Tavion Axmis

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Tavion Axmis
Data i miejsce śmierci: 14 ABY
Rasa: Człowiek
Wzrost: 170? cm
Kolor włosów: Brązowe
Kolor oczu: Brązowe
Kolor skóry: Różowa
Przynależność: Uczniowie Ragnosa
Profesja: Mroczna Jedi
Tavion Axmis to Mroczna Jedi, uczennica Desanna. Po jego śmierci została przywódczynią utworzonej w 14 ABY grupy zwolenników ciemnej strony Mocy, zwanej Uczniami Ragnosa. Była bliska wskrzeszenia Marki Ragnosa, jednak została ostatecznie pokonana przez Jadena Korra.

Biografia

Młoda Tavion Axmis.

Uczennica Dessana

Tavion była uczennicą i ścisłą współpracowniczką Desanna. Dessan wyszkolił ją w podstawach korzystania z Mocy i doprowadził ją do perfekcji w korzystaniu z jej ciemnej strony.

W ramach przygotowań do kampanii przeciwko Jedi, Tavion wraz z Desannem szukała Doliny Jedi. Do jej znalezienia wykorzystali Kyle'a Katarna. Gdy Katarn razem z ukochaną - Jan Ors - uczestniczył w walkach na Artus I, Desann, wraz ze swoją uczennicą, uwięzili Ors. Gdy Katarn - nie korzystający z Mocy ze względu na przejścia na Dromund Kaas - przybył na miejsce, został przy jej użyciu pokonany przez Desanna.

Mistyfikacja

Aby wzbudzić w Katarnie pragnienie zemsty, Desann "rozkazał" swojej uczennicy zabić Ors. Tavion zasymulowała wykonanie rozkaz na pokładzie ich statku, a później odleciała z planety wraz z mistrzem, zostawiając Kyle'a w przekonaniu, że Jan nie żyje. Ten, ogarnięty rozpaczą, postanowił zemścić się na oprawcach ukochanej. Tak jak przewidział Desann, Kyle ruszył do Doliny Jedi, aby odzyskać kontakt z Mocą. Tym samym wyjawił jej położenie swoim wrogom. Desann i Tavion użyli mocy Doliny do stworzenia armii Mrocznych Jedi.

Misja na Bespinie

Tavion j jej mentor - Desann.

Podczas gdy Kyle na nowo uczył się korzystania z Mocy i szukał śladów Mrocznych Jedi, Tavion otrzymała zadanie przejęcia Miasta w Chmurach na Bespinie z rąk Lando Calrissiana i wykorzystania go do operacji przemytu cortosis. Rozpoczęła od dyskretnej infiltracji tego kompleksu, aby w końcu, przy pomocy podległych jej najemników, otrzymanych od admirała Galaka Fyyara szturmowców imperialnych oraz Odrodzonych - Mrocznych Jedi stworzonych dzięki mocy Doliny - przejąć kontrolę nad Miastem, korzystając z faktu, że Lando został pojmany przez Reelo Baruka na Nar Shaddaa i nie mógł temu przeciwdziałać.

Przegrany pojedynek

Wkrótce jednak Kyle uwolnił Landa i obaj wrócili na Bespin. Katarn przebił się przez oddziały Tavion i stoczył z nią pojedynek na platformie lądowiskowej na jednym z górnych poziomów Miasta. Mimo początkowego poczucia wyższości i przewagi nad byłym najemnikiem, Tavion przegrała tę walkę. Gdy Kyle trzymał ją w uścisku Mocy nad przepaścią, ze strachu zaczęła prosić go o litość i wyjawiła mu, że Jan Ors żyje i że jest przetrzymywana przez Desanna. Wtedy to Katarn darował życie Axmis, która wykorzystała swoją szansę i uciekła. Nie odwróciła się jednak od Ciemnej Strony Mocy i coraz bardziej narastało w niej pragnienie zemsty na Kyle'u.

Nieco później Katarn pokonał mistrza Tavion w podziemiach świątyni na Yavinie 4, podczas szturmu armii Desanna na Praxeum Jedi.

Przywódczyni Uczniów Ragnosa

Początki

Po śmierci Desanna w pojedynku z Katarnem Tavion pozyskała własną uczennicę - Alorę. Od handlarza z Commenoru zrabowała (mordując go) potężny artefakt - Berło Ragnosa, które kiedyś należało do Sitha Marki Ragnosa. Mroczna Jedi założyła kult Uczniów Ragnosa, którego celem stało się wskrzeszenie tego Lorda Sithów. Miała stać się jego uczennicą i stanąć u jego boku, gdy ten zdobędzie władzę nad galaktyką. Dodatkowo wzmocniła swoje oddziały przez wynajęcie najemników i nawiązanie kontaktów z jedną z frakcji Resztek Imperium. Sprzymierzyła się także z niektórymi przedstawicielami półświatka, jak np. Lannik Racto.

