Rebelianci: Narodziny rebelii

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Rebelianci: Narodziny rebelii
Rebels: Rise of the Rebels
Autor/rzy: Michael Kogge
Informacje wydawnicze
Wydanie oryginalne: Disney-Lucasfilm Press
5 sierpnia 2014
Wydanie polskie: Egmont Polska
18 maja 2015
Przekład: Anna Hikiert
Typ publikacji: Powieść młodzieżowa
Seria/Cykl: Rebelianci
Następny/a: Droidy w tarapatach‎;
Pełne informacje o wydaniach
Chronologia w uniwersum
Kanoniczność: Kanon
Czas akcji: 5 BBY


Rebelianci: Narodziny rebelii (org. Rebels: Rise of the Rebels) to powieść dla dzieci i młodzieży autorstwa Michaela Kogge'a, która ukazała się 5 sierpnia 2014[1] roku w USA nakładem wydawnictwa Disney-Lucasfilm Press, a na wyspach brytyjskich pojawiła się w październiku tego samego roku[2].

W Polsce publikacja trafiła do sprzedaży 18 maja 2015[3] roku drukiem od wydawcy Egmont Polska w przekładzie Anny Hikiert[3].

Publikacja stanowi adaptację klipów emitowanych na amerykańskim Disney XD w dniach od 11 sierpnia do 1 września, które nie stanowią części odcinków serialu.[4]

Nota wydawnicza

Wydanie oryginalne
Meet Ezra and the rebels crew! The heroes of Star Wars Rebels are ready to fight the evil Empire! Kanan, Hera, and trusty old Chopper battle TIE fighters while Sabine uses her artistic talents to outsmart Stormtroopers. Zeb never misses an opportunity to take down troopers, and Ezra scores a special souvenir at the crash site of an Imperial fighter.

This chapter book includes full-color images that bring the action to life![1](Disney-Lucasfilm Press, 2014)

Wydanie polskie
Garstka buntowników postanawia stawić czoła okrutnemu Imperium, siejącemu strach w sercach mieszkańców galaktyki. Załoga frachtowca o nazwie „Duch” przy każdej okazji stara się pokrzyżować szyki imperialnym zbirom. Specjalistka od ładunków wybuchowych Sabine, Jedi Kanan, twi’lekańska pilotka Hera i Lasat Zeb co i rusz narażają się na niebezpieczeństwo w towarzystwie wiecznie zrzędzącego, ale niezastąpionego droida astromechanicznego Choppera. Przenieś się do odległej galaktyki i dołącz do drużyny rebeliantów, przeżywając na nowo przygody bohaterów serialu Star Wars: Rebelianci.[3](Egmont Polska, 2015)

Streszczenie

Część 1: Duch i maszyna

W przestrzeni kosmicznej Zewnętrznych Rubieży pilotująca statek Ghost Hera Syndulla oraz obsługujący działo Kanan Jarrus toczą bitwę z myśliwcami TIE. Twi'lekanka przypomina narzekającemu mężczyźnie, że napad na imperialny konwój był jego pomysłem - dzięki pomocy Choppera, który namierzył transmisję wroga, buntownicy dowiedzieli się o transporcie minerałów używanych w produkcji wojskowej. Po pewnym czasie padają tarcze statku, więc astromech na polecenie Hery zaczyna je naprawiać. Kobieta ponagla Jarrusa, by ten zestrzelił atakujące ich myśliwce, ale okazuje się, że przestała działać komunikacja. Syndulla zmienia więc swoje polecenie i nakazuje droidowi najpierw zająć się interkomem, aby można było koordynować atak. C1, narzekając, udaje się do mężczyzny i przekazuje mu, by trafił w jakiś myśliwiec. W odpowiedzi Kanan każe mu naprawić tarcze, mówiąc, że nie ma potrzeby rozmawiania z panią kapitan, a tym samym zajmowania się komunikacją. Chopper przekazuje jego słowa Herze, a ta niszczy jedną z wrogich maszyn, po czym prosi astromecha, by powiedział Jarrusowi, że powinien poradzić sobie z jednym TIE. C1-10P denerwuje się i zamiast wykonać jej polecenie, wchodzi do myśliwca Phantom i, korzystając z jego dział, niszczy ostatniego wroga. Hera i Kanan gratulują sobie dobrego strzelania, lecz chwilę sam na sam przerywa im Chopper. Oboje rebelianci każą mu naprawić tarcze i interkom.

