Zapraszamy do udziału w XI konkursie


Pojedynek na Utapau

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Walka Kenobi kontra Grievous.jpg
Pojedynek na Utapau
Miejsce Utapau
Data 19 BBY
Konflikt zbrojny
Przyczyny Misja Obi-Wana Kenobiego na Utapau
Wynik Śmierć Grievousa
Uczestnicy
Obi-Wan Kenobi
Broń
Ofiary
Brak GrievousPojedynek na Utapau był starciem stoczonym pomiędzy mistrzem Jedi Obi-Wanem Kenobim, a generałem Konfederacji Niezależnych Systemów, Grievousem, podczas bitwy o tę planetę. Zakończył się zwycięstwem mistrza Jedi i śmiercią cyborga.

Historia

W 19 BBY Rada Jedi odkryła miejsce pobytu generała Grievousa, którego nie udało się pojmać na Invisible Hand - była to planeta Utapau. Początkowo do zadania zabicia Grievousa został wyznaczony Anakin Skywalker, lecz po propozycji mistrza Ki-Adi-Mundiego, by to Obi-Wan Kenobi wykonał to zadanie, Rada go poparła, ku niezadowoleniu młodego Jedi.

Obi-Wan udał się na Utapau. Miał zająć Grievousa i jego armię do momentu przybycia klonów. Poleciał na miejsce, gdzie spotkał się z Pau'aninem Tionem Medonem, który poinformował Kenobiego o sytuacji, w jakiej znajdowała się planeta. Jedi następnie dosiadł bogi i odnalazł Grievousa. Zeskoczył z miejsca ukrycia, a Grievous posłał na niego swoich czterech ochroniarzy. Kenobi jednak pokonał MagnaGuardy z łatwością, a reszta droidów otaczających Grievousa i Obi-Wana wyciągnęła broń. Grievous jednak wstrzymał droidy, chcąc samemu pokonać Jedi.

Wyciągnął swoje cztery miecze i ruszył na przeciwnika. Kenobi, z lekkim przerażeniem, zaczął walkę. Udało mu się pozbawić Kaleeshanina kończyny, co jeszcze bardziej rozzłościło generała Separatystów. Chwilę później cyborg stracił drugą rękę. W końcu odskoczył i dostał się do swojego pojazdu – próbował ucieczki, lecz mistrz Jedi przywołał bogę i rozpoczął pości, w czasie którego obaj kontynuowali walkę. W końcu dotarli na platformę, gdzie silny cyborg zaczął zdobywać przewagę. Teraz jednak walczył bronią MagnaGuardów. Prawie udało mu się strącić Kenobiego w przepaść, lecz w ostatnim momencie ten przytrzymał się. Przyciągnął jednak Mocą blaster, którym strzelił pięciokrotnie w jeden z organów Grievousa, który zginął.

Śmierć Grievousa była znacznym ciosem dla armii Konfederacji, która po stracie generała i hrabiego Dooku straciła przywódców. Po pojedynku Obi-Wan dołączył do bitwy.

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!