Mark Hamill

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Mark Hamill
Data urodzenia: 25 września 1951
Miejsce urodzenia: Oakland, Kalifornia, USA
Narodowość: Amerykańska
Obywatelstwo: Amerykańskie
Wzrost: 175 cm
Kolor oczu: Niebieskie
Kolor włosów: Blond
Wkład w uniwersum
Role:
Dubbing: 2014:   PoświęcenieDarth BaneMark Hamill (ur. 25 września 1951 roku w Oakland, w Kalifornii) jest aktorem, który w sadze Gwiezdnych wojen wcielił się w postać Luke'a Skywalkera. Ponadto w jednym z odcinków serialu Wojny klonów użyczył głosu wizji Dartha Bane'a.

Biografia

Mark Hamill urodził się 25 września 1951 roku w Oakland w Kalifornii. Jego rodzicami byli Virginii Suzanne i William Thomas Hamill, przy czym posiadał szóstkę rodzeństwa, dwójkę braci i cztery siostry. Jego ojciec był wojskowym, dzięki czemu ten za młodu zwiedził większą część Stanów Zjednoczonych oraz Japonię, dodatkowo zmieniając nieustannie miejsce zamieszkania. Edukacje zaczął w Walsingham Academy i Poe Middle School, lecz w 1962 jego rodzina przeniosła się do San Diego w Kalifornii, po czym chłopak zmienił szkołę na Hale Junior High School. Rok później ponownie zmienili miejsce zamieszkania, tym razem przenieśli się do Wirginii, a Mark zaczął uczęszczać do Annandale High School. Kiedy jego ojciec przeniósł się tymczasowo do Japonii, chodził do Yokohama's High School oraz chodził do Drama Club przy Nile C. Kinnick High School, którą ukończył w 1969. Po powrocie do Stanów zaczął naukę na kierunku dramat w Los Angeles City College. Po ukończeniu szkoły zagrał swoje pierwsze role gościnne w dwóch serialach, Dyrektor szkoły oraz Bill Cosby Show. Następnie zagrał również w Szpitalu miejskim. W międzyczasie udzielał się na Broadwayu.

Kariera

Kiedy przyjaciel Marka, Robert Englund, szedł korytarzem na kasting do wojennego dramatu Czas apokalipsy, odbywały się równolegle przesłuchania do Gwiezdnych wojen George'a Lucasa. Englund zdał sobie sprawę, że Mark będzie idealny w roli Luke'a, więc zasugerował mu, aby ten spróbował swoich sił. Hamill zrobił o co go proszono i udało mu się otrzymać wyczekiwaną rolę w filmie. 11 stycznia 1977 roku podczas jazdy na plan jednej ze scen filmu, Hamill miał wypadek samochodowy, który spowodował blizny na jego twarzy. W czasie kręcenia jednej ze scen, kiedy Luke jedzie śmigaczem przez pustynię Tatooine, wykorzystano dublera, podczas gdy Mark był w szpitalu. Operacja plastyczna pomogła, ale na krótko. Z wiekiem blizna ujawniła się znowu, co miało także wpływ na niepowodzenie kariery aktorskiej Hamilla. Przez ten wypadek także w 1978, kiedy kręcono The Star Wars Holiday Special, Mark musiał mieć na twarzy grubą warstwę make-upu. Nie przeszkodziło mu to jednak, aby 17 grudnia 1978 roku poślubić stomatolog Marilou York, którą poznał w gabinecie dentystycznym. 25 czerwca 1979 roku urodził mu się pierwszy syn, Nathan. W międzyczasie film osiągnął większy sukces niż to przewidywano i w 1980 roku ponownie wcielił się Luke'a Skywalkera w drugiej części sagi, Imperium kontratakuje oraz w 1983 w finalnej trzeciej części sagi, Powrocie Jedi. Tego samego roku 3 marca na świat przyszedł jego drugi syn, Griffin.

Po zakończeniu sagi

Po sukcesie jaki osiągnęły Gwiezdne wojny, Mark miał duże problemy, ze względu na to, że stał się na tyle rozpoznawalny, że obsadzenie go w jakiejkolwiek głównej roli powodowało u widzów skojarzenia z Gwiezdnymi wojnami. Mark, mimo że otrzymał kilka roli, zajmował się ściśle występami na Broadwayu, podkładaniem głosów w kreskówkach oraz grach komputerowych i rysowaniem komiksów. Dnia 27 lipca 1988 urodziło mu się ostatnie dziecko, córka Chelsea. W 1995 zagrał w jednym z większych filmów, Wioska przeklętych. Przez kolejne lata występował w niskobudżetowych produkcjach, takich jak Jay i Cichy Bob kontratakują z 2001, gdzie razem z nim wystąpiła Carrie Fisher. W 2015 roku ponownie powrócił do świata Gwiezdnych wojen, kiedy to wystąpił w siódmej już części sagi, Przebudzeniu Mocy, ponownie wcielając się w Luke'a Skywalkera. Jego rola ograniczała się jednak do występu w jednej końcowej scenie. Hamill powrócił w znacznie większej roli Ostatnim Jedi, który ukazał się 15 grudnia 2017 roku. Wystąpił także w dziewiątym epizodzie sagi.[1]

Gwiezdne wojny

Rok Tytuł Rola
1977 Nowa nadzieja Luke Skywalker
1978 The Star Wars Holiday Special Luke Skywalker
1980 Imperium kontratakuje Luke Skywalker
1980 SPFX: The Empire Strikes Back Gospodarz programu
1983 Powrót Jedi Luke Skywalker
1985 From Star Wars to Jedi: The Making of a Saga Narrator
1999 Stars of Star Wars: Interviews from the Cast On sam
1999 Gwiezdne wojny - jak realizowano On sam
2001 R2-D2: Beneath the Dome On sam
2004 Characters of 'Star Wars On sam
2004 Empire of Dreams: The Story of the Star Wars Trilogy On sam
2004 Force Is with Them: The Legacy of 'Star Wars On sam
2005 AFI Tribute to George Lucas On sam
2005 Gwiezdne Wojny. Stworzenia zainspirowane zwierzętami On sam
2005 Star Wars: Feel the Force On sam
2014   Poświęcenie Darth Bane (głos)
2015 Przebudzenie Mocy Luke Skywalker
2017 Ostatni Jedi Luke Skywalker
2019 Skywalker. Odrodzenie Luke Skywalker

Ciekawostki

  • W czasie kręcenia scen walki w serialu Hamilton, Mark przez przypadek uderzył Petera Stormara.
  • Syn Marka, Nathan, poszedł w ślady ojca i zagrał jednego z kibiców na trybunach w Mos Espa w Mrocznym widmie podczas kręcenia sceny wyścigu. Podobno sam Mark Hamill też pojawił się jako jeden z kibiców, ale sam nie potwierdza tych informacji.
  • W Epizodzie V, w scenie w domku Yody, Hamill uderzał głową w sufit 16 razy, zanim reżyser był zadowolony z efektu.
  • Na skutek blizn, których doznał w wypadku samochodowym w 1977, rany których Luke doznaje od szponów wampy w Imperium kontratakuje nie były wyłącznie efektem charakteryzacji.

Nagrody

Przypisy

Linki zewnętrzne