Droidy w opałach

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Droidy w opałach
Tytuł oryginalny: Droids in Distress
Serial: Rebelianci
Sezon: 1
Odcinek: 1
Scenariusz: Greg Weisman
Reżyseria: Steward Lee
Data premiery w USA:
  • 3 października 2014 (WATCH Disney XD)
  • 13 października (Disney XD)
Data premiery w Polsce: 18 października 2014
Czas trwania: 22 min.
Czas w chronologii: 5 BBY[1]
Poprzedni: Rebelianci: Iskra rebelii
Następny: Lot myśliwcem


Droidy w opałach (org. Droids in Distress) to pierwszy odcinek serialu Rebelianci. Jego prapremiera nastąpiła 3 października 2014 w aplikacji WATCH Disney XD, a właściwa - 13 października na Disney XD. W Polsce serial zadebiutował 18 dnia miesiąca.

Opis

Oryginalny

Low on food and fuel, the Ghost crew agrees to steal an Imperial weapons shipment for crime lord Cikatro Vizago. During the mission, they encounter a familiar droid duo - and find that the weapons in question are more deadly than they'd realized.

Tłumaczenie

Z powodu kończących się zapasów jedzenia i paliwa, załoga Ghost zgadza się ukraść imperialną dostawę broni dla przestępczego władcy Cikatra Vizaga. Podczas misji natrafiają na znajomy duet droidów - i przekonują się, ze poszukiwane bronie są niebezpieczniejsze, niż im się wydawało.

Streszczenie

Podróż promem na Garel.

W przestrzeni kosmicznej Ghost jest ścigany przez myśliwce TIE i niszczyciel. Kanan narzeka, że nie ma czystego pola do strzału, więc Hera nakazuje Chopperowi przygotować koordynaty do skoku. Zeb dopytuje się co takiego powiedział droid, a Twi'lekanka odpowiada, że "cześć, nadprzestrzenio", choć Lasat w to wątpi. Po udanej ucieczce Sabine zaczyna robić wyrzuty Jarrusowi, twierdząc, że obiecał, iż uda im się zdobyć ładunek. Syndulla dodaje, że zaczyna brakować im zapasów, więc powinni rozejrzeć się za pracą. Jedi sugeruje załatwienie spraw dla Vizaga. Orrelios jest sceptyczny co do pomysłu parania się sprzedażą broni, mówiąc, że nie wiadomo z jakiego źródła ona pochodzi. Ezra jednakże nie widzi problemu, a po chwili zgadza się również pilotka. Kanan oznajmia, że zna już szczegóły misji i sugeruje udanie się do portu kosmicznego.

W Capital City na Lothalu załoga wsiada na pokład promu mającego zabrać ją na Garel. Do pasażerów dołącza również imperialna minister Maketh Tua wraz z towarzyszącym jej wytwórcą broni, Amdą Wabem. Mężczyzna mówi jednak tylko w aqualishańskim, którego kobieta nie rozumie, dlatego wzywa tłumacza, C-3PO. Po chwili wchodzi on na pokład, wraz z R2-D2. Kanan wsiada w ostatniej chwili, a pilot RX-24 prosi o przygotowanie się do odlotu. Po pewnym czasie pojazd wykonuje skok w nadprzestrzeń.

