Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


XoXaan

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Kraytxoxaan.jpg
XoXaan
Kolor włosów: Czarne[1]
Przynależność:
XoXaan była jedną z pierwszych mistrzyń Sithów w czasach Starej Republiki. Początkowo należała do Zakonu Jedi, jednak opuściła go w poszukiwaniu mroczniejszej ścieżki po Stuletniej Ciemności.

Pochodziła z nieznanej, humanoidalnej rasy; miała białą skórę, ciemne włosy i charakterystyczne, długie palce u dłoni.

Biografia

XoXaan i Karness Muur przybywają na Korriban.
Jam jest XoXaan. Byłam jedną z pierwszych Lady Sithów, jedną z tych, którzy opuścili Zakon Jedi w poszukiwaniu mroczniejszej ścieżki do odkrycia prawdy.[2]
Holokron XoXaan do A'Sharada Hetta

XoXaan była niegdyś Jedi, lecz podobnie jak wielu innych zwiodła ją ciemna strona Mocy. Została więc wykluczona z Zakonu. Wraz z innymi Mrocznymi Jedi walczyła podczas Stuletniej Ciemności. Wojna skończyła się dla wyznawców ciemnej strony niefortunnie; zostali oni wygnani poza granice znanej Republiki. Wkrótce trafili na planetę Korriban, gdzie rasa Sithów poczęła oddawać im cześć. Wśród wygnańców była między innymi XoXaan i Karness Muur. Po jakimś czasie wygnańcy przejęli kontrolę nad podbitą rasą oraz - określając siebie lordami Sithów - ustanowili Imperium.

XoXaan zmarła w niewyjaśnionych okolicznościach i została pochowana na Korribanie. Tysiąclecia później, w czasach panowania Imperium Galaktycznego, jej grobowiec i holokron został odnaleziony przez upadłego Jedi - A'Sharada Hetta. XoXaan zauważyła w nim potencjał na dobrego Sitha i zaproponowała mu zostanie jej uczniem. A'Sharad, rozczarowany Zakonem Jedi i otaczającą go rzeczywistością, zgodził się. Przez następne lata XoXaan szkoliła go w arkanach ciemnej strony, w rezultacie czego po ucieczce z niewoli u Yuuzhan Vongów, przybrał on imię Dartha Krayta.

Kraytowi udało się stworzyć Nowy Zakon Sithów i obalić zarówno Nowy Zakon Jedi, jak i Sojusz Galaktyczny. Po przejęciu Coruscant i przemianowaniu świątyni Jedi na świątynię Sithów, Mroczny Lord nakazał postawić w niej ogromną statuę XoXaan w dowód jego uznania za nauki które od niej otrzymał.

Statua XoXaan w świątyni Sithów na Coruscant.

Podczas gdy Krayt był w niewoli, Yuuzhanie znacząco zdeformowali jego ciało, wszczepiając mu najróżniejsze implanty. Pasożytujące na nim obce organizmy powoli wyczerpywały jego siły. Podwładny Mrocznego Lorda, Darth Wyyrlok, chciał znaleźć sposób na powstrzymanie śmierci swojego mistrza, ale nawet starożytna wiedza XoXaan była w tym przypadku nieprzydatna.

Przypisy

  1. Dziedzictwo 30: Wektor, część 11
  2. I am XoXaan. I was one of the first of the Sith Lords, one of those who abandoned the Jedi Order to seek a darker path to truth.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!