Próby Mrocznego Miecza

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Próby Mrocznego Miecza
Tytuł oryginalny: Trials of the Darksaber
Serial: Rebelianci
Sezon: 3
Odcinek: 13
Scenariusz: Dave Filoni
Reżyseria: Steward Lee
Data premiery w USA: 21 stycznia 2017
Data premiery w Polsce: 9 kwietnia 2017
Czas trwania: Około 20 minut
Czas w chronologii: 2 BBY
Poprzedni: Zamachowiec
Następny: Dziedzictwo Mandalore


Próby Mrocznego Miecza (Trials of the Darksaber) to trzynasty odcinek trzeciego sezonu Rebeliantów. Jego amerykańska premiera odbyła się 21 stycznia 2017 roku na kanale Disney XD. W Polsce wyemitowany został 9 kwietnia tego samego roku na kanale Disney XD.

Opis

Oryginalny

Sabine begins training with the ancient Darksaber -- but in doing so, she must also face her past.

Tłumaczenie

Sabine rozpoczyna trening ze starożytnym mrocznym mieczem - lecz, aby tego dokonać, musi również zmierzyć się ze swoją przeszłością.

Streszczenie

Kanan rozmawia z Fennem.

W bazie na Atollonie odbywają się codzienne prace. Podczas gdy Sabine wraz z Chopperem przenoszą kilka skrzyń, Mandalorianka zauważa jak na pokład Ghosta wchodzi Fenn Rau. Fenn kieruje się do pokoju Kanana. Wchodzi do niego i witając się z Jedi wyjaśnia, że ten chciał z nim porozmawiać. Jarrus mówi, że nie tylko porozmawiać, ale też coś pokazać. Wyjmuje mroczny miecz i prezentuje go Rauowi. Mówi, że ten jest niezwykły. Odpala go i wykonuje nim kilka machnięć w powietrzu. Pyta współrozmówcę, czy ten poznaje miecz, na co Fenn potwierdza i tłumaczy, że jest to mandaloriański mroczny miecz. Kanan odpiera, że nie wiedział, iż ci produkują miecze, na co Rau odpowiada, że nie produkują, ale ten jest wyjątkiem. Opowiada historię o Tarrze Vizsla, który tysiąc lat temu przynależał do Zakonu Jedi jako jedyny w historii Mandalorianin. Mówi, że po jego śmierci chowano jego miecz w świątyni, aż wykradli go jego współplemieńcy z domu Vizsla. Po zdobyciu go służył on Watasze Śmierci do panowania nad Mandalorą i jego ludem. Dodał, że Sabine musi cieszyć się, że go znalazła, na co Kanan odpowiada, że nie do końca, gdyż miecz oddała jemu i temat ucichł. Fenn odpowiedział, że dziewczyna pewnie boi się związanej z nim odpowiedzialności, ponieważ z mieczem mogłaby stworzyć i poprowadzić armię. Po jakimś czasie Sabine wiedząc o spotkaniu Kanana i Fenna przesiaduje w swoim pokoju. Przychodzi do niej Chopper, który mówi jej, że cała załoga na nią czeka. Sabine wychodzi i udaje się do głównego pomieszczenia. Tam domyślając się o co może chodzić kieruje się do Raua, mówiąc że ten na nic ją nie namówi. Mężczyzna odpowiada pytaniem, zastanawiając się czy ta wie ile daje posiadanie mrocznego miecza. Sabine odpowiada, że wie ile nacierpiała przez niego jej rodzina, kiedy Darth Maul wszedł w jego posiadanie. Fenn kontynuuje namawiania, na co Sabine prosi Kanana, żeby ten coś powiedział. Jedi natomiast popiera Mandalorianina. Ezra mówi, że broń ta nie wpadła jej w ręce przypadkiem, a da się nim walczyć bez używania Mocy. Kanan dodaje, że ta może walczyć bronią białą, na co Wren odpowiada, że umie już nią walczyć. Fenn dodaje, że może zjednoczyć swój klan, lecz dziewczyna mówi, że jej rodzina za nią nie przepada. Ten dalej idzie w zaparte i mówi, że może to jeszcze zmienić. Sabine odpowiada, że tutaj na statku ma nową i lepszą rodzinę. Wtem odzywa się Hera, która mówi, że jej współrozmówcy mają rację. Dodaje, że wojownicy przydadzą jej się w ataku na Lothal. Kanan popiera zdanie Hery, na co pod wpływem namówień Sabine zgadza się spróbować nauki. Kanan ostrzega, że kiedy wieść o jej władaniu mrocznym mieczem się rozejdzie, ta będzie zmuszona bronić się przed innymi. Ezra dodaje, że jeśli już, to nie ma próbowania, ale po prostu musi to zrobić. Dziewczynę drażnią słowa Bridgera i próbuje zabrać miecz aby nauczyć go porządku, lecz Kanan uspokaja ją. Kiedy Sabine dochodzi do siebie, chwyta miecz i zapala go, aby spojrzeć na jego ostrze.