Podczas podróży Chopper zaczepia Bridgera, co irytuje go coraz bardziej. Ich sprzeczka przerywa tłumaczenie Threepio, a zdenerwowany Jarrus pyta się pilota czy nie ma zasady zakazującej przebywania droidom w przedziale dla pasażerów. RX potwierdza i mówi chłopcu, że jego maszyna musi przejść na tył. Ezra odpowiada, że jeśli tak ma się stać, to pozostałe dwa astromechy też powinny wyjść. C-3PO jest oburzony, że nazwano go w ten sposób i przypomina, że jest droidem protokolarnym biegłym w sześciu milionach form komunikacji. Poirytowana minister tłumaczy pilotowi, że roboty są z nią, a ona sama jest na misji dla Imperium, lecz RX odpowiada, że to imperialne przepisy. Kobieta nakazuje droidom pójść, a narzekający Threepio po drodze rozmawia z Artoo o jego "tajnej misji". Tua próbuje wytłumaczyć Wabowi, że nie jest w stanie go zrozumieć, lecz do ich rozmowy wtrąca się siedzący z tyłu Zeb, który mówi, że jego podopieczna, Sabine, jest biegła w językach. Dziewczyna próbuje się wykręcić, choć po chwili zmienia zdanie, mówiąc, że będzie to dobra praktyka przed egzaminami na poziomie piątym w Akademii. Minister odpowiada, że też przez nie przechodziła. Mandalorianka szturcha wojownika porozumiewawczo w ramię. Na tyłach pojazdu C-3PO narzeka, że sam wykonałby tłumaczenie lepiej. R2-D2 uderza go, a po chwili C1-10P również dołącza do bójki, pchając drugiego astromecha. Threepio twierdzi, że to droid znający etykietę. Minister prosi dziewczynę, by zapytała Aqualisha gdzie znajduje się dostawa i po chwili uzyskuje odpowiedź: dok 17. Pilot oznajmia, że prom zbliża się do Garel.

Ezra i Sabine odkrywają zakłócacze jonowe.

Po wylądowaniu w Garel City Maketh gratuluje Sabine dobrze wykonanej pracy, a dziewczyna udaje wdzięczność. Minister nakazuje stojącej w pobliżu grupie szturmowców zaprowadzić się do doku 17. Mandalorianka zaś przekazuje szeptem Ezrze, że dok ma numer 7. Chłopak przedostaje się do systemu wentylacyjnego i rozmawia przez komunikator z Kananem, któremu zarzuca, że cały czas kradnie, co już umie, a chciałby się uczyć "rzeczy Jedi". Mężczyzna odpowiada, że ma się dostać do doku i otworzyć drzwi, a wtedy wszyscy dostaną zapłatę. Bridger wydostaje się na dach, a następnie, korzystając z Mocy, przeskakuje na drugi budynek, wchodzi do środka i otwiera drzwi doku. Zeb gratuluje mu dobrze wykonanej roboty i zgodnie z Wren potwierdza, że mieli wątpliwości czy mu się uda. W tym samym czasie Hera ląduje Ghostem w pobliżu. Lasat zdejmuje pokrywę skrzyń, lecz ich zawartość wyraźnie go przeraża. Mandalorianka ze zdumieniem ogląda broń - zakłócacze jononowe, których użycia zakazał Senat, a które są w stanie doprowadzić do spięcia na całym statku. Orrelios mówi, że to nie dlatego ich zakazano.

W doku 17 minister zastanawia się gdzie są jej zakłócacze. Threepio tłumaczy słowa Amdy, który mówi, że broń jest w doku 7 i dodaje, że niedoświadczony tłumacz może łatwo w aqualishańskim pomylić te dwie liczby. Grupę obserwuje Chopper, któremu Syndulla nakazuje ją opóźnić. Droid wpada na Artoo i zaczyna się z nim przepychać. Tua domyśla się, że to ta sama maszyna, którą spotkała na pokładzie promu. Nakazuje czym prędzej udać się do doku 7. Ezra i Zeb przenoszą skrzynie, lecz przerywa im oddział szturmowców. Lasat wychodzi do przodu i pyta czy jest jakiś problem. 3PO tłumaczy, że są to zakłócacze należące do Wabo. Wojownik odpowiada, że to niemożliwe, bo ta broń jest zakazana, pozwala jednak żołnierzom dokonać inspekcji. Gdy szturmowcy przechodzą, Garazeb się rozmyśla i z wściekłością atakuje oddział. Ezra przenosi skrzynie na pokład, a Kanan dołącza do walki. Artoo zaczyna podążać za Chopperem na pokład Ghosta, mimo protestów Threepio. Orrelios i Jarrus wycofują się, a okręt odlatuje.

