Zapraszamy do udziału w XI konkursie


Booster Terrik

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

BoosterTerrik.JPG
Booster Terrik
Miejsce pochodzenia: Korelia
Rasa: Człowiek
Wzrost: 186 cm
Kolor włosów: Siwe
Kolor oczu: Brązowe (czerwona proteza)
Przynależność: Sojusz Przemytników
Profesja: Przemytnik
Booster Terrik to urodzony na Korelii mężczyzna, który w trakcie swego życia imał się wielu zajęć. Był przemytnikiem, awanturnikiem, przedsiębiorcą, zesłańcem w kopalniach przyprawy, kochającym mężem i ojcem, a także prawdopodobnie jedyną osobą prywatną posiadającą na własność Gwiezdny Niszczyciel typu Imperial-II.

Biografia

Wczesne lata

Niezbyt wiele wiadomo o najwcześniejszej działalności Boostera. Był przemytnikiem i wraz ze swym partnerem, Borlovianinem Llollulionem, współpracował z Rebelią. To właśnie w pościgu za tą parą kapitan Voss Parck zapuścił się aż na granicę Nieznanych Regionów, gdzie na odległej planecie odnalazł Mitth'raw'nuruodo, znanego później jako wielki admirał Thrawn.

Booster zaraz po zagładzie stacji Gus Treta.

Z czasem drogi obu przemytników rozeszły się. Booster postanowił założyć rodzinę. Ożenił się, a wkrótce potem doczekał się córki, Mirax. Mniej więcej w tym czasie zdobył również nowy statek, jacht typu Baudo Pulsar Skate i nowego współpracownika, obcego znanego jako Polip.

Niestety, żona Boostera wkrótce zmarła i Korelianin musiał pogodzić obowiązki samotnego ojca z prowadzeniem interesów. Zaprzyjaźnił się z Jaggedem i Zeną Antillesami. Często pozostawiał swą córkę pod ich opieką na stacji orbitalnej Gus Treta. Uratował młodego Wedge’a Antillesa, gdy stacja ta została zniszczona za sprawą dowódcy piratów Loki Haska. Pomógł mu też w dokonaniu zemsty. Pilotując należącego do Boostera Łowcę Głów Wedge zniszczył statek korsarzy, Buzzzera.

Zesłanie na Kessel

Z czasem szczęście odwróciło się od Boostera. Na jego trop wpadł Hal Horn, jeden z najlepszych funkcjonariuszy koreliańskiego KorSeku. W 2 BBY Booster został schwytany, postawiony przed sądem i skazany na pięć lat ciężkich robót w kopalniach przyprawy na Kessel. Stracił tam oko, zastąpione później mechaniczną protezą, zyskał za to niezwykłą krzepę. Podczas tych lat, które Booster określił później jako nadzwyczaj nudne, pielęgnował swą nienawiść do Horna.

Powrót do interesów i Wojna o bact

Moja córka nie wyjdzie za nikogo z KorSeku. To osoby o wątpliwej moralności i zdolnościach intelektualnych. Nic z tego. Kropka.[1]
- Booster Terrik na wieść o zaręczynach córki

Po odpracowaniu swojego wyroku Booster odzyskał wolność. Trafił jednak do zupełnie innej Galaktyki. Mirax wyrosła na dorosłą kobietę, Hal Horn został zamordowany przez Bosska, Wedge przyłączył się do Rebeliantów, a jego imperium zostało w większości przejęte przez Karrde'a i Car’dasa. Zmiany dotknęły również samego Terrika, który wkrótce porzucił samotne wyprawy.

Rozpoczął handel bronią i innymi cennymi przedmiotami. Podczas realizacji jednej z transakcji, w 7 ABY w domostwie Huffa Darklightera na Tatooine spotkał Corrana Horna, syna swojego najbardziej zaciętego przeciwnika. Obaj panowie nie zapałali do siebie sympatią. Zdecydował się wspomóc krucjatę Eskadry Łotrów przeciw Ysannie Isard, byłej dyrektor Imperialnego Wywiadu, która zawładnęła akurat Thyferrą. Został administratorem stacji kosmicznej orbitującej wokół Yag’Dhul. Pierwotnie pomyślana jako baza operacyjna Łotrów, pod kierownictwem Korelianina stacja stała się znakomicie prosperującym interesem i potężną platformą bojową.

