Yaga Mniejsza

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Yaga Mniejsza
Astrografia
Region: Zewnętrzne Rubieże
Sektor: Seswenna
Układ: Yaga
Gwiazda: Yaga
Księżyce: 1
Długość dnia: 23 h
Długość roku: 451 dni
Geografia
Atmosfera: Tlenowa
Klimat: Umiarkowany
Grawitacja: 120% standardowej
Dominujący krajobraz:
  • Lasy
  • Góry
  • Jaskinie
Społeczeństwo i inne
Języki: Basic
Ludność: 4 000 000 000
Przynależność:
Yaga Mniejsza to pozornie niczym nie wyróżniająca się planeta leżącą w sektorze Seswenna. Posiadała niewielkie tereny górzyste oraz masę nizinnych pokrytych puszczą.

Charakterystyka

Tuż przed wojnami klonów z planety tej wyruszył Outbound Flight - projekt wysłania statku załogowego poza obszar Galaktyki. Zaraz po upadku Starej Republiki planeta ta weszła w skład Imperium Galaktycznego. Założono na niej wielkie stocznie, posiadające na tyle duże znaczenie strategiczne, by Imperium broniło ich nawet po śmierci Imperatora. Obronę tej planety stanowiło kilkanaście gwiezdnych niszczycieli.

Wraz ze stratą kolejnych planet, na Yagę Mniejszą przeniesiono Imperialne Archiwa, posiadające największe zbiory w całej galaktyce. 19 lat po bitwie o Yavin zostały one nieskutecznie zaatakowane przez Garma Bel Iblisa. Celem jego ataku było wydobycie danych na temat zagłady Caamas, jednak atak spotkał się ze szczególnie zaciekłą obroną. Planetą rządził wtedy w imieniu Imperium moff Kurlen Flennic, a defensywą kierował generał Hestiv - a przynajmniej dowodził nominalnie, gdyż dowodzenie przejął na ten czas Flim, podający się za wielkiego admirała Thrawna. Nie dał się on nabrać na wykorzystanie przez Bel Iblisa niszczyciela Boostera Terrika, Errant Venture, do przedostania się poza linie obrony i zamknął siły Nowej Republiki w potrzasku. Sytuację zmieniło dopiero przybycie Gilada Pellaeona i Talona Karrde'a, którzy pod eskortą Eskadry Łotrów wylądowali na Yaga Minor i zdemaskowali Flima, kończąc tym samym bitwę.

Atak na Yagę Mniejszą był ostatnią bitwą galaktycznej wojny domowej. Wkrótce po nim podpisano Traktat Pellaeon-Gavrisom.

Podczas inwazji Yuuzhan Vongów Yaga Mniejsza była miejscem przegrupowania się uciekających z Bastionu sił przed bitwą na Borosk.

Źródła