W ładowni Ghosta załoga odkrywa obecność nowych droidów. C-3PO próbuje wytłumaczyć, że był przydzielony do minister Tui, a Kanan mówi, by założyć im ograniczniki i mieć na nie oko. Lasat prosi Jedi o chwilę rozmowy i proponuje, by zamiast sprzedawać zakłócaczy Vizagowi, lepiej pozbyć się jej z obiegu. Do ich rozmowy wtrąca się Wren, która mówi, że podczas tłumaczenia dowiedziała się, że zdobyta przez nich broń, to prototypy, które potem będą masowo produkowane na Lothalu. Jedi tłumaczy Zebowi, że to idealna sytuacja: kradną imperialną broń i dzięki temu mają pieniądze. Mandalorianka sugeruje, by sprzedać dwa nowe droidy. Na pokładzie Lawbringera, Kallus rozmawia przez hologram z panią minister i prosi, by opisała złodziei. Kobieta wspomina dorosłego mężczyznę, nastolatka, nastolatkę, droida typu C1 i Lasata. Dodaje, że nie spodziewała się, że zostali jeszcze jacyś przedstawiciele tej rasy. Agent odpowiada, że jest ich jedynie kilku.

Na pokładzie Ghosta Zeb wyrzuca Ezrę z ich wspólnej kajuty, co wywołuje w chłopaku wściekłość. Siedząca w kokpicie Hera prosi go na słowo. Gdy Bridger przychodzi do niej, Twi'lekanka prosi go, by odpuścił Orreliosowi i tłumaczy mu czyn są zakłócacze jonowe: broni tej użyło Imperium podczas napaści na Lasan, ojczyznę wojownika, w wyniku czemu planeta została zniszczona, a Lasatowie niemal całkowicie wytępieni. Młodzieniec obiecuje, że odpuści Garazebowi. Kobieta zmienia temat i pyta go o szkolenie Jedi z Kananem. Ezra odpowiada, że nigdy o nim nie słyszał. Syndulla stwierdza, że porozmawia z Jarrusem. Ghost przybywa do obozowiska Vizaga. W ładowni Sabine tłumaczy słowa Artoo: jego prawdziwą misją było zapobieżenie dostarczenia rozrywaczy do Imperium, a ich pan hojnie zapłaci za zwrot droidów. Jedi odpowiada, że zastanowi się nad tym, co wywołuje złość Zeba, który zarzuca mu, że nie chce sprzedać maszyn, ale broń już tak. Mężczyzna zapewnia go, że kupcem Cikatra na pewno nie jest Imperium.

Pojedynek Kallusa i Zeba.

Na Lawbringerze jeden z oficerów informuje Kallusa o wysłanym do niego sygnale o pomoc. Mężczyzna odbiera przekaz od C-3PO, który twierdzi, że został porwany przez złodziei. Agent prosi go o wysłanie współrzędnych i obiecuje pomoc. W obozowisku Vizago zachwyca się zakłócacze, co denerwuje Lasata. Ezra przywołuje Devaroniania do porządku, mówiąc, że najpierw musi je od nich kupić. Na miejsce przybywają jednak posiłki w postaci maszyn kroczących. Cikatro zarzuca załodze, że była śledzona i ucieka z częścią skrzyń mimo protestów Kanana. Jedi rozkazuje Wren zniszczenie pozostałej broni. Do skrzyń podjeżdża Artoo, który sugeruje dziewczynie przeciążenie T-7. Jarrus rozkazuje załodze porozstawiać skrzynki, a sam decyduje się rozprawić z AT-DP. Mężczyzna bierze zakłócacze i powoduje zwarcie w jednej z maszyn kroczących, lecz pocisk z drugiej go ogłusza. Hera próbuje ściągnąć na siebie jej uwagę. W pobliżu obozowiska ląduje oddział szturmowców na czele z Kallusem. Threepio idzie w ich stronę, zadowolony z ratunku, lecz jest zmuszony uciekać, gdy żołnierze otwierają do niego ogień. Hera nakazuje Chopperowi przygotować statek do odlotu. Orrelios walczy ze szturmowcami, lecz gdy dostrzega, że Kallus uzbrojony jest w bo-karabin, z wściekłością rzuca się na mężczyznę, którego po chwili powala. Tłumaczy, że tylko Lasańska Gwardia Honorowa może używać tej broni. Agent odpowiada, że to wie, ponieważ sam odebrał ją gwardziście. Dodaje też, że dowodził siłami Imperium podczas upadku Lasanu i dał rozkaz użycia zakłócaczy. Obaj kontynuują walkę.

