James Earl Jones

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
James Earl Jones
Data urodzenia: 17 stycznia 1931
Miejsce urodzenia: Arkabutla, Mississippi, Stany Zjednoczone
Narodowość: Amerykanin
Obywatelstwo: Amerykańskie
Wzrost: 188 cm
Kolor oczu: Niebieski
Kolor włosów: Siwe
Wkład w uniwersum
Dubbing:James Earl Jones (ur. 17 stycznia 1931 w Arkabutla w Stanach Zjednoczonych) to aktor głosowy, użyczył swego głosu Darthowi Vaderowi. Nie pojawia się na ekranie, ale jego głos można usłyszeć niezależnie, czy kostium Vadera ma na sobie David Prowse, Bob Anderson (w OT) czy Hayden Christensen (w Zemście Sithów). James Earl Jones użyczył też swego głosu Vaderowi w programie The Star Wars Holiday Special.

Biografia

James Earl Jones urodził się 17 stycznia 1931 roku w Arkabutla w Mississippi w Stanach Zjednoczonych. Był synem nauczycielki, Ruth, i boksera, Roberta Earla Jonesa. Pierwszy raz na scenie pojawił się w 1955 w sztuce Otello, a już 2 lata póniej trafił na Broadway. Na ekranie zadebiutował natomiast w 1964 w filmie Doktor Strangelove, czyli jak przestałem się martwić i pokochałem bombę. W 1977 dołączył do obsady Nowej nadziei, w której podłożył głos pod postać Dartha Vadera. Film osiągnął sukces i już wkrótce James kontynuował dubbingowanie Vadera w dwóch kolejnych częściach trylogii: Imperium kontratakuje i Powrocie Jedi.

W międzyczasie Jones przyjmował role w wielu znanych filmach, takich jak Conan Barbarzyńca, Polowanie na Czerwony Październik, czy też Król Lew. Do roli Vadera powrócił dopiero w 2005, kiedy to na ekrany kin wchodziła Zemsta Sithów. Użyczył także głosu na potrzeby gier Revenge of the Sith, LEGO Star Wars II: The Original Trilogy oraz LEGO Star Wars: The Complete Saga. Podkładał także głos pod Vadera w serialu Rebelianci oraz spin-offie Łotr 1. W 2019 Vader przez krótki czas ponownie przemówił jego głosem w finalnej części sagi - Skywalker. Odrodzenie.

Gwiezdne wojny

Rok Tytuł Rola
1977 Nowa nadzieja Darth Vader (głos)
1977 Jak powstały Gwiezdne wojny On sam
1978 The Star Wars Holiday Special Darth Vader (głos)
1980 Imperium kontratakuje Darth Vader (głos)
1983 Powrót Jedi Darth Vader (głos)
1997 Star Wars: The Magic & the Mystery On sam
2004 Empire of Dreams On sam
2005 Zemsta Sithów Darth Vader (głos)
2005 Revenge of the Sith (gra wideo) Darth Vader (głos)
2006 LEGO Star Wars II: The Original Trilogy Darth Vader (głos)
2007 LEGO Star Wars: The Complete Saga Darth Vader (głos)
2014 - 2016 Rebelianci Darth Vader (głos)
2015 I Am Your Father On sam
2016 Łotr 1 Darth Vader (głos)
2019 Skywalker. Odrodzenie Darth Vader (głos)

Ciekawostki

  • James Earl Jones nie został wymieniony w napisach końcowych w Zemście Sithów, ale Rick McCallum potwierdził, że James pracował nad Epizodem 3.
  • Głos Jonesa pojawia się w czołówce telewizji CNN - "This is CNN"

Linki Zewnętrzne