Wielka Świątynia Massassich

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Wielka Świątynia Massassich
Lokalizacja: Yavin 4
Funkcja: Świątynia Massassich, baza Rebeliantów
Wykonawca: Massassi
Przynależność:


Wielka Świątynia Massassich była jedną z wielu świątyń zbudowanych na księżycu Yavin 4, przez starożytną rasę Massassi. Podczas galaktycznej wojny domowej świątynia stała się tajną bazą Sojuszu dla Przywrócenia Republiki i od tamtej pory była znana jako Baza Jeden [1].

Historia

Świątynia podobnie jak pozostałe świątynie została skonstruowana przez starożytną rasę Massassi. Kiedy Massassi wyginęli świątynia została opuszczona i zapomniana. Ponownie została odkryta w czasie galaktycznej wojny domowej przez rebeliantów, którzy po opuszczeniu poprzedniej bazy na Dantooine ustanowili w świątyni swoją nową bazę. Świątynia została więc odpowiednio do tego przystosowana i wkrótce baza zaczęła w pełni funkcjonować. W 0 BBY na Yavin 4 została zabrana kobieta imieniem Jyn Erso, którą następnie zaprowadzono do bazy. Powierzono jej za zadanie skontaktowania się z Sawem Gerrerą na Jedhie i odnalezienia jej ojca, który odpowiadał za budowę superlasera Gwiazdy Śmierci.

Uroczystość po bitwie o Yavin

Kiedy rebelianci dowiedzieli się o istnieniu tej superbroni w bazie odbyło się zebranie Rady Rebeliantów, zapadła decyzja o nie atakowaniu placówki na Scarif, gdzie miały znajdować się plany Gwiazdy Śmierci. Nie zgodziła się pewna grupa rebeliantów, którzy wbrew rozkazowi postanowili zniszczyć superbroń tworząc jednostkę Łotr 1. Gdy dowiedziano się o wyczynach Łotra 1, postanowiono wysłać pozostałą część floty, by pomogła buntowniczej jednostce. Po bitwie o Yavin w świątyni odbyła się uroczystość odznaczenia Luke'a Skywalkera i Hana Solo Medalami Odwagi. Po tych wydarzeniach rebelianci musieli opuścić swoją bazę na Yavinie 4, gdyż Imperium znało jej położenie.

Charakterystyka

Świątynia była zbudowana w formie piramidy schodkowej i górowała nad okolicznymi lasami. Po ustanowieniu przez rebeliantów świątyni na bazę, została ona dostosowana do potrzeb Sojuszu, m.in odremontowano pomieszczenia, a podłogi na zewnątrz zostały wzmocnione ferrobetonem, tak by mogły lądować na nich myśliwce i frachtowce.

Przypisy

Źródła