Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Obsesja 1

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Obsesja1.jpg
Obsesja 1
Obsession 1
Scenariusz: Haden Blackman
Ilustracje: Brian Ching
Kolory: Sno Cone Studios, Ltd.
Litery: Michael David Thomas
Redakcja: Randy Stradley
Ilustracja na okładce:
Informacje wydawnicze
Wydanie oryginalne: Dark Horse Comics
24 listopada 2004
Wydanie polskie: Mandragora
25 kwietnia 2005
(w SW 1/2005)
Przekład: Jarosław Rybski
Typ publikacji: Zeszyt komiksowy
Seria/Cykl: Obsesja
Zeszyt/Tom: 1 z 5
Następny: Obsesja 2
Pełne informacje o wydaniach
Chronologia w uniwersum
Kanoniczność: Legendy
Okres historyczny: Era upadku Republiki
Czas akcji: 20 BBY


Obsesja 1 to pierwszy zeszyt serii komiksów Obsesja. Po raz pierwszy został wydany 24 listopada 2004 roku przez Dark Horse Comics. W Polsce ukazał się 25 kwietnia 2005 roku w pierwszym numerze magazynu Star Wars.

Nota wydawnicza

Wydanie oryginalne
While Anakin Skywalker enjoys a brief respite from the Clone Wars (and a reunion with his secret wife Padme Amidala), Obi-Wan Kenobi embarks on a "personal" mission.

Kenobi's first stop is a frontier town on the swamp world of Trigalis, where he fights a small army of bounty hunters, duels with a crime lord who has ties to Count Dooku, and obtains undercover help from fellow Jedi Aayla Secura. All that just to verify a rumor about an enemy that he can't forget.

Obi-Wan is becoming obsessed, and he knows it. But the danger of flirting with the dark side is a risk he's willing take to save the person about whom he cares most in the galaxy.

Dark Horse sets its sights on the events leading up to the most anticipated event in Star Wars history: Episode III-Revenge of the Sith!(Dark Horse Comics, 2004)

Streszczenie

Trwają wojny klonów. Na planecie Trigalis Obi-Wan Kenobi ucieka przed okolicznymi zbirami, którzy chcą go złapać, by zdobyć jego miecz świetlny, który jest wiele wart. Rycerz Jedi kieruje się do miasta. Po drodze przelatuje pod mostem. Bandyci próbują powtórzyć jego manewr, ale tylko jednemu się to udaje. Kenobi dociera wreszcie na miejsce. Mówi do ostatniego z bandytów, że powinni byli mu pozwolić przejechać w spokoju. Ten wyciąga blaster i próbuje go zabić, ale Kenobi z łatwością zabija zbira. Chwilę później przybywają kolejni bandyci, tym razem są to członkowie Czarnego Słońca. Kenobi pokonuje też ich, a przywódcą rzuca w okno okolicznego baru, do którego chwilę później Jedi się udaje. Czeka tam na niego Aayla Secura, która ma udzielić mu pomocy w jego misji. Secura jest przerażona wyglądem Kenobiego, który mimo tego, że jest na przepustce, wygląda "jakby przeszedł przez piekło". Dwójka Jedi zwiedza miasto. Secura pokazuje mu kryjówkę księcia Xista, który nieoficjalnie rządzi miastem. Jest w stanie udzielić Kenobiemu informacji, których Jedi potrzebuje. Aayla proponuje Obi-Wani pomoc, ale ten stanowczo odmawia. Tymczasem Anakin Skywalker udaje się na Naboo, do swojej ukochanej, Padmé Amidali.

Tego samego dnia, wieczorem, wieżą księcia Xista wstrząsa wybuch. Ochrona informuje Xista, że ktoś wdarł się do zamku. Wszyscy jego podwładni leżą martwi, a nad ich ciałami stoi Kenobi, żądający informacji. Xist staje do walki z pomocą bicza świetlnego. Xist przegrywa walkę, a Kenobi żąda informacji: chce wiedzieć, gdzie jest Asajj Ventress. Kenobi jest bowiem przekonany, że Ventress, mimo pogłosek o jej śmierci, wciąż żyje. Pokonany Xist decyduje się powiedzieć Kenobiemu wszystko co wie. Tymczasem na Naboo Anakin i Padmé dyskutują na temat wojny. Skywalker wierzy, że wojna ma się ku końcowi. Mowa jest też o dowódcach armii Separatystów, między innymi o Asajj Ventress. Anakin jest zły na Obi-Wana, że ten traci czas na poszukiwania Ventress, gdyż jest przekonany, że zabił ją jakiś czas wcześniej w pojedynku. Tymczasem Xist w rozmowie z Kenobim mówi, że nie może potwierdzić, iż Ventress żyje, ale hrabia Dooku wysłał za konkurentką Xista swojego najlepszego agenta. Wydaje się być możliwym, że jest to Ventress. Xist podaje namiary na miejsce, gdzie ma przebywać Drama Korr, wspomniana konkurentka.

Jakiś czas później Kenobi składa raport Radzie Jedi. Jedi nie mogą wysłać większej liczby rycerzy, by im pomóc, ale wydają pozwolenie na kontynuacje misji. Po zakończeniu połączenia, Secura odprowadza Kenobiego do jego statku. Aayla martwi się o niego, gdyż Obi-Wan jest wyczerpany. Zgadza się na prośbę Aayli, by ten poprosił o pomoc Anakina. Wkrótce odlatuje z planety i rusza w kierunku Naboo.

Zawartość

W tym haśle należy dodać lub uzupełnić spis zawartości.
[Pokaż/Ukryj]
Postacie Stworzenia Modele droidów Wydarzenia Miejsca
Organizacje i tytuły Rasy rozumne Pojazdy i statki Broń i technologia Różne

Galeria okładek

Wydania

Data premiery Kraj wydania Numer ISBN Wydawnictwo Objętość Format Cena
2004, 24 listopada USA --- Dark Horse Comics 32 strony Druk (miękka) 2,99 USD
2005, 25 kwietnia
(w SW 1/2005)
Polska --- Mandragora 24 strony Druk (miękka) 5,00 PLN
2005, 30 listopada
(w Clone Wars 7: When They Were Brothers)
USA 978-1-59307-396-1 Dark Horse Comics 144 stron Druk (miękka) 17,95 USD
2005, 30 listopada
(w Obsesja (wydanie zbiorcze))
Polska --- Mandragora 144 stron Druk (miękka) 39,90 PLN
2012, 26 grudnia
(w Omnibus: Clone Wars 3: The Republic Falls)
USA 9781595829801 Dark Horse Comics 416 stron Druk (miękka) 24.99 USD
2018, 21 listopada
(w Wojny klonów 5)
Polska --- DeAgostini --- Druk (twarda) 39,99 PLN
2020, 27 kwietnia
(w Legends Epic Collection: The Clone Wars 3)
USA 978-1302923761 Marvel Comics 424 stron Druk (miękka) 39,99 USD

Linki zewnętrzne


Obsesja
[Pokaż/Ukryj]
1 - 2 - 3 - 4 - 5 - Wydanie zbiorcze

Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!