadku jednak wizjer łączył się na dole z głośnikiem, umożliwiającemu żołnierzowi rozmowę z otaczającymi go istotami. Głośnik ten miał kształt ostrego grymasu, przypomniał odwróconą do góry nogami literę V. Na wysokości podbródka hełm wyposażony był w filtr oddechowy, usuwający z powietrza gazy bojowe. Wewnętrzny system wyświetlania HUD pozwalał klonom na obserwowanie otoczenia w sposób tradycyjny, w podczerwieni, wyposażony był w system rozpraszania światła w przypadku oślepiających eksplozji i pozwalał na przekazanie obrazu z hełmu towarzyszy broni[3]. Hełm wyposażony był również w automatyczne filtry dźwiękowe, wygłuszające odgłosy bliskich, gwałtownych eksplozji. Do hełmów można było dołączać rozmaite urządzenia, zależnie od potrzeb. Możliwe było dodanie latarek na wysokościach skroni, oświetlających ciemne pomieszczenia[4][5], lub noktowizorów, opuszczanych na poziom wizjera[6]. Wykończenie hełmu było zaokrąglone z wyjątkiem podłużnego, plastoidowego paska, osłaniającego antenę komunikacyjną.

Klon-pilot w pancerzu fazy I.

Do pancerza dołączony był również pas, zawierający liczne sakwy, mogące pomieścić amunicję, podstawowe środki medyczne, jak opatrunki z bactą, oraz racje żywnościowe. Z tyłu pasa znajdował się pojemnik w kształcie walca, będący detonatorem lub źródłem dodatkowej energii elektrycznej. Na wysokości jednego z nadgarstków klony posiadały komlink.

Pancerze tego typu przeznaczone były dla zwykłych żołnierze oraz komandosów ARC, jednak w ich przypadku wprowadzane były modyfikacje. Żołnierze tego elitarnego typu nosili pancerze wyposażone w urządzenie, łączące w sobie cechy anteny, usprawniającej system komunikacyjny hełmu, oraz noktowizora po opuszczeniu urządzenia na poziom wizjera, dodatkowy naramiennik i kamy, czyli nawiązujące do ich mandaloriańskiego dziedzictwa getry, zwane żartobliwie spódniczkami, zainspirowanymi tradycyjnym elementem mandaloriańskiego stroju łowieckiego. Klony-komandosi wyposażeni byli w pancerz innego typu, który w okresie wojny był częściej modyfikowany.

Początkowo przewidziano tylko jedna modyfikację pancerza poza wariantem dla klonów ARC. Była nią zbroja klona-pilota, wyposażona w system podtrzymujący życie, umożliwiający przetrwanie w próżni przez pól standardowej godziny, oraz inaczej zakończony hełm – okrągłej, pozbawiony był zamaskowanej anteny komunikacyjnej.

Oznaczenia rang

Pancerze klonów fazy I z oznaczeniami rang.

Pancerze klonów naznaczane były kolorowymi pasami, symbolizującymi posiadaną przez nosiciela rangę. Dzięki takiemu sposobowi oznaczania klon w odpowiednim stopniu był z daleka widoczny. Oznaczenia rang były następujące:

Z czasem jednak barwy dla oznaczenia rangi wypierane były przez oznaczenia formacji, do której przynależał noszący pancerz żołnierz. W fazie II pancerza oznaczenie rangi konkretną barwą stawało się rzadkością.

Niektóre klony nanosiły na swoje pancerze indywidualne oznaczenia, symbole i barwy, mające odróżnić ich od braci z jednostki.

Historia

Żołnierze-klony fazy I, opuszczające Kamino.

Pancerze żołnierzy-klonów zostały opracowane przez Kaminoan, współpracujących z Jango Fettem. Dzięki temu, że zbroja ta przeznaczona była dla identycznych ludzi, produkowano go tylko w jednym rozmiarze. Klony otrzymywały swoje pancerze tuż przed wyruszeniem na wojnę, wcześniej posiadały odmienne, treningowe pancerze.

Po raz pierwszy pancerze te wykorzystano w 22 BBY podczas bitwy o Geonosis. Następnie pancerze były eksploatowane na wszystkich frontach wojen klonów. Dowództwo WAR szybko zdało sobie sprawę z przeoczenia Kaminoan – pancerze klonów często wymagały modyfikacji do funkcjonowania na innych planetach. Z tego powodu zaczęły powstawać zmodyfikowane wersje pancerza, jednak jego ogólny wygląd i budowa zachowywały wzór standardowej zbroi.

