Cerea

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Cerea NEGAS.jpg
Cerea
Astrografia
Region: Środkowe Rubieże
Geografia
Atmosfera: Mieszanka tlenu
Dominujący krajobraz:
  • Pola
  • Równiny
Społeczeństwo i inne
Języki:
Ludność: 450 milionów (w 22 BBY)
Struktura demograficzna: Cereanie
Import: Zaawansowane technologie
Eksport: Żywność
Cerea to planeta położona na Środkowych Rubieżach. Jest ojczyzną rasy Cerean. Rządy na planecie sprawowała Rada Starszych złożona z najbardziej zasłużonych Cerean. Jej mieszkańcy byli znani z przywiązania do natury i wrogości do techniki. Z tego też powodu konserwatywny rząd nigdy nie zgodził się na włączenie Cerei do Republiki. Miasta Cerean były zbudowane z gigantycznych, kamiennych budynków. Jedynym nowoczesnym miastem na planecie była Cytadela Outsiderów. Tylko tam też mieli dostęp turyści i handlowcy. Dzięki temu większość planety pozostawała dziewicza i niezanieczyszczona. Stan taki przetrwał aż do roku 21 BBY, kiedy to na rozegrała się bitwa o Cereę między Republiką, a Separatystami.

Historia

W pewnym momencie, prawdopodobnie w erze Starej Republiki, Bi-Dar Tyunda założył na Cerei pierwszy rząd. Nie wiadomo, czy to z niego wykształciła się później Rada Starszych, czy też istniały one niezależnie.

Odkrycie planety jest przypisywane Gildii Nawigatorów, w okresie wojen mandaloriańskich. Krótko później, Cereą zainteresowała się arkaniańska korporacja biomedyczna Adascorp. Odkryli oni na planecie cenne złoża. Jednak tubylcy nie wyrzucili Arkanian z planety, skutek czego kilka ich wiosek zostało doszczętnie zniszczonych.

Po złych doświadczeniach z obcymi, Cereanie zaczęli izolować planetę od reszty wszechświata. Trwało to do roku 67 BBY. Wtedy to, rząd planety nawiązał kontakty dyplomatyczne z Republiką Galaktyczną. Mimo to Cereanie odmówili przyłączenia się do federacji. W tym samym roku, Cereę opuścił jej najsłynniejszy potem mieszkaniec - mistrz Jedi Ki-Adi-Mundi.

W roku 33 BBY na planetę ponownie przybyli wysłannicy Republiki, z ofertą przyłączenie Cerei. Rada Starszych sprzeciwiła się pomysłowi, jednak miał on ogromne poparcie wśród młodych, którzy pragnęli nowoczesnych technologii i rozrywek. Ich przywódcą stał się charyzmatyczny Bron. Wielu młodych Cerean wyszło wówczas na ulice, z żądaniami przyłączenia planety do Republiki. Sporo spośród nich przeprowadziło się do Cytadeli Outsiderów. W tym okresie, świetnie zarabiali przemytnicy, szmuglujący wytwory Republiki. Sprawa z ruchem pro-technologicznym przycichła dopiero po aferze z porwaniem córki Ki-Adi-Mundiego - Sylvn - przez Jabbę.

Kilka lat później, podczas kryzysu Separatystów, Cerea dobrowolnie przyjęła program pomocy uchodźcom. Wraz z nimi, na planetę przybyły też nowe technologie. Jednak podburzana przez Konfederację młodzież żądała coraz więcej. Podczas wojen klonów planeta ogłosiła neutralność. Paradoksalnie, stało się to przyczyną jej zguby. Żadna ze stron konfliktu nie chciał, by Cerea przyłączyła się do wrogiej frakcji. Doprowadziło to do bitwy o Cereę w 21 BBY. W jej wyniku zginęły miliony Cerean, a przyroda uległa w znacznym stopniu degradacji. Po tych wydarzeniach, Rada Starszych powróciła do starej i skutecznej polityki całkowitej izolacji.

Cerea nie została włączona do Imperium, nie nie brała też udziału w galaktycznej wojnie domowej. Nie wiadomo też, czy była członkiem Nowej Republiki, choć jeden z Cerean uczestniczył w podpisaniu traktatu Pellaeon-Bel Iblis. Planeta nie ucierpiała podczas inwazji Yuuzhan Vongów i kolejnych wojen. Niewielkie zainteresowanie Cereą okazało za to Imperium Dartha Krayta. W tamtych czasach istniał tam bowiem niewielki garnizon szturmowców.

Ludność

Zdecydowaną większość ludności Cerei stanowią rdzenni Cereanie. Pozaświatowcy zamieszkują jedynie Cytadelę Outsiderów. Można tam spotkać przedstawicieli prawie wszystkich ras. Stolicą planety jest Tecave City.

Warunki naturalne

Cerea charakteryzuje się klimatem umiarkowanym, z ciepłymi latami. Na planecie znajduje się kilka kontynentów, poprzedzielanych morzami i oceanami. Choć większość terenu zajmują niziny, to występują również obszary pagórkowate i masywy górskie. Położenie Cerei w kosmosie - z dala od innych planet, zapewnia jej mieszkańcom względny spokój i bezpieczeństwo. Jedyną znaną rośliną jest trawa tecave, używana do produkcji narkotyku o nazwie guilea. Mieszkańcy Cerei, do podróży używają udomowionych aryxów.

Źródła