Weź udział w konkursie i zgarnij fajne nagrody.
Uwaga! Konkurs został przedłużony.

Bombowiec-myśliwiec BTL-B Y-wing/Legendy

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Przejdź do wersji kanonicznej.
Przeglądasz legendarną wersję tego artykułu.


LottDodZrodla.png
To oburzające. Nie macie dowodów!

Ten artykuł wymaga uzupełnienia źródeł.


To hasło nie posiada kompletu źródeł dla zawartych w nim informacji. Jeśli znasz ich pochodzenie, skoryguj/dodaj ich spis w sekcji Źródła oraz zweryfikuj ich prawdziwość. Następnie poproś Strażników o usunięcie szablonu.

BTL-B Y-wing.jpg
BTL-B Y-wing
Podstawowe dane
Pełna nazwa: Bombowiec-myśliwiec BTL-B Y-wing
Producent: Koensayr Manufacturing[źródło?]
Rodzaj: Bombowiec
Specyfikacja techniczna
Długość: 23 m[źródło?]
Uzbrojenie:
Różne
Załoga:
Przynależność:Bombowiec-myśliwiec BTL-B Y-wing to bombowiec używany przez Armię Klonów. Był on protoplastą Y-wingów, maszyn używanych podczas galaktycznej wojny domowej przez Sojusz Rebeliantów.

Historia

BTL-B Y-wingi zaczęto produkować w 22 BBY. Utworzono kilka eskadr tych myśliwców. Najsłynniejsza z nich - Eskadra Cieni - uczestniczyła w ataku na okręt Malevolence. Wtedy też skutecznie zbombardowała wielkie działo jonowe tego okrętu.

Ponadto myśliwce zostały wykorzystane w kilku innych bitwach - na Gwori, gdzie zbombardowały potężne fabryki droidów, czy też na Ryloth, gdzie piloci tych maszyn wzięli w krzyżowy ogień okręty Separatystów. Zostały też użyte w trakcie bitwy na Malastare, gdzie jeden z nich zrzucił bombę elektroprotonową na wojska Separatystów. Gdy zaś Gwiezdny Niszczyciel mistrzyni Adi Galii został zaatakowany przez siły generała Grievousa, R2-D2 i C-3PO użyli jednego z Y-wingów do ucieczki z pokładu straconego niszczyciela.

Źródła

Ossus mini.png To jest tylko zalążek artykułu. Jeśli możesz, rozbuduj go.