Zapraszamy do udziału w XI konkursie


Posiew Śmierci

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Droch.

Posiew Śmierci to choroba powodowana przez drochy. Objawiała się martwicą skóry i powolnym zanikiem funkcji życiowych organizmu. W zaledwie kilka tygodni mogła doprowadzić do zagłady populacji całych układów gwiezdnych.

Przyczyny

Droch, wnikając pod skórę, zaczyna powoli wysysać życie ze swojej ofiary. Upodabnia się do pola energetycznego i składu tkanek żywiciela, czym ukrywa swoją obecność w jego organizmie. Żadne systemy diagnostyczne, ani nawet zdolności Jedi, nie były w stanie ustalić przyczyn choroby. Właśnie to było powodem jej przerażającej skuteczności. Drochy były w stanie rozwijać się tylko w ciemności, dlatego choroba omijała silnie nasłonecznione miejsca.

Terapia

Leczenie w komorze z bactą nie przynosiło efektów, ponieważ przyśpieszony przyrost energii w organizmie kierowany był jedynie do coraz szybciej rosnącego drocha. Jedynym skutecznym sposobem przeciwdziałania Posiewowi Śmierci były promienie światła rozproszone przez żywe kryształy (tsile). Mniejsze drochy były przez nie od razu zabijane, natomiast większe stawały się niezdolne do szkodzenia gospodarzowi i szybko ulegały wchłonięciu przez zaatakowany organizm.

Historia

Pierwsza pandemia

Kiedy po raz pierwszy pojawił się Posiew Śmierci, zniszczył ogromne skupiska istot na dziesiątkach światów. Liczbę ofiar szacowano na miliardy. Pandemia zniknęła gdzieś siedem wieków BBY, pozostając uśpioną na licznych zniszczonych wcześniej statkach i planetach. Jedynie kilka światów zdołało oprzeć się chorobie, jednak po wiekach zapomniano o tych miejscach oraz sposobach skutecznej walki z chorobą.

Druga pandemia

Posiew Śmierci ponownie ujawnił się w układzie Chorios, wywołany przez Dzyma i Setiego Ashgada. Choroba zaatakowała, przeniesiona potajemnie w żywych tkankach syndroidów na statki Nowej Republiki, gdzie miało dojść do rozmów między Ashgadem a Leią. Ucierpiała między innymi ludność na Cybloc XII i Nim Drovis, stacja orbitalna na Durren i załogi statków Nowej Republiki - Adamantine i Borealis.

Chorobę powstrzymała dopiero interwencja Tsili, które za namową Luke'a Skywalkera zostały podłączone do odpowiednich urządzeń i przetransportowane na zarażone światy, gdzie pomogły w leczeniu ich mieszkańców.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!