Shaak Ti

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Przeglądasz kanoniczną wersję tego artykułu.
Przejdź do legendarnej wersji tego artykułu.


Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Shaak Ti
Data i miejsce śmierci: 19 BBY, Coruscant[1]
Miejsce pochodzenia: Shili[2]
Rasa: Togrutanka[1]
Wzrost: 187 cm[3]
Kolor oczu: Ciemne
Kolor skóry: Czerwona
Przynależność:
Profesja:
Shaak Ti była mistrzynią Jedi, żyjącą u schyłku istnienia Republiki Galaktycznej. Podczas wojen klonów zasiadała w Radzie Jedi oraz przebywała na planecie Kamino, gdzie miała za zadanie monitorować placówki klonów oraz doglądać ich szkolenia. Ti zginęła w 19 BBY, podczas ataku na świątynię Jedi, dokonanym przez 501 Legion pod dowództwem Dartha Vadera.

Biografia

Wojny klonów

Bitwa o Geonosis

Gdy Obi-Wan Kenobi został uwięziony przez hrabiego Dooku mistrzowie Jedi Mace Windu i Yoda zdecydowali, że muszą ruszyć mu na ratunek. Mace Windu zebrał grupę Jedi, w której skład wchodziła Shaak Ti i ruszyli na Geonosis.

Dotarli na arenę Petranaki, gdzie toczyła się egzekucja Kenobiego, Anakina Skywalkera oraz senator Padmé Naberrie. Windu podszedł do nic niespodziewającego się Dooku, przyłożył mu do szyi swój miecz świetlny i po krótkiej wymianie zdań doszło do walki między Jedi a armią droidów, w której uczestniczyła Togrutanka. Wielu Jedi zginęło a pozostali przy życiu zostali otoczeni przez droidy. Dooku zaproponował, że jeśli się poddadzą to daruje im życie, lecz ci nie przyjęli propozycji. Gdy miało dojść do zabicia ocalałych Jedi, w ostatniej chwili zostali uratowani przez mistrza Yodę, który przybył na czele całej armii klonów. Shaak Ti oraz reszta ocalałych Jedi, rozpoczęła ewakuację i wsiadła na pokład jednej z kanonierek LAAT/i. Po długich walkach, Republika odniosła zwycięstwo a wydarzenie te zapoczątkowało wojny klonów.

Przypisy

Źródła