Sabine kończy przeciążanie broni i członkowie załogi pchają wózki w stronę szturmowców i maszyny kroczącej. Wybuch niszczy przeciwników. W wyniku eksplozji Zeb traci równowagę, dzięki czemu Kallusowi udaje się go porazić bronią. Gdy agent ma zadać ostateczny cios, Ezra instynktownie używa Mocy i odpycha mężczyznę. Kanan rozkazuje Syndulli zabrać wszystkich na pokład, a sam idzie po rannego Lasata, któremu pomaga wstać. Chopper podrywa statek do lotu. W ładowni Orrelios dziękuje Jarrusowi za ratunek, lecz Jedi wyjaśnia, że nie zrobił tego on, tylko Ezra. Kanan obiecuje chłopcu, że jutro zacznie się jego trening. Ghost dokuje w przestrzeni kosmicznej przy Tantive IV, gdzie Jarrus otrzymuje zapłatę za droidy od ich właściciela. Jedi mówi, że cieszy się, że je zwrócił, a drugi mężczyzna odpowiada, że gest uprzejmości może wypełnić galaktykę nadzieją. Kanan zastanawia się czy nie jest to powiedzenie Jedi, lecz jego rozmówca żegna się, życząc mu bezpiecznej podróży. Gdy przywódca załogi Ghosta odchodzi, senator Organa pyta Threepio czy nie zdradził im jego nazwiska, a następnie pozwala mu się wyłączyć. Następnie prosi Artoo o udostępnienie nagrania, które wykonywał cały czas, ponieważ jest ciekawy tej grupy rebeliantów.

Zawartość

Aktorzy podkładający głosy

Oryginalni

Polscy

Przypisy

Linki zewnętrzne

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
Droidów w opałach.


Rebelianci Serial telewizyjny - Cykl wydawniczy
Odcinki Klipy przedpremierowe: Duch i maszyna - Bombowe dzieło - Zawiłości - Własność Ezry Bridgera

Sezon pierwszy: 1/2: Iskra rebelii - 3: Droidy w opałach - 4: Lot myśliwcem - 5: Powrót dawnych mistrzów
6: W szeregach wroga - 7: Co kryje mrok - 8: Dzień Imperium - 9: Siły wsparcia - 10: Droga Jedi - 11: Ryzykowna gra
12: Wizja nadziei - 13: Wezwanie - 14: Odsiecz - 15: Galaktyka w ogniu

Sezon drugi: 16/17: Oblężenie Lothal - 18: Zaginieni dowódcy - 19: Szczątki Starej Republiki - 20: Dwóch zawsze ich jest
21: Bracia ze Złamanego Rogu - 22: Skrzydła Mistrzów - 23: Więzy krwi - 24: Atak znienacka - 25: Przyszłość Mocy
26: Dziedzictwo - 27: Księżniczka na Lothal - 28: Obrońcy Concord Dawn - 29: Proroctwo Lasatów - 30: Wezwanie
31: Powrót do domu - 32: Ludzie honoru - 33: Zasłona mroku - 34: Zapomniany droid - 35: Tajemnica bazy Choppera
36/37: Zmierzch padawana