W trakcie trwania wojny sposób oznaczania rang żołnierzy z pomocą barw wypierany był przez oznaczenia konkretnych formacji. Niektóre klony ozdabiały swoje pancerze osobistymi symbolami, wzorami i barwami, mającymi wyszczególnić ich spośród braci i podkreślić ich indywidualność.

Pancerze tego typu zostały wyparte przez zmodyfikowaną zbroję drugiej fazy. Miało to miejsce 24 miesiące po bitwie o Geonosis, w 20 BBY[7][8].

Zmodyfikowane wersje pancerza

W poniżej tabeli opisane są modyfikacje pancerza pierwszej fazy, z pominięciem standardowego modelu oraz pancerzy pilotów i klonów ARC.

Klony podwodne

Ten rodzaj pancerza wyróżniał się systemem pozyskiwania powietrza z wody, wodoodpornym i szczelnym skafandrem oraz płetwami zamiast butów. Modyfikacje te umożliwiały klonom walkę w środowisku podwodnym nawet przez kilka dni.

Klony śnieżne

Pancerze klonów, mających uczestniczyć w walkach na planetach o mroźnych klimatach, uzupełnianie były o termoszczelne skafandry, systemy ogrzewające oraz kamy, osłaniające i ogrzewające uda.

Zwiadowcy

Dla potrzeb zwiadowców opracowano lżejsze pancerze oraz hełmy wyposażone w unowocześniony system komunikacyjny i opływowe wykończenie. Pancerze te jako pierwsze zastosowały maskujące barwy.

Klony strzelcy

Kanonierzy wyposażani byli w pancerze o wzmocnionej grubości, w celu ochrony użytkowników przed odłamkami i impetem wystrzału, a także udoskonalony system wygłuszania.

Advanced Recon Force

Żołnierze ARF, pilotujący łaziki AT-RT, wyposażeni byli w identyczne pancerze, jak zmodyfikowane zbroje zwiadowców, pozbawieni byli jedynie maskujących barw.

Klony pustynne

Modyfikacje pancerzy klonów pustynnych były różnorakie. Podstawą zmian było naniesienie maskujących barw, poza tym dobierano już zmodyfikowane pancerze, mogące wykazać swoją przydatność w środowisku pustynnym (wykorzystywano np. pancerze zwiadowców, które były lżejsze).

Klony z miotaczami płomieni

Klony, mające obsługiwać miotacze ognia, wyposażane były w pancerze, przypominające wyglądem zewnętrznym zbroje klonów śnieżnych. Różnica polegała na tym, iż wyposażane one były w system chłodniczy i wykonywano je z odpornego na działanie ognia i wysokie temperatury materiału.

Piloci od tajnych operacji

Piloci, wypełniający tajne misje, wyposażani byli w zmodyfikowane pancerze, który miał udoskonalony, zabudowany system oddechowy oraz unowocześnioną aparaturę nadawczo-odbiorczą. Zabudowania słuchawek i anten komunikacyjnych pozbawiły hełmy tych pilotów tradycyjnego kształtu.

Klony z plecakami odrzutowymi

Niektóre klony wyposażane były w plecaki odrzutowe, umożliwiające im walkę z powietrza lub pokonywanie średnich wysokości. Jedyną modyfikacją pancerza było w takim przypadku uzupełnienie o sam plecak.

Klony-specjaliści od tajnych operacji

Mający wykonywać tajne misje żołnierze wyposażani byli w zmodyfikowane pancerze o unowocześnionym systemie komunikacyjnym. Sprawiało to, iż wykończenia hełmów na wysokości uszu układały się w sześciokątne bryły.

Ciekawostki

  • Początkowo w świecie Gwiezdnych wojen pancerze klonów I fazy miały zachować sposób oznaczania rangi za pomocą barw oraz nie wykraczać modyfikacjami poza pancerze ARC, pilotów i nurków. Wszystkie modyfikacje miały się pojawić dopiero w II fazie pancerza. Sytuację tę zmienił projekt The Clone Wars.
  • Wszystkie dzieła projektu The Clone Wars, w których pojawiają się klony w pancerzach I fazy, zawierają błąd: moduł na plecach klonów wyglądem nie odpowiada wizerunkowi przedstawionemu w Ataku klonów, jest za to identyczny jak moduł na plecach imperialnych szturmowców.

Przypisy

Kapitan Rex, w pancerzu I fazy, ozdobionym barwami formacji oraz osobistym wzorem.

Źródła