Bitwa o Sullust (wojny klonów)

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwaniaBitwa o Sullust to starcie rozegrane pomiędzy flotami Wielkiej Armii Republiki i Separatystów. Rozegrała się ona w trakcie wojen klonów w układzie Sullust, niedaleko samej planety. Zakończyła się klęską Separatystów.

Przebieg

Pierwsza faza

(…) Ja bezpośrednio zaatakuję mostek.
— Asajj Ventress do myśliwców Tri. [2]
Myśliwiec Asajj Ventress podczas ataku na republikański niszczyciel.

Przebieg początku bitwy nie jest znany. W pewnym momencie walk Asajj Ventress prowadziła myśliwce Separatystów do ataku. Komandor Separatystów wysłała jeden klucz myśliwców do ataku na silniki na prawej burcie jednego z Venatorów - Resolute, a drugi do zniszczenia generatora osłon na lewej. Asajj sama ruszyła na mostek. Po chwili niszczyciel został zestrzelony. Następnie Ventress powstrzymywała atak Jedi na krążownik typu Providence. W efekcie walk cała trójka wylądowała w hangarze krążownika Separatystów.

Walka w hangarze

Od tej chwili nie jesteś moim uczniem. Dlatego musisz umrzeć.
— Hrabia Dooku do Asajj Ventress. [2]

Ventress nawiązała połączenie z hrabią Dooku. Ten poinformował ją, iż Separatyści opuszczali Sullust. Ponadto, na polecenie lorda Sidiousa, oświadczył, iż Asajj nie była już jego uczennicą. Następnie Dooku wydał TJ-912 rozkaz zniszczenia okrętu, na którym znajdowała się Ventress. Tymczasem mroczna Jedi podjęła walkę z Anakinem Skywalkerem i Obi-Wanem Kenobi. Kiedy zaczęła zyskiwać przewagę, droidy, na rozkaz Dooku, ostrzelały krążownik, na którym znajdowała się komandor. Po chwili do hangaru wleciał uszkodzony bombowiec, który następnie się tam rozbił. Zniszczenia statku były na tyle poważne, iż Skywalker i Kenobi postanowili uciekać. Ventress poszła w ich ślady. Opuściła hanagar w ostatniej chwili przed eksplozją.

Zakończenie

Statek dowodzący został zniszczony. Nasze skanery wykazały, że nikt nie przetrwał.
— TJ-912 do hrabiego Dooku.[2]

Kiedy TJ-912 poinformowała Dooku o zniszczeniu Providence'a, hrabia rozkazał wycofać pozostałe jednostki. Bitwa dobiegła końca. Republika odniosła zwycięstwo.

Skutki

Ventress, znaleziona przez piratów.
- Zabierzcie mnie na Dathomirę.
- Po co mielibyśmy lecieć akurat tam? Na tej planecie są same żaby i czarownice.
- Dokładnie.
— Ventress i jeden z piratów.[2]

Republika pokonała Separatystów w układzie Sullust.

Ranna Ventress została odnaleziona przez piratów, szukających łupów na pobojowisku. Mroczna Jedi zabiła przestępców i przejąwszy ich statek, skierowała się na Dathomirę. Zamierzała tam znaleźć pomoc w dokonaniu zemsty na Dooku.

Przypisy

Źródła