Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Koska Reeves

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Koska Reeves.png
Koska Reeves
Rasa: Człowiek
Kolor włosów: Czarne
Kolor oczu: Brązowe
Kolor skóry: Czarna
Przynależność: Mandalorianie
Koska Reeves była Mandalorianką, która około 9 ABY wraz z Axem Wovesem towarzyszyła Bo-Katan Kryze podczas jej pobytu na Trask.

Biografia

Gdy na Trask przybył Din Djarin poszukujący innych Mandalorian, Koska obserwowała go z ukrycia. Gdy mężczyzna wpadł w tarapaty, schwytany przez Quarrenów, Koska Reeves, Axe Woves i lady Bo-Katan uratowali go i zabili wszystkich na łodzi. Ten jednak, widząc, że cała trójka zdjęła przed nim hełmy, początkowo nie uwierzył, że są Mandalorianami. Wkrótce jednak ponownie pomogli Djarinowi, gdy ten został otoczony przez Quarrenów, chcących się zemścić za wydarzenia na łodzi. Wówczas wszyscy udali się do kantyny, gdzie Bo-Katan powiedziała Dinowi, że może udzielić mu potrzebnych informacji o miejscu pobycia Jedi, jeżeli ten pomoże im w ataku na imperialny transport broni. Następnie wszyscy udali się na rekonesans i wkrótce przystąpili do ataku. bez większych problemów przedostali się do wnętrza statku. Tam szybko cała czwórka pokonała szturmowców i przejęła broń. Wówczas jednak dowódca statku postanowił rozbić statek. Mandalorianie jednak uniemożliwili to i przejęli kontrolę w ostanim momencie. Po tych wydarzeniach Djarin opuścił resztę, gdy tylko dowiedział się, gdzie szukać Jedi.[1]

Jakiś czas później, gdy Koska i Bo-Katan przebywały w kantynie na nieznanej planecie, zjawił się tam Djarin w towarzystwie Boby Fetta, aby poprosić je o pomoc w odbiciu Grogu - podopiecznego Mandalorianina - z rąk moffa Gideona. Bo nie była początkowo chętna, gdyż nie wiedziała, że ten ma namiary na krążownik moffa. Bo, gdy usłyszały głos Fetta zrozumiały, że nie jest on Mandalorianinem, a jedynie klonem. Koska zaczęła startować do Fetta i wywiązał się pomiędzy nimi krótk pojedynek, przerwany przez Bo-Katan. Zgodziła się ona pomóc w walce, jednak w zamian zażądała okrętu Gideona oraz mrocznego miecza, który był w jego posiadaniu. Koska, Bo, Fennec Shand, Carasynthia Dune oraz Fett postanowili urządzić fałszywy pościg aby dostać się na statek na pokładzie skradzionego promu typu Lambda. Imperialny naukowiec, doktor Pershing, którego wcześniej schwytali poinformował ich jednak o oddziale mrocznych szturmowców trzeciej fazy trzymanych na pokładzie oraz pokazał im cele, w której przetrzymywane było dziecko. Plan zakładał, iż Reeves, Bo-Katan, Shand oraz Dune dostaną się na mostek, a Din uda się tymczasem do strefy więziennej uwolnić dzieciaka.

Koska podczas walk na krążowniku.

Ruszyli więc w drogę i po wyskoczeniu z nadprzestrzeni dostali się do hangaru statku, zaś Boba zestrzelił puszczone za nim w pościg myśliwce TIE, po czym skoczył w nadprzestrzeń. Mandalorianki, Fennec i Cara oczyściły hangar, po czym ruszyły na mostek. Din za to udał się do strefy więziennej. Czwórce kobiet bez większych przeszkód udało się przejąć kontrolę nad statkiem. Bo jednak zdziwiła się, gdyż nie zastała nigdzie Gideona, od którego chciała odzyskać mroczny miecz. Po krótkim czasie jednak Din zjawił się na mostku z dzieckiem, mieczem oraz pokonanym w pojedynku Gideonem. Djarin chciał oddać oręż Bo, jednak Gideon oznajmił go, iż ta musi pokonać go w pojedynku, aby uzyskać władzę nad bronią. Nagle jednak napiętą sytuację przerwał dźwięk syreny, oznaczający że mroczni szturmowcy, których Djarin wcześniej wyrzucił w próżnię wrócili na pokład za pomocą swoich wbudowanych silników odrzutowych. Pluton droidów bojowych zaczął zmierzać w stronę mostka, a sojusznicy na nim przebywający zamknęli grodzie, próbując zatrzymać zagrożenie. Nagle, przez iluminator Bo-Katan zauważyła zbliżający się myśliwiec X-wing. Wylądował on w hangarze, a jego pokład opuścił rycerz Jedi, Luke Skywalker. Zaczął on przedzierać się przez oddziały mrocznych szturmowców, likwidując jednego po drugim, co Koska wraz z sojusznikami obserwowała przez kamery na mostku. Nagle Gideon, widząc zbliżającą się klęskę, podjął desperacką próbę zabicia Bo, jednak ta została ochroniona przez zbroję z beskaru, po czym wycelował w Grogu, którego ochronił Din. Moff spróbował więc popełnić samobójstwo, jednak przeszkodziła mu w tym Cara. Widząc, iż Jedi znajduje się przed drzwiami na mostek Djarin kazał otworzyć grodzie. Do pomieszczenia wszedł Luke i oznajmił, że jest on Jedi. Poinformował on również Dina, że przybył by zabrać dziecko na szkolenie, gdyż jest ono wyjątkowo czułe na Moc. Mandalorianin wziął Grogu i bez oporów zdjął hełm, aby pożegnać się ze swoim podopiecznym. Następnie oddał go Skywalkerowi, który po zabraniu dzieciaka opuścił pokład krążownika.[2]

Poza światem Gwiezdnych wojen

Postać Koski Reeves została stworzona na potrzeby jedenastego odcinka serialu The Mandalorian. W jej rolę wcieliła się Mercedes Varnado.

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!