Droid sabotażowy Pistoeka
|
|
| Być może w archiwach są braki.
Ten artykuł wymaga poszerzenia. Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych. |

| Droid sabotażowy Pistoeka |
| Producent | Colicoid Creation Nest[1] |
| Model | Pistoeka[1] |
| Typ | Droid sabotażowy[1] |
| Wysokość | 25 cm (w formie kulistej)[2] |
| Kolor sensorów | Czerwone |
| Kolor obudowy |
|
| Wyposażenie | |
| Przynależność | Konfederacja Niezależnych Systemów[3] |
Droid sabotażowy Pistoeka, nazywany też buzz droidem, był modelem droidów sabotażowych produkcji Colicoid Creation Nest. Separatyści korzytali z nich podczas wojen klonów przeciwko statkom Republiki Galaktycznej.
Charakterystyka

Pistoeka był modelem droidów sabotażowych produkowanych przez firmę Colicoid Creation Nest. Miały czarno-żółtą obudowę i czerwone sensory. Posiadały liczne odnóża uzbrojone w narzędzia do uszkadzania wrogich statków. Myśliwce typu Vulture oraz tri-fightery wysyłały je na kadłub nieprzyjaciela za pomocą pocisków dystansowych, które wyprzedzały pojazd wroga i wybuchały przed nim, zrzucając w jego kierunku rój droidów.[1] Te po wystrzeleniu rozkładały się z kulistej formy i rozwierały swój przeciwwstrząsowy pancerz. Zwinięte mierzyły 25 cm średnicy.[2] W jednym ładunku mieściło się 7 sztuk Pistoeków. Droidy posiadały silniki manewrowe, które umożliwiały im utorowanie sobie drogi do większych okrętów podczas bitew w przestrzeni kosmicznej. Podczas ataku używały swojego bogatego wyposażenia składającego się na zestaw urządzeń tnących i wiercących do wyrządzenia największych możliwych szkód. Pozbycie się ich z powierzchni kadłuba było niezwykle trudne. Ich słabym punktem był główny fotoreceptor,[1] który po trafieniu przez ładunek elektryczny obezwładniał droida.[3] Dolny receptor sprawował natomiast funkcję dalmierza. W ich centralnej części znajdował się "mózg" droida z wychodzącą z niego anteną komunikacyjną.[2]
Historia
Separatyści zaczęli używać Pistoeków w końcowym okresie wojen klonów.[4] Do końca trwania konfliktu Republika Galaktyczna nie zdołała opracować systemu skutecznie uniemożliwiającego atak z ich użyciem.[1]
W roku 20 BBY, gdy Separatyści przejęli gwiezdny niszczyciel Renown, Pistoeki zostały rozmieszczone na statku. Jeden z droidów odnalazł obecnych na pokładzie członków Drużyny D, a gdy ci go zauważyli, uciekając zwabił ich do pomieszczenia, gdzie ukryta była większa ilość droidów sabotażowych. W ramach pułapki zaatakowali droidy Republiki, lecz te zdołały rozlać dookoła siebie paliwo i podpalić je, tworząc barierę z ognia. Następnie M5-BZ poświęcił się i otworzył śluzę pokładową, dzięki czemu sabotażyści wylecieli wraz z nim z pokładu.[4]

W roku 19 BBY, w trakcie inwazji na Cato Naimoidię, Separatyści wyrzucili droidy Pistoeka w kierunku myśliwca Anakina Skywalkera. Rycerz Jedi zdołał zrzucić znaczną część z nich, lecz jego statek został uszkodzony od dołu, przez co Skywalker stracił przytomność i Ahsoka Tano zmuszona była do ratowania go przed rozbiciem.[5]
Kiedy podczas bitwy o Coruscant Anakin Skywalker i Obi-Wan Kenobi lecieli w stronę Invisible Hand w celu odbicia kanclerza Palpatine'a, zrzucono w ich kierunku rój droidów sabotażowych. Udało im się zniszczyć astromecha Kenobiego, R4-P17. Anakin pomógł jednak Obi-Wanowi pozbyć się wrogich jednostek z kadłuba poprzez zrzucenie ich z użyciem swojego statku, po czym kontynuowali bitwę.[3]
Przypisy
Źródła
Punkt bez powrotu
Sabotaż- Zemsta Sithów
- Kompendium Star Wars (Pierwszy raz zidentyfikowany jako droid sabotażowy Pistoeka)
- Star Wars: Lokacje
- Encyklopedia postaci (uzupełniona i rozszerzona)
Buzz Droid w Databanku
