Depa Billaba

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Przeglądasz kanoniczną wersję tego artykułu.
Przejdź do legendarnej wersji tego artykułu.


Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych
Ten artykuł wymaga poszerzenia o: info z Kanan: The Last Padawan, Kanan: First Blood oraz Pokłosie.

Depa Billaba
Data i miejsce śmierci: 19 BBY, Kaller[1][2]
Miejsce pochodzenia: Chalacta
Rasa: Człowiek[3][4]
Wzrost: 168 cm
Kolor włosów: Czarne
Kolor oczu: Brązowe
Kolor skóry: Jasna
Przynależność:
Profesja:
Depa Billaba była ludzką mistrzynią Jedi należącą do kultury Chalactan, wybraną do Rady Jedi w okresie, gdy Republika pogrążona była w wojnie. Na Jedi szkoliła padawana Caleba Dume'a, a sama była uczennicą Mace'a Windu.

Podczas wojen klonów, Depa z nieznanych przyczyn wystąpiła z Rady Jedi. Gdy wprowadzono w życie rozkaz 66, oddała życie za swojego ucznia, pozwalając mu dalej prowadzić życie buntownika.

W walce Depa posługiwała się Soresu i używała miecza świetlnego o zielonej klindze.[1]

Biografia

W służbie rady Jedi

Depa podczas świętowania na Naboo.

W 32 BBY Depa zasiadała w Najwyższej Radzie Jedi. Kiedy Qui-Gon Jinn przyprowadził przed oblicze rady Jedi Anakina Skywalkera, była jedną z osób, które uważały iż chłopca należało szkolić.[5]

Po zakończeniu blokady Naboo, Billaba wraz z pozostałymi członkami rady Jedi, świętowała wygraną w Theed. Była świadkiem zjednoczenia Gungan z mieszkańcami powierzchni Naboo.[5]

Wojny klonów

Starcie Grievousem

W czasie wojen klonów Depa została mianowana generałem. Jej oddział został wysłany na planetę Haruun Kal, gdzie starła się z oddziałami Grievousa, z którym sama stoczyła pojedynek. Bitwa zakończyła się jej przegraną i utratą dziewięćdziesięciu procent batalionu, którym dowodziła, zaś ona sama zapadła w śpiączkę.[6]

Szkolenie padawana

Kilka miesięcy później Billaba wybudziła się i przyjęła pod swe skrzydła padawana imieniem Caleb Dume. Nie była dla niego wyrozumiała, ale za wszelką cenę chciała go nauczyć wszystkiego, co sama wiedziała. Nauczyła go formy walki Soresu, której jej uczeń w późniejszym czasie używał aż do przesady.

Rozkaz 66 i śmierć

Uciekaj!
— Ostatnie słowo Billaby, skierowane do jej ucznia.
Śmierć Depy Billaby

Gdy ogłoszono Rozkaz 66, Billaba wraz ze swoim uczniem przebywała na Kallerze. Mistrzyni za wszelką cenę próbowała chronić padawana. W ostateczności oddała za niego życie. Calebowi dzięki temu udało się przeżyć i uciec przed klonami, jednak musiał ukrywać swoją tożsamość. Zmienił wtedy imię na Kanan Jarrus, a w roku 11 BBY[7] stanął na czele buntowniczej komórki z Lothalu walczącej przeciwko Imperium.

Osobowość

Billaba nie była wyrozumiała dla swojego ucznia. Zachowywała wobec niego zimną krew. Sama w walce wykorzystywała Soresu, więc kładła nacisk, by jej uczeń walczył tą samą formą. Jednak w rzeczywistości bardzo jej na nim zależało. Była gotowa oddać za niego życie.

Ciekawostki

Przypisy

Źródła