Sezon trzeci: 38/39: Krocząc z mrok - 40: Holokrony przeznaczenia - 41: Na ratunek Antillesowi - 42: Bohaterowie Hery
43: Ostatnia bitwa - 44: Imperialni superkomandosi - 45: Żelazna eskadra - 46: Robota na Wynkanthu - 47: Informator
48: Wizje i głosy - 49/50: Duchy Geonosis - 51: Zamachowiec - 52: Próby Mrocznego Miecza - 53: Dziedzictwo Mandalore
54: Oczami Imperium - 55: Tajny ładunek - 56: Podwójny agent droid - 57: Bliźniacze słońca - 58/59: Godzina Zero

Sezon czwarty: 60/61: Bohaterowie Mandalory - 62/63: W imię Rebelii - 64: Okupacja - 65: Lot Defendera - 66: Bratnia dusza
67: Konfiskata mienia - 68: Rebelia w natarciu - 69: Zmierzch Jedi - 70: DUME - 71: Wilki i drzwi - 72: Świat między światami
73: Nadzieja głupca - 74/75: Zjednoczenie z rodziną - i pożegnanie
Książki i opowiadania Opowiadania: Rebel Bluff

Dla dzieci i młodzieży: Always Bet on Chopper - Art Attack - Battle to the End - Beware the Inquisitor! - Chopper w akcji
Draw Star Wars Rebels - Droidy w tarapatach - Dziennik rebelianta autorstwa Ezry Bridgera - Dołącz do Rebelii!
Ezra and the Pilot - Ezra's Duel with Anger - Ezra's Gamble - Fight the Empire - Gry i zabawy - Hera's Phantom Flight
The Inquisitor's Trap - Kanan's Jedi Training - Na ratunek Wookieem - A New Hero - Notatki Rebeliantów - Pocztówki
Popatrz i znajdź - Prasowanki. Moje projekty - Poznaj rebeliantów - Przygody rebeliantów - Property of Ezra Bridger
Rebels 3D Activity Book - Rebels Story and Activity Book - Rebelianci kontra Imperium - Rebel Power! - Narodziny rebelii
Rocznik - Tom 1 - Sabine - Zapiski rebliantki - Sabine's Art Attack - Storybook Library - Tatuaże. Zabawy z wyobraźnią
TIE Fighter Trouble - Who Are the Rebels? - Wypychanki - Zadanie: naklejanie! - Zeb kontra szturmowcy - Zeb to the Rescue
The Secret Jedi: The Adventures of Kanan Jarrus - The Rebellion Begins

Servants of the Empire: Edge of the Galaxy - Rebel in the Ranks - Imperial Justice - The Secret Academy
Przewodniki Rebelianci: Ilustrowany przewodnik - Rebels: Epic Battles
Komiksy Komiksy wydane w Star Wars Rebelianci - Kanan
HoloNet News Report: Imperial Registration Program - Report: Wookiee Revolt Quelled on Kashyyyk - Special Report: Lothal Jobless Rates Hit All-time Low - Special Report: Controversial Statue Finally Destroyed - Special Report: Rise in Citizen Reporting Results in Captured Criminals - Special Report: Empire Ensures New Affordable Housing on Lothal - Special Report: Famed Imperial Pilot Moves to Lothal - Special Report: Journalists Across Galaxy Join Press Corps - Breaking News: Unauthorized Mining Operation Halted - Special Report: Community Leaders Discuss Capital City Improvements - Exclusive: Mas Amedda receives Governor Arihnda Pryce for Lothal report
Gry wideo Atak rebeliantów - Recon Missions - Wyprawa Ducha - Taktyka zespołu
Czasopisma Star Wars Rebelianci
Inne Rebelianci: Kalendarz 2015 - LEGO Star Wars: Rebelianci - Nowy świt
Muzyka Season One - Season Two