Część 2: Bombowe dzieło

W Capital City na planecie Lothal Sabine Wren patrzy się w gwiazdy, marząc o tym, że jej sztuka stanie się kiedyś sławna na całą galaktykę. Dziewczyna obserwuje oddział szturmowców przeganiających przechodnia z zastrzeżonego obszaru, a następnie kontaktuje się z Ghostem, używając swojego przydomka, "Widmo 5". Załoga potwierdza, że czeka na dywersję, a Sabine, unikając strażników, przemyka się do lądowiska nowych myśliwców TIE. Używając aerografu, maluje na jednym z nich symbol rebelii. Dwaj szturmowcy, TK-626 oraz MB-223, patrolują okolicę, gdy nagle słyszą tajemniczy dźwięk dochodzący od strony pojazdów. Gdy udają się w tamtą stronę, natrafiają na malującą Manadaloriankę, która niewiele sobie robi z ich ostrzeżeń i gróźb. Mężczyźni strzelają, lecz Wren ucieka, kpiąc z ich umiejętności. TK wzywa dowódcę, który po chwili przybywa i nakazuje schwytać dziewczynę. Sabine obserwuje imperialnych ze szczytu myśliwca i po chwili wraca do przerwanej pracy, przytwierdzając do graffiti przedstawiającego ptaka ładunek wybuchowy. Następnie, drażniąc się z wojskowymi, gromadzi ich w pobliżu ładunku, który eksploduje, pokrywając wrogów fioletową farbą. Hera przez komunikator gratuluje jej wybuchu, lecz Sabine podkreśla, że bardziej podobają jej się kolory oraz chmura w kształcie gwiezdnego ptaka.

Część 3: Zawiłości

W pobliżu targu na Lothalu Garazeb Orrelios czeka na Kanana, lecz nie może go wypatrzeć. Jarrus kontaktuje się z nim przez komunikator i twierdzi, że jest w punkcie zboru. Lasat odpowiada, że jest w alejce, obserwując jednocześnie szturmowców nękających ugnaughtckiego kupca i jego astromecha. Sprzedawca mówi po huttańsku, a szturmowcy, nie mogąc go zrozumieć, oskarżają go o próbę przekupstwa i obrazę. Zeb zderza głowy obu żołnierzy, pozbawiając ich przytomności. Do alejki wbiegają jednak kolejni żołnierze, a wojownik informuje Jarrusa, że może się spóźnić. Zeb ucieka przez platformę lądowniczą i gubi żołnierzy, chowając się w zaułku. Następnie chwyta ostatniego z przebiegających szturmowców i rzuca nim w resztę grupy. Słysząc odgłosy bójki, Kanan pyta się przez komunikator czy Orrelios walczy ze szturmowcami, a ten początkowo zaprzecza, lecz później przyznaje, że samo tak wyszło. Pliot Valen Rudor wzywa posiłki, a gdy dowództwo pyta się ilu jest wrogów, Lasat obraca się do mężczyzny i odpowiada, że jeden, po czym podejmuje z nim walkę. Po przybyciu wsparcia dowódca szturmowców nakazuje ustawić broń na ogłuszanie. Orrelios decyduje się na walkę w zwarciu, wiedząc, że w ten sposób wrogom ciężej będzie celować, lecz po pewnym czasie jeden ze strzałów trafia go w pierś. Widząc, że Lasatowi sprawił on jedynie ból, dowódca rozkazuje ustawić broń na zabijanie. Wojownik ukrywa się za myśliwcem, a strzały uszkadzają poszycie, spod którego zaczyna wydostawać się paliwo. Garazeb ucieka przed eksplozją i idzie ponownie w kierunku Ugnaughta. Ten proponuje mu kredyty, lecz Orrelios wybiera soczysty owoc. Jarrus, widząc dym, dopytuje się czy to sprawka Lasata. Po chwili zapewnia, że do niego dołączy, a gdy na horyzoncie pojawiają się nowi szturmowcy, Zeb szykuje się do walki.