Booster był jednym z pomysłodawców zasadzki zastawionej na siły Isard. Po przekazaniu informacji o położeniu stacji Melinie Carniss, szpiegowi pośród ludzi Karrde'a, system został zaatakowany przez Lusankyę oraz Virulence. Booster uruchomił generator studni grawitacyjnej umieszczony na pokładzie stacji, po czym unieruchomił Lusankyę za pomocą promieni ściągających. Po chwili okręt został namierzony przez setki zestawów czujników wyrzutni torped protonowych. Dzięki poświęceniu pani kapitan Zjadliwego, Lakwii Varrschy, która przecięła kurs przed dziobem niszczyciela klasy Super, uwalniając go od działania promieni ściągających, dowodzący Lusankyą Joak Drysso zdołał uciec. Zaraz potem w systemie pojawiła się eskadra A-wingów Pasha Crackena. Przekonana, że jest to zaplanowany element zasadzki, załoga Zjadliwego poddała okręt bez walki. Booster obsadził statek swoją załogą i wraz z ludźmi Crackena ruszył do systemu Thyferry. Dzięki Virulence, Freedom Saira Yonki oraz flocie frachtowców z zamontowanymi wyrzutniami torped protonowych, których w rzeczywistości nie było na stacji, bitwa zakończyła się sukcesem. Udało się przejąć Lusankyę i wyzwolić Thyferrę. Nadszedł czas dzielenia łupów. Dzięki mediacji Karrde’a i własnej nieustępliwości, Booster zatrzymał Virulence, choć jego uzbrojenie zmniejszono do dwóch generatorów promieni ściągających, dziesięciu dział jonowych i dziesięciu baterii ciężkich turbolaserów. Nadwyżkę uzbrojenia wraz z czterema eskadrami myśliwców TIE sprzedał Karrde’owi za niebagatelną kwotę osiemnastu milionów kredytów. Prawdziwym ciosem była jednak dla Terrika wieść o zaręczynach córki z Corranem Hornem.

Na pokładzie Errant Venture

Booster już z protezą oka.
Zjadliwy” jest twój. Tylko zmień mu nazwę.
Już wymyśliłem, jak go nazwę: „Błędny Rycerz.[2]
- Generał Cracken i Booster Terrik

Swoją nową własność Booster ochrzcił imieniem Errant Venture. Pod jego dowództwem niszczyciel stał się największym mobilnym targowiskiem i centrum rozrywki w galaktyce. Ze swego zagraconego biura kierował przedsięwzięciami na wszystkich trzech pokładach – Diamentowym (dla wyjątkowych klientów), Niebieskim (dla przeciętnych gości) i Czarnym (dla tych, którzy szukali mniej legalnych rozrywek).

Podczas kampanii wielkiego admirała Thrawna oświadczył, że przyłączy się do walki tylko wtedy, gdy otrzyma tytuł admirała. Nowa Republika uznała, że poradzi sobie bez niego.

Wkrótce później ponownie wziął udział w kampanii Eskadry Łotrów przeciw Isard. W tym czasie miał okazję choć przez chwilę dowodzić jeszcze większym okrętem – Lusankyą.

W 11 ABY Booster pogodził się w końcu z myślą, że Corran jest jego zięciem. Wtedy to wspólnie doprowadzili do uwolnienia Mirax z rąk Leonii Taviry i jej Gnębów. Wtedy to Booster, dzięki wydatnej pomocy zięcia, zdołał zmusić do ucieczki Invidious, flagowy okręt Taviry.

