Zapraszamy do udziału w XI konkursie


Galak Fyyar

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Galak Fyyar.jpg
Galak Fyyar
Data i miejsce śmierci: 12 ABY
Rasa: Człowiek
Kolor włosów: Brązowe
Kolor oczu: Niebieskie
Przynależność: Imperium Galaktyczne
Galak Fyyar to oficer i naukowiec służący w Marynarce Imperialnej podczas galaktycznej wojny domowej.

Biografia

Galak Fyyar był zdolnym oficerem, dzięki czemu szybko awansował po szczeblach wojskowej kariery aż do stopnia admirała. Przy okazji był też zdolnym naukowcem i poważnie interesował się inżynierią wojskową.

Jakiś czas po klęsce Imperium w bitwie o Endor, Fyyar postanowił dołączyć do Lorda Hethrira, kierującego jednym z największych odłamów Resztek Imperium. Od razu stał się jednym z jego najważniejszych oficerów. W tym samym czasie podjął bliską współpracę z uczniem Hethrira, mrocznym Jedi Desannem.

Fyyar objął prace nad badaniami kryształów cortosis, które pozwalały tworzyć materiały przeciwdziałające mieczom świetlnym. Prace były prowadzone w bazie wojskowej na Kejim, do momentu gdy republikański agent Kyle Katarn dokonał sabotażu w bazie, co poważnie spowolniło prace nad projektem. Kolejnym ciosem było opanowanie przez siły Nowej Republiki kolonii górniczej na Artus Prime, skąd siły Imperium sprowadzały kryształy cortosis. Jednak nie miało to już większego znaczenia, gdyż Fyyar i Desann śledzili Katarna aż do zaginionej Doliny Jedi na Ruusan. Tam udało im się skupić energię Mocy w kryształach, dzięki czemu Fyyar mógł przystąpić do tworzenia armii szturmowców cienia - zaawansowanych robotów bojowych mogących używać Mocy.

Fyyar prowadził szybkie prace w tajnej bazie Cairn, położonej w Pasie Asteroid Lenico. Tam też stacjonował jego okręt flagowy, Doomgiver, a także tam przesłuchiwał on bliską współpracowniczkę Katarna, Jan Ors.

W końcu po przygotowaniu wojsk Fyyar i Desann mogli przystąpić do długo opracowywanego planu - ataku na Praxeum Jedi na Yavinie 4. Dowodzony przez Fyyara Doomgiver przybył do systemu i rozpoczęto szybki desant wojsk na powierzchnię planety.

Nie zdawano sobie jednak sprawy, że Kyle Katarn zdołał wcześniej dostać się na pokład okrętu. Zdążył też wezwać pomoc w postaci Eskadry Łotrów, która zaatakowała okręt, gdy tylko zdążył on wyjść z nadprzestrzeni. Fyyar osobiście odnalazł Katarna gdy ten próbował zniszczyć generator ochronny statku. Mimo że posiadał wtedy potężny pancerz chroniący przed ciosami miecza świetlnego, admirał został zabity przez rycerza Jedi. Krótko potem pozbawiony osłon Doomgiver padł ofiarą myśliwców Nowej Republiki, a tym samym walczące na powierzchni wojska Desanna zostały pozbawione wsparcia z powietrza.

Ciekawostki

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!