Aby osiągnąć swój cel, Tavion lub jej poplecznicy wykorzystywali Berło do wchłonięcia aury Mocy z bogatych w nią miejsc. Część ze zmagazynowanej energii wykorzystywana była do obdarzenia członków kultu zdolnościami korzystania z Mocy, natomiast większość miała być wykorzystana w grobowcu Ragnosa na Korribanie, aby przywrócić go do życia.

Tavion kontra Jaden

Kultyści i Tavion dotarli między innymi na Yavin IV, gdzie mieli na celu wyssanie Mocy z jednej ze świątyń - a równocześnie mieli odwrócić uwagę Jedi od Alory, której zadaniem było ukraść pamiętniki Luke'a Skywalkera i odnaleźć w nich wzmianki o silnych Mocą miejscach. Dla odwrócenia uwagi wykorzystali Berło do zestrzelenia transportowca przywożącego do akademii nowych uczniów - wśród nich znajdował się Jaden Korr. Ten po rozbiciu się transportowca dotarł do świątyni i odkrył działania Mrocznych Jedi na Yavinie, jednak - ogłuszony strumieniem mocy z Berła - nie zdołał im przeszkodzić. Spiskowcy umknęli z planety, a misja Alory powiodła się.

Krótko potem Tavion wysłała swoją uczennicę do starej bazy Rebeliantów na Hoth, aby spróbować odzyskać z komputera zapisy, które miały pomóc im poznać lokalizację planety Dagobah. Lokalizacja tej planety była jej potrzebna, aby wysłać (za pomocą berła) energię pozostawioną tam po dawno zmarłym mrocznym Jedi. W międzyczasie Tavion w układzie Byss pojmała Rosha Penina - jednego z dwóch nowych uczniów Kyle'a Katarna (drugim był Jaden). Wykorzystując jego strach, przeciągnęła go na Ciemną Stronę Mocy.

Gdy wszyscy poszukiwali zaginionego adepta, Tavion wysłała go do zamku Vadera na Vjunie, zlecając mu wyssanie energii Mocy. Jako "eskortę" przydzieliła mu braci Kothos - dwóch Mrocznych Jedi, którzy mieli wspierać go w walce, ale także upewnić się, że Penin nie rozmyśli się i nie zrezygnuje ze służby Uczniom Ragnosa. W dawnej sali medytacyjnej Mrocznego Lorda na Vjunie doszło do konfrontacji pomiędzy Roshem i Jadenem. Korr zabił pomocników Penina oraz pokonał przyjaciela, ale w tym momencie przybyła Tavion. Poraziła ona błyskawicami Mocy Katarna i Korra, zniszczyła miecz świetlny tego drugiego i zawaliła na nich strop zamku, jednak obaj Jedi zdołali przeżyć i uciec.

Ostatnia walka

Tavion i duch Marki Ragnosa.

Tavion wraz ze swoimi poplecznikami w końcu zebrała tyle Mocy w Berle Ragnosa, aby wskrzesić umarłego Sitha. Nie wiedząc, że na planecie Taspir III jej uczennica Alora została zabita przez Jadena, a Rosh powrócił na Jasną Stronę, Tavion udała się na pokładzie Gwiezdnego Niszczyciela Resztek Imperium na Korriban, gdzie próbowała wskrzesić Markę Ragnosa. Była już blisko osiągnięcia tego celu, ale do sali wkroczył Jaden, zamierzając ją powstrzymać. Tavion walczyła zaciekle, przy użyciu miecza świetlnego, a także Berła Ragnosa, ale została pokonana. Wtedy użyła berła, przywołując ducha Ragnosa, który przejął całkowicie kontrolę nad jej ciałem. Ragnos wyciągnął swój miecz ukryty w berle i stoczył pojedynek z Korrem. On również został pokonany, a gdy opuścił ciało Axmis, ta zmarła. Jedi stwierdzili, że stało się tak dlatego, iż jej ciało nie było w stanie wytrzymać potężnych energii Mocy, jakie były wykorzystywane przez Ragnosa. Śmierć Mrocznej Jedi oznaczała także koniec kultystów.

Niekanoniczny wariant historii

  • Jeżeli gracz w grzej Jedi Academy wybierze Ciemną Stronę Mocy, wtedy stacza z Tavion pojedynek, ale ta pod koniec nie wskrzesza Ragnosa. Pokonana Tavion prosi Korra, aby zabił ją, a nie oszczędzał, jak zrobił to Kyle. Jaden opętany Ciemną Stroną z uśmiechem na twarzy przystaję na jej propozycję. Gdy ją zabija, do grobowca wkracza mistrz Jadena, Katarn. Wtedy zamiast pojedynku z opętaną Tavion, Korr stacza pojedynek z własnym mistrzem. Gdy go pokona, zrzuca na niego sufit, a sam ucieka z Berłem.

Aktorzy

W obu grach z serii Jedi Knight głos Tavion podkładała Kath Soucie.

Źródła

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Tavion Axmis.