Weź udział w konkursie i zgarnij fajne nagrody.
Uwaga! Konkurs został przedłużony.

Kenny Baker

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Kenny Baker.jpg
Kenny Baker
Data urodzenia: 24 sierpnia 1934
Miejsce urodzenia: Birmingham, Wielka Brytania
Data śmierci: 13 sierpnia 2016, Preston, Wielka Brytania
Narodowość: Brytyjska
Obywatelstwo: Brytyjskie
Wzrost: 112 cm
Kolor oczu: Niebieskie
Kolor włosów: Siwe
Wkład w uniwersum
Role:Kenny Baker (ur. 24 sierpnia 1934 - zm. 13 sierpnia 2016) to brytyjski aktor urodzony w Birmingham. Najbardziej znany jest z roli "człowieka wewnątrz" R2-D2 w filmowej sadze Gwiezdnych wojen.

Biografia

Kenny Baker urodził się 24 sierpnia 1934 roku w Birmingham w Wielkiej Brytanii. Był synem pianistki i projektantki sukni Ethel Baker oraz artysty, muzyka i rysownika Harolda Bakera. Żył u boku ojca i swojej macochy oraz przyrodniej siostry w Hastings. Cierpniał na karłowatość, przez co mierzył jedynie 112 cm wzrostu. Swoją karierę rozpoczął od występów w cyrku u boku Jacka Purvisa. W 1960 założyli duet komediowo-muzyczny The Mini-Tones, w ramach którego przez wiele lat występowali w kabaretach i klubach na terenie całego świata. Rok ten był dla niego również debiutem kinowym, kiedy to zagrał krasnala w filmie Circus of Horrors.

Kenny Baker na planie Nowej nadziei.

Do aktorstwa powrócił dopiero w 1977, kiedy to scenograf John Barry zapoznał Kenny'ego z George'em Lucasem. Mimo początkowej niechęci ze strony Bakera mężczyzna zdecydował się na przyjęcie roli R2-D2 podczas kręcenia Nowej nadziei. Kenny ze względu na swój niski wzrost mógł jako jeden z niewielu wejść do wnętrza droida i sterować nim od środka. Film okazał się sukcesem i Baker zgodził się na kontynuowanie roli R2-D2 i w 1980 ponownie wszedł w droida na planie zdjęć do Imperium kontratakuje. Odegrał również postać w Powrocie Jedi, gdzie poza Artoo zagrał też poboczną rolę Ewoka Paploo, który odwrócił uwagę szturmowców Imperium kradnąc ich śmigacz. Kenny miał także początkowo zagrać rolę Ewoka Wicketa W. Warricka, ale ostatecznie rolę tę powierzono Warwickowi Davisowi.

Po sukcesie, jaki odniosły Gwiezdne wojny Baker kontynuował karierę aktorską. Zagrał między innymi w takich filmach jak Człowiek słoń, Amadeusz, czy Willow. W 1999 roku ponownie otrzymał propozycję wcielenia się w R2-D2, kiedy to Lucas planował nakręcić kolejne trzy część trylogii: Mroczne widmo, Atak klonów i Zemstę Sithów. Udział w filmach czynił jego oraz Antyny'ego Danielsa jedyną dwójką aktorów, którzy do tej pory brali udział we wszystkich częściach sagi. Po zakończeniu zdjęć w 2005 nie przyjął żadnej roli aż do czasu filmu When the Devil Rides Out. Wspierał jednak produkcję trylogii sequeli i podczas prac nad Przebudzeniem Mocy pełnił rolę konsultanta w sprawach związanych z R2-D2. Kenny zmarł na skutek przewlekłej choroby 13 sierpnia 2016 roku w miejscowości Birmingham w Wielkiej Brytanii.

Gwiezdne wojny

Rok Tytuł Rola
1977 Nowa nadzieja R2-D2
1977 Jak powstały Gwiezdne wojny On sam
1980 Imperium kontratakuje R2-D2
1983 Powrót Jedi R2-D2
1983 Klasyka powraca: Powrót Jedi On sam
1999 Mroczne widmo R2-D2
1999 Gwiezdne wojny - jak realizowano On sam
2002 Atak klonów R2-D2
2004 Empire of Dreams On sam
2004 Gdy Gwiezdne wojny rządziły światem On sam
2005 Zemsta Sithów R2-D2
2005 Gwiezdne wojny. Moc jest z tobą On sam
2008 Bring Back... Star Wars On sam
2008 A New Chapter: The Story of The Force Unleashed R2-D2 (zdjęcia)
2010 A Conversation with the Masters: The Empire Strikes Back 30 Years Later R2-D2 (zdjęcia)
2015 I Am Your Father On sam
2015 Przebudzenie Mocy Twórca filmu

Ciekawostki

  • W latach 90. Kenny Baker powrócił do występowania i bawienia publiczności. Występował jako "jednoosobowy kabaret" (tzw. stand-up comedy)
  • On i jego żona byli karłami. Ich dwaj synowie są jednak normalnego wzrostu.
  • Ze względu na zły stan zdrowia, Baker nie mógł pojawić się na premierze siódmego epizodu w Los Angeles. Uczestniczył jednak w uroczystej europejskiej premierze, a w Menchesterze udało mu się ponownie spotkać z George'em Lucasem.[1]

Przypisy

  1. Kenny Baker, actor behind R2-D2, dies na stronie The Guardian

Linki zewnętrzne