Pokłosie

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Pokłosie
Tytuł oryginalny: Aftermath
Serial: Parszywa Zgraja
Sezon: 1
Odcinek: 1
Scenariusz:
Reżyseria:
Data premiery w USA: 4 maja 2021
Data premiery w Polsce: 14 czerwca 2022
Czas trwania: 75 min.
Czas w chronologii: 19 BBY
Następny: Ucieczka


Pokłosie (org. Aftermath) to pilotażowy odcinek serialu Parszywa Zgraja. Premiera epizodu odbyła się 4 maja 2021 roku na platformie streamingowej, Disney+.

Opis

Oryginalny

As the Clone Wars comes to an end, the The Bad Batch face tough choices in a changing galaxy...

Tłumaczenie

Klony z Parszywej Zgraji stają w obliczu zmian, w Galaktyce.

Streszczenie

Depa Billaba zostaje zaatakowana przez klony.

Akcja rozpoczyna się od wydania rozkazu 66 w 19 BBY. Na planecie Kaller parszywa zgraja została wezwana na pomoc przez Caleba Dume'a. Na tym śnieżnym świecie odział klonów dowodzony przez Depę Billabę nie radził sobie z siłami Separatystów. Po przyjściu na pomoc droidy bojowe zostały zniszczone przez zrzucony głaz, następnie czołgi AAT zostały zepchnięte przez Wrecera z klifu. Z daleka osłaniał ich Crosshair. Reszta droidów została zastrzelona lub wysadzona przez resztę ekipy. Po krótkiej rozmowie z Dumem, poszli wraz z nim na misję. Dosłownie chwilę po wyruszeniu wykonany został rozkaz 66, Caleb chciał uratować swoją mistrzynię od śmierci z rąk klonów lecz nie był w stanie tego zrobić. Gdy do Caleba podeszły klony z 99 ten z obawy przed nimi uciekł w głąb lasu. Hunter oraz Crosshair ruszyli za nim w pogoń, a Wrecker na rozkaz Huntera miał ich osłaniać przed innymi klonami. Po krótkim pościgu klony dogoniły Caleba, który ukrywał się na drzewie. Crosshair widząc go przez termowizję, strzelił w gałąź, z której spadł młody Jedi. Doszło do walki między Calebem a Crosshairem, którego młodzik ogłuszył pchnięciem mocą. Hunter wyrzucił blaster oraz zapewniał Caleba, że nic mu nie grozi z ich strony lecz ten nie słuchał i uciekł przed nim, skacząc na drugą stronę klifu. Popatrzyli na siebie chwilę i Caleb ostatecznie uciekł. Wrekcer poinformował Huntera przez nadajnik, że idą do niego inne klony, gdy przyszły do niego poinformował ich, że Jedi zginął spadając w dół klifu. Klony odeszły lecz Crosshair nie wierzył dowódcy i użył termowizji, dzięki czemu wiedział iż Hunter kłamie.

Po powrocie do ich domu w Tipoca City zauważyli, że wszystkie klony zachowują się bardzo dziwnie. Po krótkiej rozmowie zostali wezwani na obowiązkowe wezwanie imperatora, który ogłosił oficjalne przemianowanie Republiki w Imperium oraz że Jedi zorganizowali na niego zamach, a on po tym wydarzeniu rozkazał ich wszystkich wymordować. Po zakończeniu apelu na korytarzu po raz pierwszy spotykają Omegę, która oznajmia że jest ich wielką fanką i ich uwielbia. Następnie wszystkie klony idą na stółowkę, gdzie jeden z klonów naśmiewa się z 99, że mają w oddziale dziewczynke. Omedze się to nie spodobało i kazała klonowi przeprosić jej przyjaciół, lecz ten nie słuchał i odwrócił się w drugą stronę, gdy to zrobił Omega rzuciła w niego jedzeniem, ten zagroził jej i później ponownie dostał jedzeniem lecz tym razem od Wreckera. Rozpoczęła się bójka na talerze, pomiędzy Jednostką 99 a innymi klonami, ostatecznie Echo zostaje rzucony w głowę i traci przytomność. Budzi się dopiero w oddziale medycznym, poczym spotyka Omegę i resztę ekipy. Droid medyczny oznajmia drużynie że mają bardzo poważne defekty genetyczne. Klony dowiadują się, że na Kamino przybył admirał Wilhuff Tarkin, który będzie poddawał ocenie klony. Klony z Jednostki 99 zadziwiły swoją efektywnością admirała Tarkina, który wysłał klony z misją na planetę Onderon, by powybijać pozostałości Separatystów.

