Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.
Niech Moc będzie z Wami!


Tion Medon

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Tion.jpg
Tion Medon
Miejsce pochodzenia: Utapau
Rasa: Pau'anin
Wzrost: 206 cm[1]
Kolor włosów: Brak
Kolor oczu: Czarne
Kolor skóry: Szara
Przynależność: Republika Galaktyczna
Tion Medon pochodził z rasy Pau'an która zamieszkiwała planetę Utapau. Był przedstawicielem i nadzorcą miasta Pau City.

Biografia

Tion Medon.

Tion urodził się jako potomek Timona Medona, który zjednoczył Utapau.[2] Jako że jego rasa jest długowieczna, on sam przez ponad 200 standardowych lat służył miastu Pau City jako administrator miejscowego portu gwiezdnego, największego i najważniejszego na planecie.

W czasie wojen klonów generał Grievous przybył na Utapau i zabił wszystkich członków komitetu rządzącego planetą oprócz Medona. Tion został więc de facto przywódcą i nie mając innego wyjścia, poddał planetę siłom Konfederacji Niezależnych Systemów. Jednak krótko po tym, zaczął na własną rękę organizować w dolnych poziomach Pau City małą rebelię przeciwko najeźdźcy.

Po bitwie o Coruscant Separatyści zrobili planetę lejów krasowych swoją tajną siedzibą. Gdy wykrył to wywiad klonów, Najwyższa Rada Jedi wysłała tam Obi-Wana Kenobiego na czele batalionu klonów aby zabił Grievousa i oswobodził planetę. Kiedy Kenobi przybył do miasta Pau, na lądowisku przywitał go Tion Medon. Poinformował on Kenobiego, że generał ukrywa się w centrum dowodzenia i że na wszystkich poziomach miasta znajdują się tysiące droidów bojowych. Dowiedziawszy się o tym, Obi-Wan wysłał swego astromecha na statek dowodzenia, by ten zawiadomił klony o rozkazie ataku, a sam wziął stwora imieniem Boga i rozpoczął poszukiwania Grievousa. Kiedy rozpoczęła się bitwa, Medon wraz ze swoimi adiutantami ukrył się. Gdy wydano Rozkaz 66 i przemieniono Republikę w Imperium Galaktyczne, został wzięty do niewoli przez klony.

Ciekawostki

  • Początkowo postać Tiona Medona zaprojektowano jako mieszkańca planety Mustafar, jednak później zdecydowano, że będzie on reprezentantem rasy z Utapau. Podczas produkcji zastanawiano się, jak zrealizować postać - czy za pomocą ucharakteryzowanego aktora, czy też komputerowo. Ostatecznie mieszkańców Utapau widocznych na ekranie stworzono obydwiema metodami, sam Medon zaś to aktor noszący maskę i make-up.[1]
  • W Zemście Sithów w Medona wcielił się Bruce Spence. Aktor zaliczył w podobnym okresie czasu występ w trzech sławnych trylogiach - we Władcy Pierścieni (gdzie grał Usta Saurona), w Matrixie (rola Kolejarza) i w końcu w Gwiezdnych wojnach jako Tion Medon.[1]

Przypisy

  1. 1,0 1,1 1,2 Databank (pierwszy) Tion Medon w pierwszym Databanku (Link archiwalny z dnia 09.02.2010 na web.archive.org)
  2. Encyklopedia postaci

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!