Invisible Hand

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Invisible Hand.

Invisible Hand (Niewidzialna ręka) to krążownik typu Providence, który w czasie wojen klonów pełnił funkcję okrętu dowodzenia Separatystów. Jego dowódcą był generał Grievous.

Historia

Okręt został wybudowany przez Wolnych Ochotników z Dac. Początkowo był przeznaczony dla wicekróla Gunray'a, ale szybko został przemieniony w okręt wojenny i oddany Grievousowi. Po kilku popisach Invisible Hand zaczęto budować inne okręty tego typu, np. Lucid Voice i Colicoid Swarm.

Podczas bitwy o Coruscant jasna stała się jedna z głównych wad Ręki - jej słabe przystosowanie do zwalczania nieprzyjacielskich myśliwców. W walce z małymi i zwrotnymi jednostkami okręt polegał głównie na własnych myśliwcach bezpilotowych typu Vulture oraz Tri, co okazało się nieskuteczne przeciw myśliwcom pilotowanym przez Jedi i doprowadziło do odbicia przez nich Kanclerza. W wyniku intrygi Palpatine'a, okręt nie został w porę wycofany i dał się osaczyć ciężkim jednostkom Republiki, które ostatecznie zmieniły go w płonący wrak. Korpus okrętu przełamał się podczas wchodzenia w atmosferę planety i jedynie przednia część jednostki, pilotowana przez Anakina Skywalkera, zdołała w częściowo kontrolowany sposób osiąść na powierzchni Coruscant.

Przekształcenie w okręt wojenny

Gdy zmieniano okręt z pasażerskiego na wojenny wprowadzono wiele zmian. Zmodyfikowano i powiększono mu pokład hangarowy, lepiej przystosowując Rękę do roli hybrydy lotniskowca i okrętu uderzeniowo-desantowego. Centrum komunikacyjne umieszczone w rufowej iglicy przekształcono w salę tronową i pomieszczenia mieszkalne przeznaczone dla hrabiego Dooku, który korzystał z nich, gdy przebywał na pokładzie okrętu. Po pracach modernizacyjnych okręt mógł przewozić na pokładzie, poza Vulture Droid Starfighter, półtora miliona droidów bojowych różnych typów, z których do 6000 mogło być w danym momencie uaktywnione i pełnić rozmaite potrzebne funkcje jako załoga lub oddziały (anty-)abordażowe.

Źródła

Pierwotna wersja tego artykułu pochodzi z zasobów Stoczni Sluis Van. Artykuł umieszczony za wiedzą i zgodą Zarządu Stoczni.