Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Wygnańcy (Jedi)

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Wygnańcy byli Mrocznymi Jedi, którzy w roku 6900 BBY w wyniku upadku drugiej wielkiej schizmy zostali wygnani z terenów Republiki i opanowali terytoria rasy Sithów, tworząc Imperium Sithów.

Historia

Schizma

Początek tego ruchu datuje się na rok 7003 BBY, kiedy to grupa Mrocznych Jedi odłączyła się od Zakonu i podjęła próbę przejęcia władzy nad znanymi obszarami galaktyki. Przy użyciu Mocy stworzyli oni legiony potworów, które wykorzystywali w walce, wpychając Republikę w okres Stuletniej Ciemności.

W roku 6900 BBY w bitwie o Corbos siły Mrocznych Jedi zostały pokonane. Ci z nich, którzy ocaleli, przyjęli miano Wygnańców i umknęli poza tereny znane mieszkańcom Republiki, błąkając się po nieznanych szlakach galaktycznych. Tam odnaleźli w końcu antyczną cywilizację Sithów, przez których zostali uznani za bogów. Szybko przejęli kontrolę nad Ziostem i Korribanem, tworząc nowe imperium.

Część Wygnańców postanowiła jednak powrócić na obszary Republiki i wyprowadzić kontratak przeciwko Jedi. Zostali oni jednak pokonani, a przetarty przez nich uprzednio szlak łączący Republikę i ziemie Sithów został utracony. W rezultacie dopiero dwa tysiące lat później obszary te zostały na nowo połączone, co doprowadziło do wielkiej wojny nadprzestrzennej.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!