Zapraszamy do udziału w XI konkursie


Pojedynek na I Gwieździe Śmierci

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
ANH Saberduel.jpg
Pojedynek na I Gwieździe Śmierci
Miejsce I Gwiazda Śmierci
Data 0 BBY
Konflikt zbrojny Galaktyczna wojna domowa
Przyczyny Misja ratunkowa dla księżniczki Leii
Wynik Śmierć Bena Kenobiego
Uczestnicy
Obi-Wan Kenobi Darth Vader
Broń
Trzeci miecz świetlny Obi-Wana Kenobiego Miecz świetlny Dartha Vadera
Ofiary
Obi-Wan Kenobi brakPojedynek na I Gwieździe Śmierci był walką, stoczoną pomiędzy Darthem Vaderem i Benem Kenobim, na niedługo przed bitwą o Yavin 4. Zakończył się śmiercią Kenobiego.

Historia

Przyczyny

W 0 BBY, na farmę Owena Larsa, przyjechali handlarze droidów. Ostatecznie, Lars kupił od nich C-3PO i R2-D2. Niedługo po kupieniu droidów, Luke Skywalker, bratanek Larsa zgubił R2. Po pewnym czasie odnalazł astromecha na pustyni, który dalej wyświetlał hologram z księżniczką Leią błagającą o pomoc oraz ciągle mówił o swoim dawnym właścicielu, Obi-Wanie Kenobim, więc Luke skontaktował się z Benem Kenobim, który okazał się być tajemniczym Obi-Wanem. Młody Skywalker postanowił pomóc pięknej - według niego - księżniczce. Z pomocą Hana Solo i jego Millennium Falcona odlecieli w kierunku Alderaanu, lecz zamiast planety znaleźli Gwiazdę Śmierci, na której wylądowali. Wszyscy przebrali się za szturmowców, oprócz Kenobiego i wymknęli. W końcu się rozdzielili.

Pojedynek

- Czekałem na ciebie Obi-Wan. Wreszcie się spotykamy. Krąg się zamyka. Opuszczałem cię jako uczeń. Teraz sam jestem mistrzem.
- Zaledwie mistrzem zła, Darth.
— Rozmowa podczas walki.

Podczas, gdy Luke, Han i Chewbacca uratowali księżniczkę, Ben wyłączył generatory pola, uniemożliwiającego ucieczkę. Kiedy chciał wrócić, napotkał swojego dawnego ucznia - Dartha Vadera - który wyczuł go Mocą. Vader miał już włączony swój czerwony miecz i podszedł do starego Jedi, który też włączył swą broń. Po krótkiej wymianie zdań zaczęli walczyć. Ich ruchy były bardzo szybkie. Nie używali Mocy - do walki używali jedynie mieczy. W kilka sekund Jedi i Sith zamienili się miejscami. Walcząć, Kenobi cofał się do tyłu, a Vader szedł za nim. w końcu stanęli w końcu korytarza, przed oknem sali, w której stał Millennium Falcon, przez chwilę atakowali siebie nawzajem.

Skutki

Nie zwyciężysz. Jeśli mnie powalisz, będę potężniejszy, niż to sobie wyobrażasz.
— Ben Kenobi do Vadera, podczas pojedynku.

W tym czasie reszta załogi Falcona, wraz z Leią Organą uciekli do statku. Jedynie Luke zatrzymał się na chwilę, widząć pojedynek. Gdy jednak Kenobi zobaczył Skywalkera, obserwującego walkę, poddał się. Darh Vader uderzył go mieczem i w tym momencie jego ciało zniknęło. Chłopak krzyknął, widząc jego śmierć, a pozostali zabrali go do startującego statku. Chwilę później Ben przemówił do niego dzięki Mocy.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!