Ahsoka (powieść)

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Ten artykuł dotyczy powieści młodzieżowej. Zobacz też: inne artykuły z tą nazwą.
Ahsoka
Autor/rzy: E. K. Johnston
Ilustracja na okładce: Wojtek Fus
Informacje wydawnicze
Wydanie oryginalne: Disney-Lucasfilm Press
11 października 2016
Wydanie polskie: Uroboros
22 sierpnia 2018
Przekład: Anna Hikiert-Bereza
Typ publikacji: Powieść młodzieżowa
Pełne informacje o wydaniach
Chronologia w uniwersum
Kanoniczność: Kanon
Czas akcji: 18 BBY


Ahsoka to młodzieżowa powieść autorstwa E. K. Johnston[1] opowiadająca historię tytułowej bohaterki w okresie między jej odejściem z Zakonu Jedi, a pojawieniem się w serialu Rebelianci. Książka została zapowiedziana 31 marca 2016 roku na stronie nerdist.com[1] Premiera powieści odbyła się 11 października[2] tego samego roku nakładem Disney-Lucasfilm Press. Tego samego dnia ukazał się ebook i audiobook czytany przez Ashley Eckstein, aktorki podkładajacej głos Ahsoki w serialach Wojny klonów i Rebelianci.

W czasie konwentu Comic-Con 2016 w San Diego można było nabyć powieść w wstępnej okładce, która była dostępna w limitowanej liczbie kopii[3].

W Polsce powieść ukazała się 22 sierpnia 2018 roku w przedsprzedaży w sieci Empik, a 5 września tego samego roku w dystrybucji ogólnodostępnej w nakładzie wydawnictwa Uroboros w przekładzie Anny Hikiert Berezy.[4]

Nota wydawnicza

Wydanie oryginalne
Ahsoka Tano, fan favorite character from Star Wars: The Clone Wars and Star Wars Rebels, will be the star of her own young adult novel from Disney Lucasfilm Press this October 11, 2016! Fans have long wondered what happened to Ahsoka after she left the Jedi Order near the end of the Clone Wars, and before she re-appeared as the mysterious Rebel operative Fulcrum in Rebels. Finally, her story will begin to be told. Following her experiences with the Jedi and the devastation of Order 66, Ahsoka is unsure she can be part of a larger whole ever again. But her desire to fight the evils of the Empire and protect those who need it will lead her right to Bail Organa, and the Rebel Alliance...[1] - (Disney-Lucasfilm Press, 2016)
Wydanie polskie
BYŁA PEWNA, ŻE JEJ WOJNA DOBIEGŁA JUŻ KOŃCA…

NOWA WALKA DOPIERO SIĘ JEDNAK ROZPOCZYNA.

Ahsoka Tano, niegdyś lojalna padawanka Anakina Skywalkera, chce spędzić resztę życia w służbie zakonowi Jedi. Niestety, bolesna zdrada sprawia, że opuszcza jego szeregi i postanawia kroczyć własną ścieżką. Mimo to Anakin i inni Jedi zawsze będą na nią czekać, gotowi ją przyjąć, gdyby potrzebowała ich pomocy lub gdyby to oni potrzebowali jej.

Wówczas władzę w galaktyce obejmuje Imperator, a Jedi zostają bezlitośnie wymordowani z jego rozkazu. Zdana na samą siebie Ahsoka wątpi, czy kiedykolwiek jeszcze zdoła znaleźć sobie miejsce we wszechświecie. Zaszywa się na niepozornym rolniczym księżycu i zaprzyjaźnia z dziewczyną imieniem Kaeden. Zamierza tu wieść skromny, spokojny żywot… Okazuje się jednak, że nie zdoła uciec przed ani przeszłością, ani przed Imperium. Gdy na księżycu zjawia się imperialny okupant, Ahsoka musi wybrać: kryć się czy stanąć do walki, nawet jeśli oznacza to konieczność ujawnienia własnej tożsamości. Jej decyzja zmieni życie wszystkich jej bliskich… i przyniesie galaktyce nową nadzieję.[4]