Saw rozmawia z Parszywą Zgrają.

Po przylocie na Onderon i zapoznaniu się z terenem zauważyli osadę, ku im zdziwieniu nie były to droidy, a zwykli ludzie oraz dzieci. Po chwili przyglądania się zostali otoczeni przez Sawa Gerrerę i innych wojowników z Onderonu. Zostali zmuszeni do opuszczenia broni i pójścia do obozu rebeliantów. Gdy przybyli sieli oni przerażenie wśród dzieci i starszych ludzi. Po krótkiej rozmowie okazało się że parszywa zgraja przybyła na Onderon by zlikwidować buntowników. Gerrera uświadamia oddziałowi klonów, że ci buntownicy to naprawdę niewinni cywile, a także przestrzega ich przed admirałem Tarkinem i jego kłamstwami. Opowiada im także swoją teorie na temat przejęcia władzy przez Palpatine'a, jego zdaniem były kanclerz Republiki zlikwidował Jedi tylko po to aby zdobyć władzę nad galatyką. Po czym przywódca rebeliantów kazał innym zbierać obóz i ruszyli dalej w głąb Onderońskiej dżungli. W tym czasie rozpoczęła się kłótnia na temat lekceważenia rozkazów pomiędzy Hunterem a Crosshairem. Ostatecznie wyszło na jaw, że cały czas byli szpiegowani przez sondę zwiadowczą, która w mgnieniu oka została zastrzelona przez Huntera.

W tym samym czasie Omega wraz z AZI-3 weszła do pokoju parszywej zgrai przeszukując go. Po chwili gdy Omega chcąc wyjść z pomieszczenia otworzyły się drzwi a ona wpadła na jednego z klonów, które dostały rozkaz skonfiskowania rzeczy 99 oddziału i przeniesienia ich do hangaru. Klon na którego wpadła powiedział jej, że nie powinno jej tu być. Omega tłumaczyła się, że zabłądziła lecz klon nie chciał słuchać, złapał ją za rękę ogłuszył AZI-ego 3, który chciał bronić dziewczynę i wtrącił ją do aresztu.

Po przybyciu parszywej zgrai na Kamino i wyjściu ze statku, jednostka została otoczona przez klony oraz poinformowana przez Tarkina, że przez zdradę zostają aresztowani.

W tym haśle należy dodać lub rozbudować streszczenie.

Zawartość

[Pokaż/Ukryj]
Postacie Stworzenia Modele droidów Wydarzenia Miejsca
Organizacje i tytuły Rasy rozumne Pojazdy i statki Broń i technologia Różne

Postacie

Modele droidów

Wydarzenia

Miejsca

Organizacje i tytuły

Rasy rozumne

Pojazdy i statki

Broń i technologia

Różne

Obsada

Oryginalny dubbing

Polski dubbing

Niezgodności w kanonie

Pierwsza część odcinka w dużym stopniu pokazuje zawartość 2 zeszytu komiksów o Kananie, lecz pomiędzy nimi istnieją nieścisłości.

  • Wykonanie rozkazu 66 na Kallerze miało miejsce w dzień, a w komiksach w nocy.
  • Miejsce wykonania rozkazu zmieniło się z obozu na pole po bitwie.
  • Pancerze klonów należących do batalionu z Kallera w komiksie są czerwone, a w serialu zielone.
  • W komiksie kolor miecza świetlnego Depy Billaby jest zielony, a w odcinku niebieski.
  • Według komiksu Kanan brał czynny udział w obronie przed klonami, czego nie widać w serialu.
  • W strzelaninie w komiksie brał udział kapitan Styles, który nie był obecny w odcinku.
  • Po ucieczce Kanana do lasu goniły go klony, a w serialu był to Crosshair i Hunter.

Błędy polskiego dubbingu

  • Gdy Tech rzuca granat w stronę droida-pilota czołgu AAT podczas bitwy o Kaller, przemawia on głosem Echo (Jacka Króla).
  • Gdy Crosshair atakuje Kanana, Hunter krzyczy "Nie!", przemawia on głosem Crosshaira (Wojciecha Paszkowskiego), a nie swoim (Adama Baumana).

Linki zewnętrzne