Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Obsesja 5

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Obsesja5.jpg
Obsesja 5
Obsession 5
Scenariusz: Haden Blackman
Ilustracje: Brian Ching
Kolory: Sno Cone Studios, Ltd.
Litery: Michael David Thomas
Redakcja: Randy Stradley
Ilustracja na okładce:
Informacje wydawnicze
Wydanie oryginalne: Dark Horse Comics
18 maja 2005
Wydanie polskie: Mandragora
26 sierpnia 2005
(w SW 6/2005)
Przekład: Kacper Roch
Typ publikacji: Zeszyt komiksowy
Seria/Cykl: Obsesja
Zeszyt/Tom: 5 z 5
Poprzedni: Obsesja 4
Pełne informacje o wydaniach
Chronologia w uniwersum
Kanoniczność: Legendy
Okres historyczny: Era upadku Republiki
Czas akcji: 20 BBY


Obsesja 5 to piąty i ostatni zeszyt serii komiksów Obsesja. Po raz pierwszy został wydany 18 maja 2005 roku przez Dark Horse Comics. W Polsce ukazał się 26 sierpnia 2005 roku w szóstym numerze magazynu Star Wars.

Nota wydawnicza

Wydanie oryginalne
On the bleak cemetery world of Boz Pity, the Jedi fight what they hope will be a decisive battle against the Separatists. As a team of powerful Jedi take on Count Dooku, Mace Windu goes one-on-one with General Grievous in a spectacular duel that requires both parties to pull out all the stops!

But Obi-Wan Kenobi cares for none of this. He is concerned with only a single target-the enemy he has pursued across the galaxy. But Obi-Wan doesn't realize that his greatest triumph might also lead to his greatest failure, and destroy everything that makes him a Jedi and a hero.

The exciting conclusion of this story sets the stage for Episode III: Revenge of the Sith!(Dark Horse Comics, 2005)

Wydanie polskie
Trwa bitwa o Boz Pity. Oddziały klonów dowodzone przez Rycerzy Jedi podejmują szturm na bazę rebeliantów. Atakujących dziesiątkuje generał Grievous. Tymczasem Obi-Wan Kenobi odnajduje Asajj Ventress oraz jej mistrza - hrabiego Dooku...

Niniejsza historia poprzedza wydarzenia opisane w Zemście Sithów... miała miejsce pięć miesięcy wcześniej...(Mandragora, 2005)

Streszczenie

Boz Pity, baza Separatystów. Obi-Wan Kenobi odnajduje w centrum medycznym Asajj Ventress - komandor Separatystów, przez wielu uznaną za martwą. Kenobi jest przerażony tym, co Separatyści zrobili z Asajj. W tym momencie do centrum wchodzi hrabia Dooku, towarzyszą mu dwa droidy IG-100 MagnaGuard. Pyta Kenobiego, czy uważa, że zrobili Ventress coś wbrew jej woli. Rycerz Jedi jest wściekły na Sitha. Mówi, że dobrze poznał przeszłość Asajj i twierdzi, że nie jest to osoba zła, a jedynie zagubiona, a Dooku wykorzystał jej słabości do własnych celów. Hrabia odpiera jednak. że Ventress od zawsze była przesiąknięta nienawiścią. Obi-Wan wyczuwa w niej tylko strach i rozpacz. W tym momencie Ventress budzi się i niszczy zbiornik z płynem bacta, w którym przebywa. Zabrania Kenobiemu litować się nad nią. Dooku rzuca jej miecze świetlne i każe zabić Jedi. Tymczasem poza bazą wciąż trwają walki. Adi Gallia nakazuje żołnierzom-klonom utrzymywać pozycję. W tym momencie jej grupa zostaje zaatakowana przez generała Grievousa. Cyborg szybko eliminuje klony, a następnie staje do pojedynku z Gallią, którą, dzięki oszustwu, szybko zabija. W tym momencie nadbiega Mace Windu. Grievous kpi z niego, że już nie może pomóc swej przyjaciółce. Windu odpiera, że może się przynajmniej upewnić, że ten już nigdy nie zabije żadnego Jedi. Grievous szykuje się do pojedynku, ale w tym momencie Windu ściąga wiszący w powietrzu pojazd typu STAP i ciska nim w Grievousa.