Streszczenie

Początek historii

Bezpośrednio po rozkazie 66 Ahsoka przez rok ukrywa się na Zewnętrznych Rubieżach, na planecie Thabeska pod przybranym imieniem Ashla. Wyrzeka się swojej przeszłości, przestaje używać mocy w obawie przed wykryciem. Dzięki gościnności lokalnej rodziny Fardich znajduje schronienie, prace przy konserwacji statków rodziny a także sympatie ze strony dzieci Fardi'ch. W dniu imperium na planecie zjawiają się imperialni oficerowie, chcący spotkać się z wszystkimi nowymi przybyszami w okolicy. Ahsoka, która została ostrzeżona przez zaprzyjaźnioną rodzinę domyśla się, że szukają oni w okolicy ocalałych z Czystki Jedi. Dzięki swojemu wyszkoleniu dawnej padawance udaje się uciec z planety, kradnąc statek klanu Fardi. Ahsoka dociera do rolniczej osady na księżycu Raada, gdzie poznaje dziewczynę o imieniu Kaeden Larte, która pomaga jej znaleźć opuszczony dom i rozpocząć nowe życie jako serwisantka droidów.

Przybycie Imperium

Dzięki znajomości z Kaeden - Ahsoka szybko uzyskuje zaufanie lokalnej społeczności. Czas spędza na pieszych wędrówkach po planecie w poszukiwaniu miejsc przydatnych w przypadku konieczności ukrycia się. Wolne chwile spędza również w kantynie Seldy siedząc zwykle na krzesłach przy barze, dzięki czemu znajduje się plecami do pozostałych gości i może niepostrzeżenie podsłuchiwać ich rozmowy. Wieczory umilają jej spotkania i rozmowy z przyjaciółmi Kaeden: Miarą, Malat, Hobanem, Neerą i Vartanem. Spokojne życie jednak nie trwa długo, w czasie jednej z wędrówek, Ahsoka medytująca w jaskini wyczuwa trzęsącą się Ziemię. Zaniepokojona wybiega na szczyt wzniesienia i widzi imperialny krążownik unoszący się nad planetą zsyłający na powierzchnię szturmowców. W pierwszym odruchu Togrutanka jest przekonana, że to obława zorganizowana w celu jej ujęcia. Jednak po chwili atak paniki mija i Ahsoka zrozumiała, że imperium nie mogło jej namierzyć, gdyż od roku skrupulatnie zaciera za sobą wszelkie ślady.

Po powrocie do miasta Ahsoka spotyka się z przyjaciółmi w kantynie, w której są też już niestety imperialni żołnierze. W trakcie udawanej potyczki w popularną na księżycu grę Crokin przyjaciele dyskutują na temat przyczyny przybycia imperium na nic nieznaczące terytorium. Po kilku chwilach jeden z imperialnych oficerów przykleja na ścianie kantyny kartkę po czym wychodzi. Na kartce znajdują się nowe wytyczne dotyczące funkcjonowania miasta, wprowadzono między innymi zakaz zgromadzeń i godzinę policyjną. Znajomi rozchodzą się w ponurych nastrojach.

