Weź udział w konkursie i zgarnij fajne nagrody.
Uwaga! Konkurs został przedłużony.

Carrie Fisher

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Carriefisher.jpg
Carrie Fisher
Data urodzenia: 21 października 1956
Miejsce urodzenia: Beverly Hills, Stany Zjednoczone
Data śmierci: 27 grudnia 2016
Narodowość: Amerykanka
Wkład w uniwersum
Role:Carrie Frances Fisher (ur. 21 października 1956 - zm. 27 grudnia 2016) to amerykańska aktorka i pisarka. Znana jest z roli księżniczki Leii Organy w Gwiezdnych wojnach.

Pochodzenie i rodzina

Fisher urodziła się w Beverly Hills w stanie Kalifornia. Jej ojcem był artysta wokalny pochodzenia żydowskiego Eddie Fisher, zaś matką aktorka Debbie Reynolds. Jej młodszy brat nazywa się Todd. Jej dwie siostry przyrodnie, Joely Fisher i Tricia Leigh Fisher również są aktorkami.

Kiedy Carrie miała dwa lata, jej ojciec rozwiódł się z matką i poślubił Elizabeth Taylor. W następnym roku jej matka poślubiła Harry'ego Karla.

Kariera aktorska

Mając lat 12 wyjechała z matką do Las Vegas. Chodziła do szkoły średniej w Beverly Hills, ale opuściła ją i została aktorką. Debiutowała rolą tancerki w musicalu Irene, wystawionym na Broadwayu. Niedługo potem zapisała się do londyńskiej szkoły aktorskiej.

Jej najbardziej znaną kreacją jest rola księżniczki Lei w pierwszej trylogii Gwiezdnych wojen (epizody IV-VI). Jej partnerami byli m.in. Harrison Ford (Han Solo) czy Alec Guinness (Obi-Wan Kenobi). Prócz tego grała w innych filmach role drugo- i dalszo planowe. Żadna z nich nie okazała się tak znacząca jak jej wcielenie z Gwiezdnych wojen. Aktorka wróciła do roli na potrzeby siódmego i ósmego epizodu sagi. Pośmiertnie pojawiła się także w dziewiątym epizodzie, za sprawą niewykorzystanych ujęć nakręconych podczas prac nad Przebudzeniem Mocy.[1]

Pisarka

Fisher jest też znaną pisarką. Oto lista jej powieści:

 • Wishful Drinking (2008)
 • The Best Awful (2004)
 • Delusions of Grandma (1993)
 • Surrender the Pink (1990)
 • Postcards from the Edge (1987)

Fisher jest laureatką Los Angeles Pen Award za debiutancką książkę.

Śmierć

Podczas lotu z Los Anegeles do Londynu, 23 grudnia 2016 roku, Carrie Fisher dostała zawału. Została przetransportowana do szpitala.[2] Dwa dni później jej matka, Debbie Reynolds poinformowała, że stan aktorki jest stabilny.[3] Jednakże 27 grudnia rzecznik rodziny przekazał potwierdzoną przez córkę Fisher, Billie Lourd, informację, że aktorka zmarła rankiem tego samego dnia.[2]

Post mortem

Po śmierci aktorki pojawiły się liczne spekulacje odnośnie tego czy i w jakiej formie postać Leii Organy pojawi się w kolejnej części sagi. W styczniu 2017 roku Lucasfilm zdementował pogłoski, jakoby wizerunek aktorki miał zostać odtworzony komputerowo. Tego typu zabieg zastosowano w filmie Łotr 1, który zadebiutował na krótko przed śmiercią aktorki. Norweska aktorka Ingvild Deila wcieliła się w nim w młodą księżniczkę Leię, na którą cyfrowo nałożono podobiznę Fisher.[4]

Podczas odbywającego się w kwietniu 2017 roku konwentu Star Wars Celebration, Lucasfilm upamiętnił aktorkę emitując kilkuminutowy materiał wideo A Tribute To Carrie Fisher, który został również udostępniony w sieci.[5] Z kolei w trakcie odbywającej się 14 lipca 2017 roku podczas imprezy D23 ceremonii, Carrie Fisher oraz Mark Hamill zostali uhonorowani nagrodami Disney Legends, po raz trzydziesty przyznanymi osobom mających szczególny wpływ na dziedzictwo Disneya.[6]

Do kwestii obecności Leii Organy w dziewiątym epizodzie powrócono 27 lipca 2018 roku, gdy ogłoszono oficjalnie obsadę filmu. Poinformowano, że Carrie Fisher pojawi się w produkcji poprzez niewykorzystane wcześniej materiały nakręcone na potrzeby Przebudzenia Mocy. Reżyser J.J. Abrams wyjaśnił, że w pełni satysfakcjonujące zakończenie sagi Skywalkerów byłoby niemożliwe bez udziału Fisher i ponownie zaznaczył, że nigdy nie planowano zastąpić jej inną aktorką bądź cyfrową rekreacją, a archiwalne ujęcia zostały wykorzystane za zgodą i zachętą Billie Lourd.[7]

Ciekawostki

 • Carrie Fisher nienawidziła swojej "precelkowej" fryzury. Nie mówiła jednak o tym głośno, bo bała się, że George Lucas się zdenerwuje i ją zwolni.
 • Zapytana o ulubione momenty z Gwiezdnych wojen odpowiada, że były to te, w których jej postać spierała się z Hanem Solo.
 • Carrie pracowała też jako korektor scenariuszy filmowych, ratując ponoć kilka produkcji.
 • Musiała stawać na skrzynce podczas kilku scen z Harrisonem Fordem, bo jest od niego znacznie niższa i oboje po prostu nie mieścili się w kadrze.
 • Pojawiła się plotka, że coś ją łączyło z Harrisonem Fordem. Oboje zaprzeczają, ale Carrie mówi o tym, że spędzała z nim "wiele czasu poza planem". Podobno też w scenie w komorze zamrażania karbonitu na Bespinie była właśnie po sprzeczce z Harrisonem - dlatego chcieli swoją scenę odegrać jak najszybciej. Stąd słynne "Wiem" Hana Solo.
 • Pracowała przy scenariuszu do gali wręczenia Oscarów w 1997 roku.

Przypisy

Filmografia

Linki zewnętrzne

Pierwotna wersja tego artykułu pochodzi z Wikipedii (zgodnie z licencją CC-BY-SA 3.0). Jej historię i autorów możesz obejrzeć pod tym adresem.