Harrison Ford

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Harrison Ford
Data urodzenia: 13 lipca 1942
Miejsce urodzenia: Chicago, Illinois, Stany Zjednoczone
Narodowość: Amerykańska
Wzrost: 185 cm
Kolor oczu: Niebieskie
Kolor włosów:
 • Brązowe
 • Siwe
Wkład w uniwersum
Role:
Dubbing:Harrison Ford (ur. 13 lipca 1942 w Chicago, w stanie Illinois, w USA) jest jednym z najpopularniejszych aktorów światowego kina. W oryginalnej trylogii wciela się w postać Hana Solo.

Biografia

Harrison urodził się w Chicago w stanie Illinois w Stanach Zjednoczonych. Przyszedł na świat jako syn dyrektora do spraw reklamy i aktora Christophera Forda oraz Doroty Ford. Ma także młodszego brata Terence'a. Za czasów dzieciństwa był w harcerstwie. Ukonczył Maine East High School w Park Ridge, w której był spikerem szkolnej stacji radiowej. Dalszą naukę kontynuował w Ripon Collage w Wisconsin, lecz po czasie zrezygnował ze studiów na rzecz aktorstwa. Pierwszy raz zagrał w filmie Spryciarz Ed w 1966 roku. Jakiś czas później zaczął zajmować się hobbystycznie stolarstem. W 1973 pierszy raz zagrał w filmie George'a Lucasa - Amerykańskie graffiti.

Harrison Ford i George Lucas na planie Powrotu Jedi.

W 1977 ponownie otrzymał ofertę współracy z Lucasem, która okazała się dla niego przełomowa. Zagrał Hana Solo w filmie Nowa nadzieja, po czym kontynuował wcielanie się w jego postać trzy i sześć lat później podczas kręcenia dwóch pozostałych części trylogii - Imperium kontratakuje i Powrotu Jedi. W między czasie zagrał Hana również w The Star Wars Holiday Special. Inną rolą, która dodała mu popularności, było zagranie Indiana Jonesa w trzech filmach o jego przygodach, które tworzone były pod okiem Stevena Spielberga. Ford otrzymał również rolę w Czasie apokalipsy i wcielił się w głównego bohatera w filmie Łowca androidów. Grał także w wielu innych filmach, a szybki rozrost jego popularności uczynił z niego jedną z najbardziej rozpoznawalnych aktorów kina na skalę światową.

Nowe tysiąclecie oznaczało dla niego częste powroty do kultowych ról sprzed lat. W 2006 udzielił głosu Hanowi Solo na potrzeby gry komputerowej LEGO Star Wars II: The Original Trilogy. Dwa lata później zagrał Indianę Jonesa podczas czwartej odsłony jego przygód. Z kolei w 2015 wrócił do roli Hana Solo w Przebudzeniu Mocy. Rok później podłożył głosu swojej postaci na potrzeby gry LEGO Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy, która była adaptacją filmu w wersji LEGO. W 2017 wrócił z kolei do roli Ricka Deckarda w kontynuacji Łowcy androidów zatytułowanej Blade Runner 2049. Ostatni raz w postać Hana Solo wcielił się na ekranach kin w 2019, kiedy ukazał się dziewiąty i ostatni epizod sagi - Skywalker. Odrodzenie. W 2021 Ford ma ponownie stać się Indianą Jonesem na potrzeby piątej odsłony jego przygód.

Gwiezdne wojny

Rok Tytuł Rola
1977 Nowa nadzieja Han Solo
1977 Making of Star Wars On sam
1978 The Star Wars Holiday Special Han Solo
1980 Imperium kontratakuje Han Solo
1980 SPFX: The Empire Strikes Back Han Solo (zdjęcia)
1983 Powrót Jedi Han Solo
1985 From Star Wars to Jedi: The Making of a Saga On sam
1999 Od Gwiezdnych wojen do Gwiezdnych wojen On sam
1999 Gwiezdne wojny - jak realizowano On sam
1999 Stars of Star Wars: Interviews from the Cast On sam
2001 R2-D2: Beneath the Dome On sam
2004 Empire of Dreams: The Story of the Star Wars Trilogy On sam
2004 The Characters of Star Wars On sam
2005 Gwiezdne Wojny. Stworzenia zainspirowane zwierzętami On sam
2006 LEGO Star Wars II: The Original Trilogy Han Solo (głos)
2015 Przebudzenie Mocy Han Solo
2016 LEGO Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy Han Solo (głos)
2019 Skywalker. Odrodzenie Han Solo

