Elektropałka

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Dwa modele pałki elektromagnetycznej.

Elektropałka, zwana też pałką elektromagnetyczną to oburęczna broń biała używana przez elitarne droidy IG-100 MagnaGuard podczas wojen klonów. Elektropałki zostały zbudowane ze stopu phrik, odpornego na uderzenia mieczem świetlnym.

Historia

W czasach ok. 4000 BBY stosowana była broń bardzo podobna do pałek elektromagnetycznych, a jedną z niewielu różnic między nimi był kolor impulsów. W starszej broni były one niebieskie, podczas gdy pałki używane podczas wojen klonów miały kolor fioletowy. W latach ok. 22 BBY produkcją tej broni zajmowały się Baktoid Armor Workshop. Pałki tworzone były dla IG-100, droidów, będących osobistą strażą generała Grievousa. Czasami używał ich sam Grievous, np. na pokładzie Invisible Hand podczas próby odbicia Kanclerza Palpatine'a przez Jedi. Nie wiadomo czy i gdzie broń ta znalazła zastosowanie po wojnach klonów.

Specyfika

Pałki były długą, oburęczną bronią białą, szczególnie skuteczną podczas walki z republikańskimi żołnierzami-klonami, gdyż w momencie uderzenia wysyłały drgania przenikające ich pancerz. Bardzo dobrze nadawały się także do walki przeciw Jedi, ponieważ budowano je ze stopu phrik, materiału odpornego na uderzenia mieczem świetlnym. Wewnątrz drzewca znajdowała się bateria oraz generator pola elektromagnetycznego, które nadawały broni jej bojowe właściwości, a także sprawiały, że na końcach szpikulców jarzyły się fioletowe iskry. Broń zakończona była emiterami paraliżujących impulsów elektromagnetycznych, dzięki którym podczas walki porażano przeciwników z bardzo dużą siłą, jednak rzadko miało miejsce sytuacja, gdzie przeciwnik ginął już po pierwszym ciosie. Niektóre modele pałek były zdolne do neutralizowania osłon energetycznych, ale większość była zwykłą bronią do walki wręcz.

Użytkownicy broni

Ciekawostki

  • Elektropałki zostały zaproponowane przez George'a Lucasa chcącego pokazać broń, która mogłaby zagrozić dotychczas niepowstrzymanym rycerzom Jedi z ich mieczami świetlnymi

Źródła