Kolejnego ranka Ahsokę budzi głośne pukanie w jej drzwi, stoi za nimi dwójka szturmowców. Tylko zamek zamontowany przez Miarę kilka dni wcześniej powstrzymuje ich przed wejściem do budynku siłą. Zaraz po otwarciu drzwi Ahsoka zostaje poinformowana o możliwości przeniesienia jej z warsztatu do pracy w polu oraz o konieczności podporządkowania się nowym zasadom panującym na księżycu. Togrutanka jednak wie, że praca w polu oznacza koniec jej spacerów za miasto i ograniczenie jej wolność niemal do zera, pierwszy raz od bardzo dawna używa więc Mocy i przekonuje szturmowców do pozostawienia jej na swoim stanowisku. Po tym wydarzeniu Ahsoka ma pewność, że obecność imperium będzie w przyszłości stanowić duży problem, postanawia więc się przygotować. Pakuje do torby większość racji żywnościowych jakie posiada oraz kilka innych rzeczy i udaje się w góry, gdzie odnalazła jaskinię, w której ma zamiar schować zapasy na czarną godzinę. Niestety owa jaskinia jest zbyt mała aby zmieścić również jej pozostawiony w porcie kosmicznym statek. Na szczęście znajduje nieopodal kanion, który może posłużyć jako schronienie dla maszyny. Po powrocie do miasta Ahsoka udaje się do portu szczerzonego przez imperium po swój statek. Martwi się w jaki sposób może go wydostać i nie wzbudzić podejrzeń, na szczęście jednak szturmowcy są znacznie gorszymi żołnierzami niż klony, które zastąpiły i portu pilnuje zaledwie jedna osoba. Jest nią młody oficer bez doświadczenia, którego Ahsoka z łatwością i bez użycia mocy przekonuje do wydania jej statku.

Po udanej akcji i schowaniu maszyny w kanionie Ahsoka udaje się do kantyny, gdzie czekają już na nią przyjaciele. Są przerażeni sytuacją na księżycu, ich zmiany mają się przedłużyć o 2 godziny a praca ma stać się dodatkowo znacznie bardziej intensywna. Niektórzy w tym Malat i jej rodzina uciekają z Raady. Inny w tym Hoban chcą stawiać Imperium zbrojny opór. w międzyczasie jeden z najbardziej doświadczonych farmerów Tibbola wdaje się w bijatykę z imperialnym oficerem, która kończy się skazaniem go na śmierć i natychmiastowym wykonaniem wyroku. Te wydarzenie powoduje szok wśród gości kantyny z wyjątkiem Ahsoki przyzwyczajonej do widoku śmierci.

Bierny opór

Farmerzy zrozumieli, że nie mają szans w otwartej walce z Imperium, dlatego postanawiają za namową Ahsoki zniechęcić Imperium do pozostania na księżycu odbierając jego największy atut - szybie i sprawne uprawy, na których zależy imperialnym. Vartan będąc liderem grupy rolniczej przekazuje wiadomość o znacznym spowolnieniu pracy innym liderom a ci informują o tym swoich pracowników. W ten sposób cała plantacja traci na efektywności. Również Ahsoka, która dotychczas naprawiała rolniczne droidy a nawet przyśpieszała ich pracę - od teraz spowalnia każdą maszynę, która do niej trafia.

Po dwóch tygodniach sabotażu, farmerzy odkrywają, że Imperium, pod przywództwem oficera Jennetha Pilara zmusza ich do uprawy genetycznie zmodyfikowanej rośliny, z której wytwarzane są militarne racje żywnościowe pozbawione smaku ale za to posiadające wszystkie składniki odżywcze. Roślina ta niszczy ziemię, w której jest uprawiana, czyniąc ją niezdatną do kolejnych upraw. Hoban i jego przyjaciele są przerażeni wizją utraty pracy i miejsca do życia, po raz kolejny odzywa się w nich chęć walki z Imperium. Strach powoduje również nieufność co do Ahsoki i jej planu sabotowania prac. Nawet Kaeden, która początkowo nie dopuszcza do siebie myśli o nieuczciwych zamiarach Ashli po namowach siostry i znajomych zgadza się ją szpiegować i uzyskać dostęp do jaskiń, w których Ahsoka magazynuje zapasy. Przez kolejne 4 dni Ashla z Miarą i Kaeden przygotowują schronienie, w którym w razie potrzeby ukryć będą mogli się spiskujący przyjaciele.

