Formy walki mieczem świetlnym

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Przeglądasz kanoniczną wersję tego artykułu.
Przejdź do legendarnej wersji tego artykułu.


Ahsoka Tano podczas walki.

Formy walki mieczem świetlnym, znane też jako style, były zbiorem siedmiu technik używania miecza świetlnego, akceptowanych przez Zakon Jedi. Wykorzystywane były jednak także przez Sithów, mrocznych Jedi i inkwizytorów.

Pochodzenie

W galaktyce wiele osób wierzyło we wspólne korzenie form walki Jedi i jedhańskiego stylu zama-shiwo, w walce wykorzystywanego przez Strażników Whillów[1]. Pierwszy Jedi, a zarazem jego założyciel, za życia miał styczność z bronią, jaką stanowił miecz świetlny[2].

Formy

Zakon Jedi, stojący na straży pokoju za czasów Starej Republiki, akceptował siedem stylów posługiwania się mieczem świetlnym. Nieznany z imienia strażnik świątyni na Coruscant, który później stał się Wielkim Inkwizytorem, szkolony był w używaniu ich wszystkich, a rozpoznanie techniki przeciwnika zajmowało 106 stand. sekund[3].

Forma I, znana także jako Shii-Co, była najstarszą, a zarazem podstawową spośród wszystkich form i uznawano ją za najbardziej prymitywną. Stosowana była przez Jedi i Inkwizycję tylko wtedy, gdy pozostałe zawodziły[3]. Formę I zwykł wykorzystywać Obi-Wan Kenobi[4].

Formę II, Makashi, najczęściej wykorzystywano w pojedynkach. Precyzja oraz dyscyplina były w niej ważniejsze niż siła czy zdolności[4]. Jedi wykorzystali Makashi do walki ze swoimi sithańskimi przeciwnikami[3]. Formę tę stosował Darth Tyranus[4].

W używaniu Formy III, czyli Soresu, którego celem były zarówno obrona w pojedynkach[3], jak i przed strzałami z blasterów[4], za mistrza uważano Obi-Wana Kenobiego[5]. Styl ten opanowała także Luminara Unduli[4] i jej padawanka Barrissa Offee[6]. W wykorzystywaniu Soresu Depa Billaba szkoliła także Caleba Dume'a, który po jej śmierci używał go nadto[7].

Anakin Skywalker po wprowadzeniu modyfikacji do klasycznego Ataru.

Formę IV – Ataru, opierającą się na akrobatyce[3], wykorzystał Wielki Mistrz Yoda w czasie pojedynku z Darthem Sidiousem[4]. Podczas wojen klonów Anakin Skywalker wprowadził drobne poprawki do klasycznego stylu, dzięki którym jego używanie miało poprawić efektywność obrony przed droidami bojowymi[8].

Forma V, której dwie wersje stanowiły Shien i Djem So, były agresywniejszymi odmianami Soresu. Wykorzystywać ją potrafiła m.in. Aayla Secura.[4]

Forma VI, Niman, skupiała się na równowadze i harmonii i polegała na łączeniu walki podwójnym mieczem świetlnym z używaniem zdolności, jakie możliwe były przy posługiwaniu się Mocą[3]. Styl ten wykorzystywał Darth Maul w czasie pojedynku na Naboo[9].

Forma VII, Juyo/Vaapad, której najbardziej znanym użytkownikiem był Mace Windu[10], wykorzystywana była przy czerpaniu z emocji. Posługujący się nim Jedi uważali, aby ich walka nie przeciągnęła ich na ciemną stronę Mocy[4]. Forma VII uważana była za najbardziej brutalną i agresywną spośród wszystkich[3].

Przypisy

Źródła


Style walki
[Pokaż/Ukryj]