Anakin Skywalker i Kit Fisto zajmują się rannym Alphą-17. Fisto podejrzewa, że Alpha ma uszkodzony kręgosłup. Klon mówi, że ręce ma sprawne i prosi o broń. W tym momencie Skywalker stwierdza, że żołnierz przeżyje. Fisto martwi się teraz o Kenobiego. Obawia się, że jeśli Obi-Wan jest w twierdzy Separatystów, może nie zdołać uciec na czas. Chwilę później Kenobi zostaje wypchnięty z ogromną siłą przez okno. Skywalker podbiega do dawnego mistrza. Kenobi informuje go, że jest tutaj Dooku. Chwilę później pojawia się wściekła Ventress. Skywalker staje z nią do pojedynku, twierdząc, że już raz ją zabił i zrobi to raz kolejny. Gdy próbuje zaatakować, Kenobi odpycha go Mocą. Ciągle wierzy, że Ventress może zawrócić na ścieżkę światła. Asajj atakuje Kenobiego i kpi z jego wiary w nią. Twierdzi też, że pozostanie lojalna wobec Dooku.

Dooku wydaje rozkazy swoim mechanicznym ochroniarzom: mają odnaleźć Grievousa i Ventress, zabijając przy tym wszystkie klony, na jakie się natkną. Jedi mają zostawić hrabiemu. Drogę zastępuje mu mistrz Windu. Rozpoczyna się pojedynek, który zostaje przerwany przez droidy Dooku. Windu jest zdziwiony, że Dooku myślał, iż te zdołają go powstrzymać. Droidy typu IG-100 wrzucają mistrza Windu do ogromnego krateru - okazuje się, że Dooku chciał tylko zyskać czas. Pozostałe droidy znajdują i przyprowadzają mocno uszkodzonego Grievousa. W tym momencie Ventress kończy pojedynek z Kenobim i biegnie w stronę swojego mistrza. Gdy Dooku ją dostrzega, stwierdza, że nie zdoła dobiec do statku na czas. Dodaje też, że zawiodła go na każdy możliwy sposób, a następnie wydaje rozkaz zabicia jej, gdyż komandor Separatystów nie może zostać jeńcem Republiki. Jeden z MagnaGuardów oddaje strzał i ranna Ventress pada na glebę. Skywalker chce ją zostawić i biec za Dooku, ale Kenobi powstrzymuje go i obaj zostają przy umierające Asajj. Kenobi próbuje ją ocalić. W tym momencie Skywalker dostrzega, że komandor Separatystów ma w ręce kawałek ostrego metalu i chce go wbić w ciało Kenobiego. Powstrzymuje ją z pomocą miecza świetlnego. Kenobi początkowo jest zszokowany tym, co zrobił Anakin, ale jego dawny uczeń pokazuje mu co chciała zrobić Asajj. Tuż przed śmiercią Ventress wyjawia jednak Kenobiemu sekret: ma obserwować centrum Galaktyki, które jest kluczem do zwycięstwa. Mówi, że Dooku nie może zdobyć Coruscant. Dodaje też, że nienawidzi Dooku bardziej niż Obi-Wana i stwierdza, że Jedi nie mylił się co do niej. Jej ciało zostaje zaniesione do jednej z fregat medycznych. Anakin, Obi-Wan i Mace omawiają wynik bitwy.

Na fregacie medycznej Bright Flight okazuje się, że Ventress zdołała przeżyć - wszystko dzięki medytacji Sithów. Z pomocą Mocy nakazuje zmienić lot - mają lecieć jak najdalej od wojny...

Zawartość

W tym haśle należy dodać lub uzupełnić spis zawartości.
[Pokaż/Ukryj]
Postacie Stworzenia Modele droidów Wydarzenia Miejsca
Organizacje i tytuły Rasy rozumne Pojazdy i statki Broń i technologia Różne

Galeria okładek

Wydania

Data premiery Kraj wydania Numer ISBN Wydawnictwo Objętość Format Cena
2005, 18 maja USA --- Dark Horse Comics 32 strony Druk (miękka) 2,99 USD
2005, 26 sierpnia
(w SW 6/2005)
Polska --- Mandragora 24 strony Druk (miękka) 5,00 PLN
2005, 30 listopada
(w Clone Wars 7: When They Were Brothers)
USA 978-1-59307-396-1 Dark Horse Comics 144 stron Druk (miękka) 17,95 USD
2005, 30 listopada
(w Obsesja (wydanie zbiorcze))
Polska --- Mandragora 144 stron Druk (miękka) 39,90 PLN
2012, 26 grudnia
(w Omnibus: Clone Wars 3: The Republic Falls)
USA 9781595829801 Dark Horse Comics 416 stron Druk (miękka) 24.99 USD
2018, 21 listopada
(w Wojny klonów 5)
Polska --- DeAgostini --- Druk (twarda) 39,99 PLN
2020, 27 kwietnia
(w Legends Epic Collection: The Clone Wars 3)
USA 978-1302923761 Marvel Comics 424 stron Druk (miękka) 39,99 USD

Linki zewnętrzne


Obsesja
[Pokaż/Ukryj]
1 - 2 - 3 - 4 - 5 - Wydanie zbiorcze

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!