Otwarta walka z Imperium

Kolejnego dnia Miara, Ahsoka, Neera i Kolvin biorą udział w pierwszej poważnej misji skierowanej przeciwko Imperium. Pod osłoną nocy grupa udaje się na plac gdzie składowane są maszyny kroczące. Plan zakłada umiejscowienie w kolanach maszyn specjalnych ładunków przygotowanych przez Miarę powodujących ich korozję a w konsekwencji zniszczenie. Ahsoka liczy, że Imperium winę za zniszczenia zrzuci na warunki pogodowe panujące na księżycu, dzięki czemu grupa dalej będzie mogła działać z ukrycia. Misja kończy się sukcesem jednak Ashla odkrywa, iż Miara poza ładunkami korodującymi wytworzyła również zwykłe bomby. W ten sposób odkrywa nieufność miejscowych do swojego planu cichego sabotażu i domyśla się, że inna grupa w tym samym momencie przeprowadza zupełnie nieprzemyślany atak na kwaterę Imperium. W skład tej grupy wchodzą między innymi Kaeden oraz Hoban - Ahsoka rusza im na pomoc, licząc że zdoła zapobiec katastrofie.

W drodze na miejsce planowanego ataku Ahsoka, Neera i Miara słyszą głośny dźwięk alarmu - znak odkrycia przez szturmowców popsutych maszyn. Był to równocześnie sygnał mówiący o niewielkiej ilości czasu jaką mają aby dotrzeć do budynku administracji zanim zrobią to imperiali. Niestety na chwile przed dotarciem do celu następuje eksplozja - atak się rozpoczął. Ahsoka nakazuje swoim towarzyszkom zebrać tylu ludzi ile się da i zaprowadzić ich do schronienia w jaskiniach. Sama zaś rusza na ratunek przyjaciół. Korzystając z ładunków jakie dała jej Miara Ahsoce udaje się unieszkodliwić większość czołgów atakujących ocalałą z ataku piątkę w tym Kaeden i Hobana. Dawnej padawance udaję się też odebrać w walce wręcz blaster szturmowca, którym od teraz osłania odwrót przyjaciół. Niestety w trakcie ucieczki Hoban zostaje trafiony przez szturmowców i umiera na oczach swojej siostry spoglądającej z oddali. Chcąc ratować pozostałych przyjaciół Ahsoka nie ma wyjścia, używa mocy na oczach wszystkich i wyciąga broń z rąk nieprzyjaznych wojsk. Dzięki powstałemu w ten sposób zamieszaniu grupa szczęśliwie ucieka do jaskiń. Ashoka wie jednak, że od teraz Imperium wie o żyjącej togrutańskiej Jedi, której nie przestanie ścigać do końca jej dni.

Kiedy nastaje poranek Ahsoka zdradza Kaeden oraz jej siostrze swoje prawdziwe imię a także swoją historię. Ku jej zdziwieniu dziewczyny obwiniają ją za śmierć Hobana w lekkomyślnym ataku przeprowadzonym poprzedniego dnia. Kaeden podejmuje kolejną nieroztropną decyzję - opuszcza jaskinie i udaje się do miasta, które w jej poszukiwaniu przeczesują imperialni żołnierze. Po dotarciu do domu Vartana zamiast niego zastaje w nim ośmiu szturmowców, którzy pojmują ją na rozkaz Jennetha Pilara celu wydobycia informacji o Ahsoce. Jedi po raz kolejny rusza jej na ratunek.

Tymczasem Kaeden w imperialnej siedzibie poddawana jest rozmaitym torturom. Z początku nie zadano jej żadnych pytań, zadawano tylko ból. W grobowej ciszy szczupła kobieta instaluje na klatce piersiowej dziewczyny maszynę tortur, która wprawia Kaeden w agonalne cierpienie. Po skończonym "zabiegu" kobieta wychodzi a jej miejsce zajmuje dwójka kolejnych katów. Wstrzykują oni w żyły Kaeden dziwne substancje które wprawiają ją w uczucie jednoczesnego przenikliwego zimna i piekielnego ciepła płynącego w jej ciele. Dopiero trzeci przybysz w celi zadaje dziewczynie jakiekolwiek pytanie o ruch oporu. W tym momencie Kaeden jest już jednak zbyt zmęczona - nie ma siły podnieść głowy ani mówić, jej ręka jest złamana. Widząc to oficer postanawia wrócić wieczorem, zostawiając na wpółprzytomną dziewczynę skrępowaną na krześle.