Część 4: Własność Ezry Bridgera

Ezra Bridger idzie równinami Lothalu, gdy nagle dopada go nieokreślone przeczucie. Po chwili dostrzega nieznany frachtowiec ścigający myśliwiec TIE, który zostaje strącony. Chłopak biegnie w tamtym kierunku, myśląc o sprzęcie, który będzie można ukraść i ewentualnej nagrodzie za przekazanie pilota. Gdy dociera na miejsce, okazuje się, że wojskowy nie chce pomocy, lecz mimo tego Ezra otwiera właz, by mężczyzna nie udusił się od dymu. Odwracając jego uwagę rozmową, Bridger wchodzi do środka i kradnie wartościowe przedmioty, by na koniec zabrać hełm. Chłopiec tłumaczy, że nie przyszedł udzielić mu pomocy, lecz jedynie zebrać to, co potem będzie mógł sprzedać na czarnym runku. Bridger wchodzi na wzgórze, lecz znowu ma przeczucie. Dzięki niemu unika strzału z działek laserowych myśliwca. Korzystając ze swojej procy, wstrzeliwuje pocisk do kokpitu maszyny, który paraliżuje pilota. Chłopak nakłada zdobyty hełm i, imitując głos mężczyzny, oznajmia, że jest on teraz własnością Ezry Bridgera. Następnie kieruje kroki do swojej wieży.

Zawartość

[Pokaż/Ukryj]
Postacie Stworzenia Modele droidów Wydarzenia Miejsca
Organizacje i tytuły Rasy rozumne Pojazdy i statki Broń i technologia Różne

Postacie

Stworzenia

Modele droidów

Miejsca

Organizacje i tytuły

Rasy rozumne

Pojazdy i statki

Broń i technologia

Różne

Galeria

Wydania

Data premiery Kraj wydania Numer ISBN Wydawnictwo Objętość Format Cena
2014, 5 sierpnia[1] USA 9781484702703[1] Disney-Lucasfilm Press 128 stron Druk (miękka) 5,99 USD[1]
2014, 9 października[2] Wielka Brytania 9781405275804[2] Egmont Books 128 stron Druk (miękka) 6,99 GBP[2]
2015, 18 maja[3] Polska 9788328109353[3] Egmont Polska 128 stron Druk (miękka) 14,99 PLN[3]

Recenzje

Przypisy

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4  Star Wars Rebels Rise of the Rebels w katalogu sklepu internetowego Amazon.com
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3  Star Wars Rebels: Rise of the Rebels: A Star Wars Rebels Chapter Book w katalogu sklepu internetowego Amazon.com
  3. 3,0 3,1 3,2 3,3 3,4 3,5  Narodziny rebelii w katalogu sklepu internetowego wydawnictwa Egmont Polska (Link zapasowy z dnia 12.11.2015 na web.archive.org)
  4. The Machine in the Ghost na Facebooku (Odpowiedź użytkownika Star Wars Rebels na post Jacoba Crowa)

Linki zewnętrzne


Rebelianci Serial telewizyjny - Cykl wydawniczy
Odcinki Klipy przedpremierowe: Duch i maszyna - Bombowe dzieło - Zawiłości - Własność Ezry Bridgera

Sezon pierwszy: 1/2: Iskra rebelii - 3: Droidy w opałach - 4: Lot myśliwcem - 5: Powrót dawnych mistrzów
6: W szeregach wroga - 7: Co kryje mrok - 8: Dzień Imperium - 9: Siły wsparcia - 10: Droga Jedi - 11: Ryzykowna gra
12: Wizja nadziei - 13: Wezwanie - 14: Odsiecz - 15: Galaktyka w ogniu

Sezon drugi: 16/17: Oblężenie Lothal - 18: Zaginieni dowódcy - 19: Szczątki Starej Republiki - 20: Dwóch zawsze ich jest
21: Bracia ze Złamanego Rogu - 22: Skrzydła Mistrzów - 23: Więzy krwi - 24: Atak znienacka - 25: Przyszłość Mocy
26: Dziedzictwo - 27: Księżniczka na Lothal - 28: Obrońcy Concord Dawn - 29: Proroctwo Lasatów - 30: Wezwanie
31: Powrót do domu - 32: Ludzie honoru - 33: Zasłona mroku - 34: Zapomniany droid - 35: Tajemnica bazy Choppera
36/37: Zmierzch padawana

