Pancerz żołnierzy-klonów (faza II)

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Żołnierz-klon w pancerzu II fazy.

Pancerz żołnierzy-klonów (faza II) był podstawowym wyposażeniem funkcjonariuszy Wielkiej Armii Republiki po jego modyfikacji w 20 BBY. Pancerz ten był także wykorzystywany przez Armię Imperialną w pierwszych latach jej istnienia.

Opis

Warthog w pancerzu pilota II fazy z zbaudowaną twarzą.

Pancerz żołnierzy-klonów II fazy był mocno zmodyfikowaną wersją pierwszego. Najistotniejszą zmianą był fakt, iż zbroja stała się wygodniejsza, lżejsza, ale jednocześnie mocniejsza – zapewniała lepszą ochronę. Zmiany w wyglądzie zewnętrznym nie licząc hełmu były niemal niezauważalne. Najwięcej modyfikacji, poza wzmocnieniem wszystkich elementów, wprowadzono właśnie w hełmie[1].

Hełmy wyposażone zostały w udoskonalony system filtrowania powietrza. Dodatkowo na potrzeby użytkowników zwiększono wizjery, co dawało większą widoczność. Wykończenie hełmu, we wcześniejszym wariancie wychodzące z tyłu głowy, tym razem zostało łagodnie pochylone, ginąc na wysokości potylicy[1]. Podobnie jak w hełmie poprzedniego wariantu, nowe kaski tolerowały podłączanie dodatkowych urządzeń, np. noktowizorów[2]. Pozostawiono też wyświetlacz HUD, który zachował wszystkie swoje właściwości. Hełmy cały czas wyposażone były w filtry optyczne i soniczne, oraz w filtry powietrza.

Alpha-17 w pancerzu klona-pilota II fazy – wersja z odsłoniętą twarzą.

Szczególnie zmodyfikowane zostały pancerze klonów-pilotów. Wprowadzono dwa warianty zbrój: jeden całkowicie zasłaniał twarz, drugie odsłaniał jej część.

Dowództwo WAR umożliwiło klonom samodzielne modyfikacje swoich pancerzy, w wyniku czego klony montowały sobie osłony antyodblaskowe, udoskonalały systemy komunikacyjne i moduły widzenia w podczerwieni. Oznaczanie rangi żołnierza za pomocą barw zostało niemal całkowicie wyparte przez oznaczenia przynależności do poszczególnych jednostek. Pojawiło się również więcej specjalistycznych wariantów pancerza[3].

Z powodu konieczności wprowadzenia nowego sposobu oznaczania oficerów, modyfikacje pancerzy I fazy wśród klonów ARC – dodatkowe naramienniki oraz kamy - stały się naturalne dla niemal wszystkich oficerów[3].

Historia

Senator Burtoni, przedstawiające projekt pancerza II fazy.

Pomysł stworzenia nowego pancerza dla klonów pojawił się już w międzyczasie bitwy o Malastare. Odkryta tam Bestia Zillo posiadała łuski, wykazujące niebywałą wytrzymałość. Stworzenie zostało przewiezione na Coruscant, gdzie doktor Sionver Boll prowadziła nad nim badania[4]. W końcu bestia wymknęła się spod kontroli, co spowodowało kryzys, w wyniku którego Zillo został zabity[5]. Nie wiadomo, czy wyniki badań przyczyniły się do opracowania pancerza II fazy.

Opracowaniem projektu pancerza II fazy zajęli się, podobnie jak uprzednio, Kaminoanie. Schemat nowej zbroi został rozpowszechniony w Senacie przez senator Halle Burtoni[6]. Pancerz II fazy znalazł się na wyposażeniu WAR 24 miesiące po bitwie o Geonosis, w 20 BBY[7][8].

Żołnierze 212 Batalionu Szturmowego podczas bitwy o Utapau.

Pierwsze zmodyfikowane pancerze zostały dostarczone komandosom ARC. Były one nieco odmienne od zbrój zwykłych klonów, m.in. hełm miał okrąglejszy kształt, otrzymali też oni inne plecaki[9].

Po wprowadzeniu pancerzy II fazy zrezygnowano z oznaczania rang żołnierzy za pomocą barw, świadczących teraz o przynależności do konkretnej jednostki. W tej sytuacji przeznaczony uprzednio jedynie dla klonów ARC naramienniki i kamy stały się oznaką stopnia oficerskiego, także u zwykłych klonów.

Wprowadzeniu pancerza fazy II towarzyszyło zastosowaniu zbrój w licznych odmianach, wyspecjalizowanych do konkretnych warunków środowiskowych lub specjalnych zadań. Dowództwo WAR pozwoliło też klonom na wprowadzania indywidualnych modyfikacji[3].

Pancerze te zastosowane były przez Armię Imperium Galaktycznego w pierwszych latach jego istnienia[3].

Specjalistyczne warianty

Wprowadzenie II fazy pancerza przewidywało wykorzystanie przez WAR większej ilości specjalistycznych wariantów zbrój. W poniższej tabeli opisane są zmodyfikowane modele, wprowadzone wraz z pancerzem II fazy.

Klony leśne

Pancerz dla klonów, walczących środowisku leśnym lub bagiennym, wyposażony był w zmodyfikowany hełm, o udoskonalonym systemie komunikacyjnym, w tym głośniku, oraz osłonie antyodblaskowe. Pancerze te wyposażane były w maskujące barwy.

Klony BARC

Ta elitarna formacja klonów ARC, stworzona przez komandorów Naya i Bacarę, wyposażana była w specjalne hełmy, dostosowane do przemieszczania się z dużą prędkością za pomocą śmigaczy BARC. Hełmy te miały zabudowany głośnik oraz system soniczny, wygłuszający szumy.

Klony Galaktycznych Oddziałów Specjalnych

Klony z 21 Korpusu Nova wyposażane były w pancerze, które pozwalały przetrwać w trudnych warunkach klimatycznych. Pancerze posiadały system chłodzenia i buty o zwiększonej przyczepności. Takie same pancerze, w innych barwach, wykorzystywały klony śnieżne II fazy.

Klony-spadochroniarze

Pancerze klonów-spadochroniarzy były dostosowane do skoków z dużych wysokości. Repulsorowe silniczki manewrowe pozwalały kierować upadkiem, a zmodyfikowany pancerz i hełm o unikalnym kształcie był przystosowany do znacznych zmian ciśnienia.

Piloci AT-RT

Klony tego typu nosiły pancerze, które zastąpiły zbroje klonów ARF. Pancerze te były lekkie, zmodyfikowano ich systemy komunikacyjne i zmniejszono rozmiar hełmu, ograniczając jego kształt.

Heavy Trooper

Klony tego rodzaju nosiły pancerze, które chroniły przed zimnem. Modyfikacja hełmu polegała na przyczepieniu po bokach materiału, chroniącego filtry klimatyzacyjne.

Ciekawostki

Anakin Skywalker, komandor Fox i kapitan Rex – u kapitana widoczne połączenie cech I i II fazy hełmu.
  • Kapitan Rex w II fazie zbroi nosił hełm, będący hybrydą kasku I i II fazy[10]. Komandor Wolffe natomiast nosił hełm żołnierza BARC, chociaż nie był członkiem tej specjalizacji[11].

Przypisy

Źródła

Niektóre warianty II fazy zbroi żołnierzy-klonów