Musisz mi powiedzieć dwie rzeczy Kaeden, dwie malutkie rzeczy, i umrzesz prostym strzałem w serce z blastera, gdzie ukrywają się twoi przyjaciele?
-Jenneth Pilar do Kaeden Larte w trakcie przesłuchania

Ahsoka dostaje się do budynku bez większego trudu, teraz kiedy każdy na księżycu wie o obecności Jedi nie musi się bać, że ktoś ją zobaczy. Budynek z prefabrykatu, w którym imperium trzyma Kaeden do złudzenia przypomina te, których republika używała w trakcie wojen klonów. Ahosoka doskonale zna układ takich budynków i wie gdzie szukać cel. Udaje się jej znaleźć Keaden. Do jej celi dostaje się z użyciem pozostałych ładunków korodujących Miary. Kaeden wykrzesuje z siebie resztki sił i razem z Ahsoką udaje się jej niezauważenie uciec z budynku i schronić w domu Ahsoki. Kaeden przeprasza ją i prosi o wybaczenie, chce żeby Ahsoka uciekała z planety i ratowała swoje życie, gdyż Imperium zrobi wszystko, żeby ją zabić. Jedi wie, że tak właśnie powinna postąpić, gdyż jej obecność może ściągnąć na księżyc jeszcze większe problemy. Nie umie jednak tego zrobić i zostaje.

Tułaczka po galaktyce

Pod nieobecność Ahsoki jej historią zainteresowane jest wiele osób w galaktyce. Tajne raporty o obecności niezidentyfikowanej Jedi na zewnętrznych rubieżach docierają między innymi do rąk Baila Organy. Imperialny senator cieszy się na wieść o żyjącym rycerzu Jedi, licząc, że w przyszłości pomoże on rebelii w obaleniu Imperium. Niestety o Ahsoce dowiaduje się także Inkwizycja, szósty brat udaje się na księżyc w celu zabicia dawnej Padawanki. W międzyczasie Ahsoka wraca na Thabeske do rodzinu Fardich - próbując zebrać siły przed powrotem na Raade a także ostrzec rodzinę o umiejętnościach ich córki Hedali. Ahsoka spostrzegła, że dziewczynka jest wrażliwa na moc w czasie swojego poprzedniego pobytu na planecie, wtedy była jednak zbyt przestraszona aby jej pomóc. Po tygodniu spędzonym w domu Fardich, Ashla zostaje pilotem jednego z ich statków. Wykorzystuje ten fakt do pomocy innym. Odbija statki z rąk piratów i ratuje zakładników, w między czasie planując powrót na Raade i uratowanie przyjaciół.

Działania Ahsoki w galaktyce po raz kolejny zostają dostrzeżone przez senatora Organę. Wysyła on na poszukiwania dwóch zaufanych ludzi pilota Chardriego i jego asystentkę Tamsin. Po powrocie z jednej z misji Ahsla udaje się do głównej sali domu Fardich. Moc podpowiada jej niebezpieczeństwo, które młoda Jedi zauważa docierając do celu. Cała rodzina Fardich, przestraszona i skulona siedzi na podłodze pilnowana przez imperialnych szturmowców. Ahsoka jest pewna, że to ona sprowadziła niebezpieczeństwo na klan. Imperialni przeprowadzają przeszukanie domu, nie znajdują jednak niczego podejrzanego i odchodzą. Fardi wyjawia Ashli, iż to on jest sprawcą całego zamieszania - od dłuższego czasu organizuje przerzuty towaru wbrew zakazą imperium. Mężczyzna daje jej także do zrozumienia, że dobrze wie kim jest Ashla i liczy na odrodzenie zakonu. Po tej rozmowie Ahsla ucieka z planety, lecz przez swoją nieuwagę zostaje śledzona przez członków organizacji Czarne Słońce.