Sezon trzeci: 38/39: Krocząc z mrok - 40: Holokrony przeznaczenia - 41: Na ratunek Antillesowi - 42: Bohaterowie Hery
43: Ostatnia bitwa - 44: Imperialni superkomandosi - 45: Żelazna eskadra - 46: Robota na Wynkanthu - 47: Informator
48: Wizje i głosy - 49/50: Duchy Geonosis - 51: Zamachowiec - 52: Próby Mrocznego Miecza - 53: Dziedzictwo Mandalore
54: Oczami Imperium - 55: Tajny ładunek - 56: Podwójny agent droid - 57: Bliźniacze słońca - 58/59: Godzina Zero

Sezon czwarty: 60/61: Bohaterowie Mandalory - 62/63: W imię Rebelii - 64: Okupacja - 65: Lot Defendera - 66: Bratnia dusza
67: Konfiskata mienia - 68: Rebelia w natarciu - 69: Zmierzch Jedi - 70: DUME - 71: Wilki i drzwi - 72: Świat między światami
73: Nadzieja głupca - 74/75: Zjednoczenie z rodziną - i pożegnanie
Książki i opowiadania Opowiadania: Rebel Bluff

Dla dzieci i młodzieży: Always Bet on Chopper - Art Attack - Battle to the End - Beware the Inquisitor! - Chopper w akcji
Draw Star Wars Rebels - Droidy w tarapatach - Dziennik rebelianta autorstwa Ezry Bridgera - Dołącz do Rebelii!
Ezra and the Pilot - Ezra's Duel with Anger - Ezra's Gamble - Fight the Empire - Gry i zabawy - Hera's Phantom Flight
The Inquisitor's Trap - Kanan's Jedi Training - Na ratunek Wookieem - A New Hero - Notatki Rebeliantów - Pocztówki
Popatrz i znajdź - Prasowanki. Moje projekty - Poznaj rebeliantów - Przygody rebeliantów - Property of Ezra Bridger
Rebels 3D Activity Book - Rebels Story and Activity Book - Rebelianci kontra Imperium - Rebel Power! - Narodziny rebelii
Rocznik - Tom 1 - Sabine - Zapiski rebliantki - Sabine's Art Attack - Storybook Library - Tatuaże. Zabawy z wyobraźnią
TIE Fighter Trouble - Who Are the Rebels? - Wypychanki - Zadanie: naklejanie! - Zeb kontra szturmowcy - Zeb to the Rescue
The Secret Jedi: The Adventures of Kanan Jarrus - The Rebellion Begins

Servants of the Empire: Edge of the Galaxy - Rebel in the Ranks - Imperial Justice - The Secret Academy
Przewodniki Rebelianci: Ilustrowany przewodnik - Rebels: Epic Battles
Komiksy Komiksy wydane w Star Wars Rebelianci - Kanan
HoloNet News Report: Imperial Registration Program - Report: Wookiee Revolt Quelled on Kashyyyk - Special Report: Lothal Jobless Rates Hit All-time Low - Special Report: Controversial Statue Finally Destroyed - Special Report: Rise in Citizen Reporting Results in Captured Criminals - Special Report: Empire Ensures New Affordable Housing on Lothal - Special Report: Famed Imperial Pilot Moves to Lothal - Special Report: Journalists Across Galaxy Join Press Corps - Breaking News: Unauthorized Mining Operation Halted - Special Report: Community Leaders Discuss Capital City Improvements - Exclusive: Mas Amedda receives Governor Arihnda Pryce for Lothal report
Gry wideo Atak rebeliantów - Recon Missions - Wyprawa Ducha - Taktyka zespołu
Czasopisma Star Wars Rebelianci
Inne Rebelianci: Kalendarz 2015 - LEGO Star Wars: Rebelianci - Nowy świt
Muzyka Season One - Season Two