Ciekawostki

 • Swoją rolą prezydenta USA, Jamesa Marshalla w filmie "Air Force One" (1997), zajął pierwsze miejsce w rankingu na najlepszego filmowego prezydenta, opublikowanym przez amerykański magazyn "Maxim" w listopadzie 2004 roku.
 • Na planie rzadko korzysta z pomocy kaskaderów. W trakcie zdjęć do "Hollywood Homicide", podczas pościgu samochodowego, w kulminacyjnym momencie Josh Hartnett (który też nie korzysta z kaskaderów) stracił panowanie nad kierownicą i wóz z impetem uderzył w ścianę. Na szczęście obaj wyszli cało.
 • Harrison Ford i Calista Flockhart znaleźli się na 2 miejscu w rankingu tygodnika "In Touch Weekly" na najbardziej zaskakujące, a mimo to szczęśliwe pary w 2004 roku.
 • Odrzucił rolę doktora Granta w filmie "Park jurajski" (1993), którą ostatecznie zagrał Sam Neill.
 • Swój "firmowy uśmiech" - leciutko uniesiony prawy kącik ust - zawdzięcza wypadkowi samochodowemu sprzed 35 lat. Pamiątką po tamtym wydarzeniu jest właśnie feler mięśni twarzy, który uniemożliwia mu pełny uśmiech, kilka widocznych szram na podbródku i cztery porcelanowe przednie zęby.
 • W filmie "Air Force One" (1997) zastąpił Kevina Costnera.
 • Odrzucił rolę w filmie "Traffic".
 • Posiada własne 800-akrowe ranczo w Jackson Hole w stanie Wyoming.
 • Jego ojciec jest Irlandczykiem, a matka pół Rosjanką, pół żydówką.
 • W styczniu 2004 roku zajął piąte miejsce w rankingu "100 największych gwiazd kina" organizowanym przez angielską telewizję Channel 4.
 • Uczęszczał do bardzo konserwatywnej uczelni, z której został wyrzucony za odmowę ścięcia włosów.
 • W 2001 znalazł się na 3 miejscu w rankingu przeprowadzonym przez firmę Harris Interactive na największą gwiazdę filmową Ameryki.
 • Odrzucił rolę Elliota Nessa w filmie "Nietykalni" (1987), którą ostatecznie zagrał Kevin Costner.
 • 30 maja 2003 roku otrzymał gwiazdę w hollywoodzkiej alei gwiazd.
 • Jest jedynym aktorem, który w każdej z 4 ostatnich dekad wystąpił w kinowych hitach, które zdołały zarobić przynajmniej 100 mln$.
 • Został wybrany najseksowniejszym żyjącym mężczyzną magazynu "People" z 1998 r.
 • Zarekomendował Rivera Phoenixa do roli młodego Indiany Jonesa w filmie "Indiana Jones i Ostatnia Krucjata". Wcześniej Ford i Phoenix grali razem ojca i syna w "Wybrzeżu Moskitów".
 • Znajduje się na 15 miejscu w rankingu 100 najseksowniejszych gwiazd filmowych w rankingu magazynu "Empire" z 1995r.
 • Aktor w 2004 roku, po rozwodzie z żoną Melissią Mathison, wypłacił jej 85 milionów dolarów.
 • Od 2001 roku znajduje się w Księdze Rekordów Guinessa. Jest najbogatszym aktorem na świecie.
 • W październiku 1997 roku zajął 1 miejsce w rankingu magazynu Empire na "100 największych gwiazd filmowych wszech czasów".
 • Według magazynu "People" z 1997 roku jest jedną z 50 najseksowniejszych osób na świecie.

Linki zewnętrzne