Droid sabotażowy Pistoeka

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Przeglądasz kanoniczną wersję tego artykułu.
Przejdź do legendarnej wersji tego artykułu.


Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Droid sabotażowy Pistoeka
Producent Colicoid Creation Nest[1]
Model Pistoeka[1]
Typ Droid sabotażowy[1]
Wysokość 25 cm (w formie kulistej)[2]
Kolor sensorów Czerwone
Kolor obudowy
  • Czarna
  • Żołta
Wyposażenie
  • Piła tarczowa[2]
  • Wiertło[1]
  • Narzędzia tnące[1]
  • Silniki manewrowe[1]
Przynależność Konfederacja Niezależnych Systemów[3]



Droid sabotażowy Pistoeka, nazywany też buzz droidem, był modelem droidów sabotażowych produkcji Colicoid Creation Nest. Separatyści korzytali z nich podczas wojen klonów przeciwko statkom Republiki Galaktycznej.

Charakterystyka

R2-D2 znaduje słaby punkt droida.

Pistoeka był modelem droidów sabotażowych produkowanych przez firmę Colicoid Creation Nest. Miały czarno-żółtą obudowę i czerwone sensory. Posiadały liczne odnóża uzbrojone w narzędzia do uszkadzania wrogich statków. Myśliwce typu Vulture oraz tri-fightery wysyłały je na kadłub nieprzyjaciela za pomocą pocisków dystansowych, które wyprzedzały pojazd wroga i wybuchały przed nim, zrzucając w jego kierunku rój droidów.[1] Te po wystrzeleniu rozkładały się z kulistej formy i rozwierały swój przeciwwstrząsowy pancerz. Zwinięte mierzyły 25 cm średnicy.[2] W jednym ładunku mieściło się 7 sztuk Pistoeków. Droidy posiadały silniki manewrowe, które umożliwiały im utorowanie sobie drogi do większych okrętów podczas bitew w przestrzeni kosmicznej. Podczas ataku używały swojego bogatego wyposażenia składającego się na zestaw urządzeń tnących i wiercących do wyrządzenia największych możliwych szkód. Pozbycie się ich z powierzchni kadłuba było niezwykle trudne. Ich słabym punktem był główny fotoreceptor,[1] który po trafieniu przez ładunek elektryczny obezwładniał droida.[3] Dolny receptor sprawował natomiast funkcję dalmierza. W ich centralnej części znajdował się "mózg" droida z wychodzącą z niego anteną komunikacyjną.[2]

Historia

Separatyści zaczęli używać Pistoeków w końcowym okresie wojen klonów.[4] Do końca trwania konfliktu Republika Galaktyczna nie zdołała opracować systemu skutecznie uniemożliwiającego atak z ich użyciem.[1]

W roku 20 BBY, gdy Separatyści przejęli gwiezdny niszczyciel Renown, Pistoeki zostały rozmieszczone na statku. Jeden z droidów odnalazł obecnych na pokładzie członków Drużyny D, a gdy ci go zauważyli, uciekając zwabił ich do pomieszczenia, gdzie ukryta była większa ilość droidów sabotażowych. W ramach pułapki zaatakowali droidy Republiki, lecz te zdołały rozlać dookoła siebie paliwo i podpalić je, tworząc barierę z ognia. Następnie M5-BZ poświęcił się i otworzył śluzę pokładową, dzięki czemu sabotażyści wylecieli wraz z nim z pokładu.[4]

Pistoeki obchodzą myśliwiec Anakina Skywalkera.

W roku 19 BBY, w trakcie inwazji na Cato Naimoidię, Separatyści wyrzucili droidy Pistoeka w kierunku myśliwca Anakina Skywalkera. Rycerz Jedi zdołał zrzucić znaczną część z nich, lecz jego statek został uszkodzony od dołu, przez co Skywalker stracił przytomność i Ahsoka Tano zmuszona była do ratowania go przed rozbiciem.[5]

Kiedy podczas bitwy o Coruscant Anakin Skywalker i Obi-Wan Kenobi lecieli w stronę Invisible Hand w celu odbicia kanclerza Palpatine'a, zrzucono w ich kierunku rój droidów sabotażowych. Udało im się zniszczyć astromecha Kenobiego, R4-P17. Anakin pomógł jednak Obi-Wanowi pozbyć się wrogich jednostek z kadłuba poprzez zrzucenie ich z użyciem swojego statku, po czym kontynuowali bitwę.[3]

Przypisy

Źródła