Ki-Adi-Mundi

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Przeglądasz kanoniczną wersję tego artykułu.
Przejdź do legendarnej wersji tego artykułu.


Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Ki-Adi-Mundi
Data i miejsce śmierci: 19 BBY, Mygeeto[1]
Miejsce pochodzenia: Cerea[2]
Rasa: Cereanin[2]
Wzrost: 198 cm[2]
Kolor włosów: Białe
Kolor oczu: Żółte
Kolor skóry: Jasna
Przynależność:
Profesja:
Ki-Adi-Mundi był mistrzem Jedi oraz członkiem Rady Jedi, żyjącym w ostatnich latach istnienia Republiki Galaktycznej. Należał do rasy cerean. Zginął na planecie Mygeeto, ponieważ klony, którymi dowodził, otrzymały polecenie wykonania rozkazu 66.

Biografia

W roku 32 BBY, mistrz Qui-Gon Jinn wraz ze swoim padawanem Obi-Wanem Kenobim, zostali wysłani na Naboo, aby położyć kres jej blokadzie. Misja zakończyła się niepowodzeniem, a Jedi musieli uciekać z planety oraz uratować królową Padmé Amidalę. Gdy im się to udało, natychmiast wyruszyli na Coruscant, gdzie Jinn poinformował Radę Jedi, iż na planecie Tatooine, został zaatakowany przez Sitha oraz odnalazł na niej Anakina Skywalkera, który może być przepowiedzianym wybrańcem. Mundi był obecny w trakcie tej narady i stwierdził, że powrót Sithów jest praktycznie niemożliwy, reszta członków Rady Jedi przyznała mu rację. Mistrzowie Jedi odmówili Jinnowi pozwolenia na szkolenie Skywalkera, ponieważ ich zdaniem Anakin był na to za stary. Gdy Qui-Gon został zabity przez Dartha Maula, Mundi oraz pozostali członkowie Rady Jedi, wzięli udział w jego pogrzebie.

Gdy Obi-Wan Kenobi został uwięziony przez hrabiego Dooku w roku 22 BBY, mistrzowie Jedi Mace Windu i Yoda zdecydowali, że muszą ruszyć mu na ratunek. Mace Windu zebrał grupę Jedi, w której skład wchodził Ki-Adi-Mundi i ruszyli na Geonosis. Dotarli na arenę Petranaki, gdzie toczyła się egzekucja Kenobiego, Anakina Skywalkera oraz senator Padmé Naberrie. Windu podszedł do nic niespodziewających się Dooku oraz Jango Fetta, a następnie przyłożył swój miecz świetlny do szyi łowcy nagród i po krótkiej wymianie zdań, doszło do walki między Jedi, a armią droidów, w której uczestniczył Cereanin. Wielu Jedi zginęło, a pozostali przy życiu zostali otoczeni przez droidy. Dooku zaproponował, że jeśli się poddadzą to daruje im życie, lecz ci nie przyjęli propozycji. Gdy miało dojść do zabicia ocalałych Jedi, w ostatniej chwili zostali uratowani przez mistrza Yodę, który przybył na czele armii klonów. Mundi oraz reszta ocalałych Jedi, rozpoczął ewakuację i wsiadł na pokład jednej z kanonierek LAAT/i. Gdy rozpoczęła się bitwa, wraz z Windu oraz Fisto wysiadł z kanonierki, a następnie objął dowództwo nad klonami i ruszył z nimi do szturmu. Po długich walkach, Republika odniosła zwycięstwo a wydarzenie te zapoczątkowało wojny klonów.

Pod sam koniec wojen klonów, w roku 19 BBY, Mundi został wysłany na Mygeeto, gdzie dowodził 21 Korpusem Nova wraz z komandorem Bacara. W trakcie bitwy, gdy odwrócił się plecami do swoich żołnierzy i zaczął biec, ci otrzymali polecenie wykonania rozkazu 66 i nagle się zatrzymali, Ki został zaskoczony tym faktem i gdy się odwrócił, zobaczył jak jego oddział w niego celuje. Zanim zginął, zdążył odbić kilka strzałów oraz zakończyć życie dwóch klonów.

Przypisy

Źródła