Yuthura Ban

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Yuthura Ban
Miejsce pochodzenia: Sleheyron
Rasa: Twi'lekanka
Kolor oczu: Fioletowe
Przynależność:
Yuthura Ban to istota rasy Twi'lek, o fioletowym kolorze skóry, a także Sith, pomagający prowadzić Utharowi Wynn Akademię Sithów na Korribanie w czasach wojny domowej Jedi. To ona decydowała, kto zostanie przyjęty na szkolenie, a kto nie. Wraz z Wynnem, przywódcą Akademii, przypatrywała się postępom uczniów szkolących się na Sithów.

Biografia

Yuthura była w młodości niewolnicą pewnego Hutta, który mieszkał na Slehyronie. Wiodła tam podłe życie, ale wkrótce udało jej się uciec, ponieważ wsiadła na gapę do jednego z transportowców, który akurat odlatywał z planety. Po jakimś czasie piloci zorientowali się, że na statku jest nieproszony gość i wysadzili ją na opuszczonej asteroidzie, zostawiając na pewną śmierć. Szczęśliwy przypadek sprawił, że na Yuthurę natrafili Jedi. Odkryli, że Twi'lekanka jest wrażliwa na Moc, tak więc przyjęli ją na szkolenie. Wkrótce okazało się, że Yuthura nie panuje nad swymi emocjami. Wciąż wspominała krzywdy, których doznała w niewoli, a przez to nie potrafiła być spokojna. Największym celem w życiu Yuthury było uwolnić wszystkich niewolników, którzy wiedli los podobny do niej. Jedi nie chcieli się na to zgodzić, tak więc wkrótce Ban odeszła z Akademii. Podróżując po Galaktyce, trafiła na Korriban. Tam natknęła się na Akademię Sithów, gdzie przyjęto ją na szkolenie. Czyniła takie postępy, że szybko została pasowana na Sitha, a nieco później awansowała na zastępcę Uthara.

Gdy do Akademii przybył pozbawiony pamięci Revan, w celu odnalezienia Gwiezdnej Mapy, udał, że chce się wyszkolić na Sitha. Dostał się do grupy Yuthury, a ta wyczuła w nim swoją szansę. Zaproponowała mu, że kiedy znajdzie się w grobowcu Nagi Sadowa podczas ostatecznego testu, powinien zabić Wynna.

Revan rywalizował z innymi uczniami o tytuł Sitha, a Yuthura wyraźnie go faworyzowała. Często podpowiadała mu w jaki sposób może zdobyć uznanie Wynna. Jej wskazówki okazały się celne i wkrótce Revan wyruszył na ostateczny test do grobowca. Gdy z niego wyszedł, stanął w obliczu Wynna oraz jego zastepczyni.

Alternatywy

Ostateczne losy Yuthury Ban zależą od decyzji podjętej przez gracza w grze Knights of the Old Republic: żadna z poniższych wersji nie została uznana za jednoznacznie kanoniczną.

  • Revan pomaga Twi'lekance zabić Wynna. Yuthura jednak - wbrew obietnicom - nie chce podzielić się władzą w Akademii i atakuje Revana. Revan wygrywa pojedynek, ale nie zamierza zabijać Sitha. Wtedy Ban zaczyna się zastanawiać, czy dobrze zrobiła, obierając drogę, którą właśnie kroczy. Wkrótce powraca na Dantooine, do Enklawy Jedi. Spotyka tam Revana i dziękuje mu za to, że pomógł jej odnaleźć właściwy cel w życiu.
  • Revan donosi o zdradzie Yuthury mistrzowi Utharowi, przez co w grobowcu Nagi Sadowa jako ostateczny test Wynn wyznacza Revanowi pojedynek na śmierć i życie z Ban. Revan wygrywa pojedynek, Yuthura zaś ginie.
  • W grobowcu, po zabiciu Uthara, Yuthura, nie chcąc dzielić się władzą w akademii, wyzywa Revana na pojedynek. Revan wygrywa go i nie szczędzi jej życia.
  • Revan daruje życie Yuthurze, ale nie przeciąga ją na ścieżkę dobra. Yuthura zostaje przywódcą w Akademii.

Ciekawostki

Źródła