Około 13 ABY na świat przyszedł pierwszy wnuk Boostera, Valin Horn. W tym okresie Terrik podjął współpracę z byłym członkiem Eskadry łotrów, Nawarą Venem. Twi’lek pomagał mu w utrzymaniu urządzeń niszczyciela w stanie używalności.

Około 15 ABY urodziła się wnuczka Boostera, Jysella Horn.

W 19 ABY u boku Garma Bela Iblisa wziął udział w bitwie o Yagę Mniejszą, ostatnim starciu galaktycznej wojny domowej. Mniej więcej w tym czasie Błędny Rycerz przebył kompleksowe naprawy i pozbył się większości problemów technicznych, które nękały jego i jego kapitana przez długie lata. Booster zdołał też wreszcie kupić odpowiednią ilość czerwonej farby, by pomalować nią swój ukochany pojazd. Dopełniło to wizerunek Błędnego Rycerza jako najbardziej niezwykłego okrętu liniowego Galaktyki.

Rok później Booster jako jeden z gości wziął udział w pamiętnych zaślubinach Luke’a Skywalkera i Mary Jade, kiedy to podjął się zadania opieki nad zgromadzonymi na uroczystości dziećmi.

Istnieje podejrzenie, że Booster nawiązał również kontakty z Huttami i za sporą sumę zakupił od nich projekt Miecza Ciemności, którego użył później, by wyposażyć swój okręt w swoisty rodzaj superlasera.

Inwazja Yuuzhan Vongów

Errant Venture nad Yavinem 4.
Zobaczymy się po drugiej stronie, Karrde.
Po drugiej stronie czego?
Mgławicy, którą zaraz wyprodukuję.[3]
- Booster Terrik spieszący na pomoc wnukom i Talon Karrde

Podczas inwazji Yuuzhan Vongów Booster z początku trzymał się z daleka od działań wojennych. Po zagładzie Ithora udzielił schronienia wygnanemu przez władze Republiki Corranowi Hornowi.

Kiedy w niebezpieczeństwie znalazło się życie jego wnucząt, Booster nie zawahał się przed wkroczeniem do akcji. Wespół z Talonem Karrdem i jego współpracownikami rozbił nad Yavinem 4 siły Brygady Pokoju i dokonał ewakuacji Prakseum Jedi na Yavinie 4. Po tym wydarzeniu Errant Venture stał się na jakiś czas mobilną Akademią Jedi, rodzajem nowego Chu'unthora. Skacząc z jednego miejsca w Galaktyce do drugiego, chronił młodych Jedi przed odkryciem. Na jego statku odbyły się narodziny Bena Skywalkera. Po odstawieniu Jedi do umieszczonej w Głębokim Jądrze bazy Zaćmienie Booster mógł się włączyć do czynnej walki.

W 27 ABY wziął udział w obronie Borleias. Jego niszczyciel zyskał pełną sprawność bojową, dozbrojony działami z Lusankyi. W bitwie tej zniszczony został światostatek domeny Hul, śmierć poniósł zaś Czulkang Lah, ojciec mistrza wojennego Yuuzhan Vongów. Rok później jako członek Sojuszu Przemytników wziął udział w bitwie o Ebaq 9.

Wziął udział w obchodach zakończenia wojny na powierzchni Zonamy Sekot.

Późniejsze życie

W 40 ABY poruszający się już zazwyczaj na repulsorowym fotelu Booster jest właścicielem największego mobilnego centrum hazardu w Galaktyce. Jego statek dołączył do blokady Korelii, by umożliwić Skywalkerom i Solo przepytywanie żołnierzy floty okupacyjnej. Na pokładzie jego statku doszło także do konfrontacji z Alemą Rar.

Ciekawostki

  • Gdy Booster stracił swe lewe oko na Kessel, zastąpiono je cybernetyczną protezą. Tym niemniej w komiksie Związek i w późniejszych źródłach przedstawiony jest już z obojgiem oczu. Prawdopodobnie zdecydował się na sklonowaną gałkę oczną lub nową protezę, pokrytą już syntetyczną skórą.

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!