Zapraszamy na kanał Discord Biblioteki Ossus.


Christopher Lee

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy aktora. Zobacz też: inne osoby o tym nazwisku.
Christopher Lee.jpg
Christopher Frank Carandini Lee
Data urodzenia: 27 maja 1922
Miejsce urodzenia: Belgravia, Londyn
Data śmierci: 7 czerwca 2015
Narodowość: Brytyjczyk
Obywatelstwo: Brytyjskie
Wzrost: 196 cm
Kolor oczu: Brązowe
Kolor włosów:
  • Czarne
  • Siwe
Wkład w uniwersum
Role:
Dubbing: 2008: Wojny klonów — DookuSir Christopher Frank Carandini Lee (ur. 27 maja 1922 w Belgravii w Londynie, zm. 7 czerwca 2015 w Chelsea w Londynie), aktor brytyjski. Zagrał w ponad dwustu pięćdziesięciu produkcjach, jest zapisany w księdze rekordów Guinnessa jako aktor z największym dorobkiem w historii. Wśród jego licznych ról znalazł się też hrabia Dooku, zagrany w Ataku klonów i Zemście Sithów.

Biografia

Jest synem pułkownika 60. korpusu strzelców królewskich i hrabiny Estelle Marie Carandini di Sarzano, słynnej piękności edwardiańskiej, którą uwiecznili na swych płótnach John Lavery, Oswald Birley i Olive Snell. Uczył się w Eaton College i Wellington College. Gdy był młody, pracował jako goniec zarabiając funta tygodniowo. W trakcie II wojny światowej służył w Królewskich Siłach Powietrznych RAF.

Gdy wojna się skończyła, Christopher związał się z brytyjską wytwórnią filmową Rank. Nagrywał utwory muzyczne, między innymi "Opowieść Żołnierza" Strawińskiego, występował w radiu, teatrze i kinie (między innymi u Johna Hustona, Josepha Loseya, Orsona Wellesa, Nicholasa Raya, Michaela Powella, Billy'ego Wildera, Stevena Spielberga, Johna Landisa, Tima Burtona i Petera Jacksona).

Rola hrabiego Drakuli w filmie wytwórni Hammer Horror przyniosła mu sławę. Jego postacie były realistyczne i głębokie. Najpopularniejsze filmy, w których zagrał to to między innymi Człowiek ze złotym pistoletem (z serii filmów o Jamesie Bondzie) czy też Kult. Christopher Lee, mimo swojego sędziwego wieku był sprawnym i popularnym aktorem, o czym świadczą jego role w filmach z serii Władca Pierścieni (Saruman) czy też Gwiezdne wojny (Dooku). Grał także kardynała Wyszyńskiego w amerykańskiej wersji Jana Pawła II.

Znany jest również ze swojego zaangażowania (od 2003 roku) w działalność zespołu Rhapsody of Fire. W ramach tego włoskiego powermetalowego zespołu był lektorem oraz wokalistą pobocznym (ze względu na jego niezwykły niski głos).

W 1973 pojawił się na okładce albumu Paula McCartneya Band on the Run. Jest kuzynem Iana Fleminga, autora książek o Jamesie Bondzie. W czasie drugiej wojny światowej wraz z nim służył w wywiadzie brytyjskim.

Filmografia

Christopher Lee zapisał się w księdze rekordów Guinnessa jako aktor, który zagrał w największej ilości produkcji kinowych i telewizyjnych, w tym wielu nieanglojęzycznych (sam będąc Brytyjczykiem) - włoskich, francuskich, niemieckich, hiszpańskich i rosyjskich. Jego pełen dorobek to ponad 250 ról w tyluż filmach.

Ciekawostki

  • W latach 70. Lee odwiedził Polskę.
  • Mówił po angielsku, francusku, hiszpańsku, niemiecku i włosku, "porozumiewał się" po szwedzku, rosyjsku i grecku.
  • Królowa Anglii odznaczyła go Orderem Imperium Brytyjskiego.
  • Od 1966 roku był mężem duńskiej modelki i malarki Gitte Kroencke.
  • Wydał autobiografię "Tall, Dark and Gruesome"
  • W college'u grał w squasha, krykieta, rugby, futbol i hokeja, uprawiał także szermierkę.
  • Wolał grać w produkcjach niskobudżetowych, ponieważ dają możliwości rozwoju. Zapytany, czemu więc zgodził się zagrać w Gwiezdnych wojnach, odpowiedział: "Bo to są Gwiezdne wojny!"

Linki zewnętrzne


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!