Ahsoka rozmawia z agentami syndykatu. Dowiaduję się od nich o stratach jakie ponieśli przez jej działania. Padawanka dostaje wybór, albo odpracuje swój dług albo zginie. Ashli nie podobają się obie opcje, wykorzystując swój refleks udaje się jej wskoczyć do swojego statku nim agenci oddali pierwsze strzały. Dochodzi do pościgu, w wyniku którego oba statki ponoszą duże zniszczenia. Ahsoka jest na skraju rozbicia i śmierci kiedy na planecie pojawia trzeci statek, który atakuje agentów czarnego słońca. Była Jedi chce wykorzystać ten moment i uciec w nadprzestrzeń, jednak tajemniczy statek wciąga ją na swój pokład promieniem ściągającym. Ahsoka ogłusza załogę statku – który jak się okazuje należy do senatora Organy, a na jego pokładzie znajduje się droid R2-D2, który entuzjastycznie wita dawną przyjaciółkę. Ahsoka udaje się na spotkanie z senatorem, który wita ją z wielką serdecznością. Po krótkiej rozmowie Organie udaje przekonać się tugrutanke do dołączenia do Rebelii. Senator informuje również padawanke o pobycie szóstego brata na Raadzie. Ahsoka boi się o przyjaciół, wie jednak że nie pokona użytkownika mocy bez broni. Dlatego też udaje się na świętą dla zakonu planetę – Ilum, gdzie większość członków zakonu zdobywała kryształ Kyber.

Po dotarciu na miejsce zauważa, że planeta znajduje się pod imperialną okupacją. Statki górnicze drążą planetę aż do jądra. Ahsoka dzięki mocy czuje, że Ilum cierpi. Krajobraz planety zmienił się nie do poznania – śnieg i wodospady zastąpiły gołe skały i lawa wylewająca się spod ziemi. Jako dawna członkini Zakonu Ahsoka jest wściekła, zniszczono święte dla niej miejsce. W pierwszym przypływie emocji padawanka chce zaatakować stacjonujące nad planetą wojska, ale wie, że tak nie pomoże przyjaciołom na Raadzie. Dzięki medytacji w mocy słyszy głos kryształów dochodzący właśnie z Raady, na którą się udaje.

Powrót na Raade

W tym samym czasie na Raadzie Kaeden dochodzi do zdrowia po przesłuchaniu ukryta z innymi rebeliantami w jaskiniach. Jest jednak pozbawiona dostępu do zaawansowanej medycyny, więc kuracja trwa bardzo długo. Jej prawa ręka dalej nie nadaje się do użytku. Czas spędza na grze w Crokin wraz z pogrążoną w żałobie Neerą. Ich schronienie zostaje jednak odkryte przez członka inkwizycji – szóstego brata, Kaden chcąc ratować przyjaciół oddaje się w jego ręce. Farmerzy chcą ją jednak ratować, lecz wszyscy giną w tym również Neera i Kolvin. Wyjątek stanowi siostra Kaeden, która na prośbę siostry została ogłuszona przez Neere, co uratowało jej życie.

Na księżyc przybywa wciąż nieuzbrojona Ahsoka, która dla bezpieczeństwa ląduje po drugiej stronie księżyca i udaje się w pieszą wędrówkę do miasta. Po kilku godzinach drogi spotyka Miarę, która przestraszona, głodna, brudna i samotna płacze przy ognisku. Po krótkiej rozmowie i medytacji przyjaciółki udają się w stronę miasta, kiedy tam docierają Ahsoka odsyła siostrę Kaeden do Seldy a sama udaje się na pojedynek z Szóstym Bratem. Pojedynek toczy się na ulicach miasta. Inkwizytor atakuje Jedi ze nieposkromioną złością. Ahsoka pozbawiona broni może jedynie unikać jego wirującego miecza świetlnego. Wykorzystuje jednak moc i doprowadza do wybuchu broni inkwizytora i jego śmierci. Korzystając ze szczątków oręża szóstego brata Ahsoka tworzy swoje własne miecze. W wyniku „uleczenia” efektu krwawienia ich ostrza są białe.

