Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


R4-P17

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

R4-P17.jpg
R4-P17
Planeta pochodzenia Coruscant
Stwórca Industrial Automaton
Producent Industrial Automaton
Model R4
Typ Droid astromechaniczny
Wysokość 96 cm
Płeć Zaprogramowana płeć żeńska
Kolor sensorów Czerwone, niebieskie
Wyposażenie Przyrządy naprawcze
Przynależność Zakon JediR4-P17 zwany też Arfour to droid astromechaniczny współpracujący z Obi-Wanem podczas wojen klonów. Droid ten służył rycerzowi podczas jego lotów w myśliwcach Delta-7 i Eta-2.

Historia

Arfour początkowo wyglądała jak inne droidy klasy R4. Posiadała bowiem "spiczastą" kopułkę. Niestety w wyniku wypadku w zgniataczu odpadków w stoczni Kuat Drive Yards droid ten został niemal zniszczony. Anakin Skywalker przebywający w stoczni i doglądający zmian wprowadzanych w myśliwcu Delta-7 dla Jedi, znalazł szczątki robota i odbudował go, korzystając z kopułki od jednostki R2. Arfour stała się własnością świątyni Jedi i jednocześnie prototypem zintegrowanych droidów nawigacyjnych w myśliwcach Jedi.

W 22 BBY Arfour towarzyszyła Obi-Wanowi podczas wyprawy na Kamino oraz Geonosis. W czasie wojen klonów była ona droidem w myśliwcu tego Jedi. Uczestniczyła m.in. w bitwie o Teth. W 19 BBY brała ona udział w bitwie o Coruscant, podczas szturmu Obi-Wana i Anakina Skywalkera na statek flagowy generała Grievousa, Invisible Hand. Właśnie w tej bitwie została zniszczona przez Buzz droidy. Nowym droidem Kenobiego została R4-G9.

Ciekawostki

  • Arfour miała zostać unicestwiona już na Geonosis, zaatakowana przez jednego z mieszkańców planety. Sceny nigdy nie nakręcono, bo niestety Arfour nie mogła wyjść z myśliwca Kenobiego, z prostej przyczyny. Otóż nie istniał "pełen" model robota. Zbudowana została tylko kopułka przytwierdzona na stałe do myśliwca. Wyjaśniono to w następujący sposób. Otóż astromechy R4 były zintegrowane z myśliwcami Delta-7. Dopiero w myśliwcach Eta-2 montowano gniazda na "pełnowymiarowe" droidy. Wtedy też Arfour dostała resztę "ciała" i "nogi", i dalej służyła Kenobiemu.
  • Źródła podają, że wypadek ze zniszczeniem Arfour miał miejsce na planecie Gyndine. Wydaje się to dziwne, gdyż na tej mało znaczącej planecie nie było stoczni, którą Anakin mógł odwiedzić, aby doglądać modyfikacji myśliwców dla Jedi.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!