Myśliwiec typu Ginivex

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Myśliwiec typu Ginivex
Podstawowe dane
Pełna nazwa: Ginivex-class starfighter
Producent: Huppla Pasa Tisc Shipwrights Collective
Rodzaj: Myśliwiec kosmiczny
Specyfikacja techniczna
Długość: 9,3 m
Wysokość: 14.4 m (z otwartym żaglem)
Silniki: 2 silniki jonowe
Prędkość w atmosferze: 1250 km/h
Prędkość w kosmosie: 10
Hipernapęd: Klasy 1
Uzbrojenie: 2 podwójne działka laserowe
Różne
Załoga: 1 pilot, 1 strzelec (opcjonalnie)
Ładowność: 500 kg
Właściciele:
Przynależność: Konfederacja Niezależnych SystemówMyśliwiec typu Ginivex, zwany również myśliwcem Fanblade (wachlarzem), to specjalny model myśliwca skonstruowany przez Huppla Pasa Tisc Shipwrights Collective, na osobiste zlecenie hrabiego Dooku. Przeznaczony był do użytku dla specjalnych agentów i wysoko postawionych wojskowych Separatystów, w okresie trwania wojen klonów.

Historia

Myśliwiec Ginivex w walce z Delta-7 Aethersprite.

Ginivex został zaprojektowany przez Geonosjan, na specjalne zlecenie hrabiego Dooku, który poszukiwał odpowiedniego pojazdu dla swoich elitarnych pilotów i agentów. Nie było ich jednak zbyt wielu, co w połączeniu z wysokimi kosztami produkcji, spowodowało wyprodukowanie zaledwie kilku takich modeli. Głównym ich użytkownikiem stała się Asajj Ventress, która otrzymała jeden z nich, krótko po swym przyjęciu na ucznia Dooku. Utraciła go jednak na rzecz Anakina Skywalkera po nieudanej próbie zabicia go na Yavin 4. Potem otrzymała jeszcze co najmniej dwa podobne modele, z czego jeden z nich został ukradziony przez Obi Wana w czasie jego ucieczki z niewoli. Natomiast trzeci, o nazwie Last Call uległ zniszczeniu podczas nieudanego polowania na mistrza Yodę. Po zniknięciu Asajj po bitwie o Boz Pity, z pozostałych myśliwców sporadycznie korzystali niżsi rangą przedstawiciele Separatystów, tacy jak Vulpus.

W czasie bitwy o Coruscant, pojawiły się pogłoski o myśliwcach Fanblade, biorących udział w ataku na planetę. Nie wiadomo jednak, czy były one prawdziwe i czy dotyczyły właśnie Ginivexów. Po zakończeniu wojen klonów oraz śmierci członków Rady Separatystów, Geonosjanie otrzymali zakaz produkcji większości swoich dzieł, w tym również myśliwców Ginivex.

Charakterystyka

Myśliwiec typu Ginivex był swoistym połączeniem elegancji i wygody, prezentowanej przez żaglowiec Punworcca 116 oraz skuteczności bojowej Nantexów. Charakterystyczną cechą maszyny był żagiel słoneczny, umieszczony na płaszczyźnie pionowej myśliwca. Służył on jako pędnik w przypadku uszkodzenia silników jonowych. Mógł też wypełniać zadanie wzmacniacza tarczy, czyniąc tym samym z Ginivexa obiekt trudny do zniszczenia i wyjątkowo odporny na ostrzał. W takiej formie, stawał się jednak łatwiejszy do zestrzelenia. W dodatku, żagiel odbijał szerokie spektrum promieniowania, sprawiając że stawał się doskonale widoczny na wszystkich sensorach i systemach wykrywania. Nie miał jednak takich problemów w formie złożonej, a dzięki silnikom jonowym cichego biegu był też wtedy dużo trudniejszy do trafienia.

Jak wszystkie wytwory geonosjanskiej technologii, myśliwiec charakteryzował się dużą zwrotnością zarówno w przestrzeni, jak i w atmosferze. Wyjątkowo jednak, jego kokpit był przystosowany do obsługiwania przez istotę humanoidalną. Na jego uzbrojenie, składały się cztery silne działka laserowe, które w dodatku można było swobodnie obracać, niezależnie od formy pojazdu. Miał też wbudowany hipernapęd klasy pierwszej i komputer nawigacyjny pozwalający na zapis do 5 zestawów koordynat skoków.

Ciekawostki

  • Wygląd myśliwca bazuje na sensu, japońskim składanym wachlarzu. Na pomysł inspiracji maszyny kulturą japońską, wpadł współtwórca serialu rysunkowego Wojny klonów Paul Rudish, po zobaczeniu wczesnego projektu Asajj Ventress, autorstwa Dermota Powera, który przypominał mu japońskiego samuraja.

Źródła