Despayre

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Despayre
Astrografia
Region: Zewnętrzne Rubieże
Sektor: Atrivis
Układ: Horuz
Księżyce: Haroon
Współrzędne: L-5
Długość dnia: 26h
Długość roku: 368 dni
Geografia
Atmosfera: Tlenowa
Grawitacja: 75 g
Ważne miejsca: Gwiazda Śmierci
Społeczeństwo i inne
Języki: Basic
Ludność: W milionach
Struktura demograficzna:
Import:
Eksport:
Przynależność: Imperium Galaktyczne
Despayre pierwotnie nazywany Horuzem była planetą, na której mieściła się kolonia karna. Na jej orbicie Imperium Galaktyczne budowało Gwiazdę Śmierci.

Historia

Wczesna historia

Planeta została po raz pierwszy skolonizowana między 15000 BBY, a 8000 BBY.

Budowa Gwiazdy Śmierci

Konstrukcja Gwiazdy Śmierci nad Despayre.

Podczas budowy stacja została przeniesiona z Geonosis do Despayre. Składniki z prawie wszystkich dużych korporacji galaktyki zostały wysłane do tej planety. Wilhuff Tarkin odwiedził układ Horuz przy wielu okazjach, by nadzorować budowę i dostarczając niewolników do budowy stacji. Darth Vader został wysłany przez imperatora Palpatine'a do przyspieszenia budowy; Vader nadzorował tam także wiele egzekucji. Imperialna flota ograniczyła ruch w układzie: tylko statki wojskowe, transporty więźniów i statki z częściami mogły wlecieć do układu.

Po podpisaniu traktatu w 2 BBY, Imperium wielokrotnie przenosiło Gwiazdę Śmierci z Despayre na co najmniej pięć różnych światów, które obejmowały Coruscant, Fondor, Ryloth, Eriadu i Geonosis, aby uniknąć rebelianckiego sabotażu lub odkrycia informacji.

Zniszczenie Despayre

Zniszczenie Despayre.

Tarkin postanowił uczcić zakończenie jego stacji bojowej, testując jej superlaser na Despayre, niszcząc planetę, na krótko przed zniszczeniem Alderaanu. Jeden z jego bliskich doradców i oficerów, admirał Motti, próbował zwrócić uwagę potencjalnych politycznych konsekwencji takich działań. Tarkin nie chciał słuchać; powiedział, że populacja planety składa się z obcych niewolników i skazanych na dożywocie przestępców, z których żaden nie będzie mógł kiedykolwiek powrócić do cywilizacji i wszyscy z nich stanowią niepotrzebne obciążenie dla wojska Imperium. W każdym razie nie weźmie stacji do walki nie wiedząc, jak jego największa broń zadziała, gdy będzie jej używać.

W chwili wystrzały w planetę laser posiadał ⅓ mocy co wystarczyło by zabić wszystko na planecie, naruszyć kontynenty i aktywować procesy wulkaniczne. Kolejny strzał, godzinę i piętnaście minut później zrobił wielkie na wiele kilometrów pękniecie w planecie. Despayre wyglądała jak dopiero formująca się planeta. Trzeci wystrzał zniszczył Despayre. Przetrwał prawdopodobnie tylko księżyc planety.

Biosfery

Powierzchnia Despayre składała się z jednego kontynentu otoczonego morzem. Większość kontynentu pokrywała dżungla, która była o domem dla różnych gatunków. Planeta miała małą grawitację i niekonsekwentną orbitę, która tworzyła pływy morskie, które określają warunki dla trudnych burz sezonowych. To z kolei miało wpływ na rozwój życia na planecie i tworzenie trudnego systemu ekologicznego. Gatunki te prawdopodobnie stały się wymarłe, gdy planeta została zniszczona.

Flora i fauna

Drzewa rosły gęsto tworząc dżungle nie do przejścia. Większość roślin na planecie była trująca. Do znanych gatunków należały:

Zwierzęta na Despayre musiały dostosować się do życia w trudnej do przebycia dżungli. Do znanych gatunków zwierząt należały:

Źródła