Forma III

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Przeglądasz kanoniczną wersję tego artykułu.
Przejdź do legendarnej wersji tego artykułu.


Forma III, znana również jako Soresu, była stosowaną w defensywie formą walki mieczem świetlnym wykorzystywaną przez członków Zakonu Jedi w ostatnich latach istnienia Republiki Galaktycznej i w czasach rządów Imperium.

Za mistrza Soresu w czasie trwania wojen klonów uważano Obi-Wana Kenobiego, szkolonego uprzednio przez Yodę i Qui-Gona Jinna. Mistrzyni Jedi Depa Billaba kładła wyjątkowy nacisk na używanie trzeciej formy, przez co jej uczeń Caleb Dume używał jej także w czasach poprzedzających galaktyczną wojnę domową w walce z Inkwizycją.

W walce Formę III stosowały Luminara Unduli i jej uczennica Barrissa Offee.

Soresu używał także Ky Narec, który nauczył tej techniki Asajj Ventress, oraz nieznany z imienia przywódca Inkwizycji, który biegle władał wszystkimi formami.

W roku 2 BBY Obi-Wan Kenobi zmierzył się z Maulem na planecie Tatooine. Chcąc zmylić pochłoniętego nienawiścią przeciwnika, mężczyzna zrezygnował z zastosowania Soresu, przyjmując postawę, jakiej użył jego mistrz trzydzieści lat wcześniej[7], co znacząco przyczyniło się do jego wygranej.

Jedną z postaw stosowanych przez użytkowników Soresu było wyciągnięcie lewej ręki do przodu, prawej zaś, w której trzymano miecz świetlny, nad głowę. Jedi trzymali także swoją broń oburącz, kierując ją w stronę przeciwnika, lub lekko ponad głową, w tym wypadku kierując ją ku podłożowi.

Poza światem Gwiezdnych wojen

W walce w zwarciu Billaba zawsze kładła nacisk na formę trzecią. I tobie Soresu weszło w grę aż do przesady.
— Pierwsza wzmianka o Soresu w nowym kanonie.[1]

Do nowego kanonu Soresu weszło razem z Powrotem dawnych mistrzów, trzecim odcinkiem serialu animowanego Rebelianci, w którym zostało wspomniane przez Wielkiego Inkwizytora podczas pojedynku na Stygeonie Prime.[1]

W języku japońskim soresu (ソレス) oznacza podeszwy.

Przypisy

Źródła


Style walki
[Pokaż/Ukryj]