Ahsoka udaje się do kwatery imperium, łatwo przedzierając się przez kolejne zastępy szturmowców, w końcu dociera do celi Kaeden. Po krótkiej rozmowie dziewczyny i inni mieszkańcy miasta udają się do Seldy gdzie Ahsoka wyznaczyła punkt ewakuacji, w której pomaga senator Organa. Zorganizował on również kilka A-wingów, które niszczą resztki imperialnych sił na księżycu. Po chwili walk Ahsoka niszczy ciężkie czołgi, które wcześniej ciężko ranią Vartana.

Po udanej ewakuacji Ahsoka udaje się na rozmowę z senatorem Organą, obiecuje mu pomoc w dalszych działaniach Rebelii. Padawanka deklaruje się do wyszukiwania w galaktyce kolejnych sojuszników ruchu, przyjmuje przydomek Fulcrum i wyrusza w podróż po galaktyce.

Wspomnienia Ahsoki

Książka składa się z dwóch elementów: głównej linii fabularnej oraz krótkich niezwiązanych z fabułą wspomnień tytułowej Bohaterki. Pojawiają się one co kilka rozdziałów i opisują ważne dla Ahsoki momenty z życia. Wspomnienia te dotyczą głównie ostatniego dnia Wojen Klonów a zarazem dnia wykonania rozkazu 66. Dowiadujemy się z nich między innymi jak wyglądała ostatnia rozmowy Ahsoki ze swoim dawnym mistrzem oraz poznajemy szczegóły momentu, w którym klony zwróciły się przeciwko niej. Wspomnieniom towarzyszą emocje i odczucia byłej padawanki, która tęskni za dawnym życiem i szczerze współczuje klonom, które zostały wykorzystane w spisku, poprzez czipy sterujące, które odebrały im resztki wolnej woli. Bohaterka uważa, że klony spotkał los jeszcze gorszy niż zamordowanych Jedi. Niektóre wspomnienia koncentrują się także na pierwszych dniach po rozkazie 66, w których Ahsoka spotyka dziecko wrażliwe na moc, na widok którego panikuje. Wspomnienia są również pełne rozmyślań bohaterki dlaczego to właśnie ona przeżyła czystkę a tak wielu lepszych od niej Jedi zginęło.

Zawartość

[Pokaż/Ukryj]
Postacie Stworzenia Modele droidów Wydarzenia Miejsca
Organizacje i tytuły Rasy rozumne Pojazdy i statki Broń i technologia Różne

Postacie

Postacie główne

Postacie poboczne

Miejsca

Organizacje i tytuły

Rasy rozumne

Galeria

Wydania

Data premiery Kraj wydania Numer ISBN Wydawnictwo Objętość Format Cena
2016, 11 października[1][2] USA 9781484705667[2] Disney-Lucasfilm Press 400 stron Druk (twarda) 17,99 USD[2]
2016, 11 października USA 9781524777562 Listening Library 600 minut Audiobook 25,00 USD
(cyfrowy)
2016, 11 października USA 9781484705674 Disney-Lucasfilm Press 400 stron Ebook 13,99 USD
2017, 3 października USA 9781484782316 Disney-Lucasfilm Press 400 stron Druk (miękka) 10,99 USD
2018, 20 sierpnia Polska --- Uroboros 244 strony Ebook 31,99 PLN
2018, 22 sierpnia (przedsprzedaż)
2018, 5 września (ogólnodostępna)
Polska 9788328054196 Uroboros 320 stron Druk (miękka) 39,99 PLN

Recenzje

Ciekawostki

  • W Polsce książka pierwotnie miała ukazać się 20 czerwca 2018, o czym poinformowano 16 lutego tego samego roku,[5] jednak jej premiera została przesunięta na dalszy termin.

Przypisy

Baner promujący powieść.

Linki zewnętrzne