Uthar Wynn

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Uthar Wynn
Rasa: Człowiek
Kolor włosów: Brak
Kolor oczu: Żółte
Kolor skóry: Fioletowy
Przynależność: Imperium Sithów Dartha Revana
Profesja: Nauczyciel
Uthar Wynn był dowódcą akademii Sithów na Korriban w czasach wojny domowej Jedi. Zanim został przywódcą akademii, był uczniem poprzedniego mistrza akademii, Joraka Ulna. W końcu Uthar przewyższył swojego mistrza i doprowadził do jego wygnania, samemu przyjmując tytuł mistrza akademii.

Uthar był okrutnym przywódcą i potężnym Sithem, miał duże zdolności w posługiwaniu się ciemną stroną Mocy. W 3956 BBY do akademii na Korribanie przybył Revan. Otrzymał on od Rady Jedi urzędującej na Dantooine misję odnalezienia wszystkich Gwiezdnych Map starożytnej cywilizacji Rakatan. Jako że jedna z nich znajdowała się w grobowcu na Korribanie, dawny Mroczny Lord wniknął w szeregi Sithów. Podczas ostatecznej próby kandydującego na Sitha Revana w krypcie Nagi Sadowa wybuchł konflikt pomiędzy Utharem a Yuthurą Ban, która chciała przejąć jego stanowisko. Revan wyszedł z całej sytuacji zwycięsko.

Alternatywy

Ostateczne losy Uthara Wynna i Yuthury Ban zależą od decyzji podjętej przez gracza w grze Knights of the Old Republic: żadna z poniższych wersji nie została uznana za jednoznacznie kanoniczną.

  • Revan pomaga Twi'lekance zabić Wynna.
  • Revan donosi o zdradzie Yuthury mistrzowi Utharowi, przez co w grobowcu Nagi Sadowa jako ostateczny test Wynn wyznacza Revanowi pojedynek na śmierć i życie z Ban. Revan wygrywa pojedynek, Yuthura zaś ginie.
  • W grobowcu, po zabiciu Uthara, Yuthura, nie chcąc dzielić się władzą w akademii, wyzywa Revana na pojedynek. Revan wygrywa go i nie szczędzi jej życia.
  • Revan daruje życie Yuthurze, ale nie przeciąga jej na ścieżkę dobra. Yuthura zostaje przywódcą w Akademii.

Źródła