Pierwszy trening Sabine.

Po jakimś czasie Kanan Ezra i Sabine wylatują z bazy śmigaczem. Sabine pyta, czemu nie będą ćwiczyć w bazie, na co Kanan odpowiada, że w oddali lepiej jest się skupić. Ezra dodaje, że przy okazji rozwali mniej rzeczy, na co zdenerwowana Mandalorianka grozi, że jego rozwali jak nie przestanie. Wkrótce dolatują do celu i rozbijają obóz. Sabine pracując przy budowie schronienia stwierdza, że myśląc o szkoleniu Jedi raczej miała na myśli całe dnie walk na miecze, na co Ezra odpowiada, że jego także w ten sposób szkolono. Kanan słysząc ich rozmowę postanawia rozpocząć naukę i daje Sabine drewniany kij podobny wymiarami do miecza świetlnego. Mówi, że zanim ta dostanie miecz, musi sprawdzić jej umiejętności. Kobieta odpiera, że umie już walczyć na kije, na co Jarrus ironicznie odpowiada, że w takim wypadku nawet się nie spoci. Sabine atakuje, lecz Jedi sprawnie wytrąca jej broń z rąk i kilkukrotnie uderza, ostatecznie powalając ją na ziemię i przykładając kij do szyi. Mówi, że za każdym razem, kiedy ta popełni błąd, płacić będzie kończyną, a ostrze miecza świetlnego nie jest litościwe. Wren sugeruje więc jeszcze jedną walkę, lecz Kanan mówi, że ta będzie ćwiczyć z Ezrą. Prosi ucznia, aby ten przećwiczył z nią formy. Chłopak z chęcią przejmuje kij i ustawia się w pozycji, prosząc o to samo Mandaloriankę. Przez najbliższe kilka dni Sabine i Ezra trenowali pozycje walki. Widoczne ukazują się efekty ćwiczeń. Do obserwującego trening Kanana dzwoni Hera, która pyta jak idzie im nauka. Jarrus mówi, że póki co ćwiczą walkę patykami, na co Hera odpowiada, że z Ezrą nie trenował w ten sposób. Jarrus odpiera, że może nie popełni tych samych błędów. Twi'lekanka sugeruje, że ten może obawiać się, że dziewczyna nie da rady bo nie umie posługiwać się Mocą. Ten jednak mówi, że Moc działa na wszystkie żywe organizmy, a trzeba się na nią tylko otworzyć, co z trudem przychodzi tylko pozornie otwartej Sabine. Dodaje, że coś ją blokuje. Hera informuje więc, że nadaje w ich kierunku transport z zaopatrzeniem i pyta czy ten czegoś chce, na co Kanan mówi, że przydałaby się odrobina cierpliwości. Wkrótce Sabine i Ezra pod okiem Kanana odbywają walkę. Jarrus widząc sposób pojedynkowania się dziewczyny, mówi jej że ta nie pokona przeciwnika w ten sposób. Ta jednak pewna siebie odpowiada, że to się jeszcze okaże. Ezra mówi, że nawet nieźle jej idzie. W czasie pojedynku przelatuje do nich Fenn. Mówi, że przywiózł zapasy. W międzyczasie Sabine wykonuje skok w kierunku Ezra, lecz ten robi unik i Wren upada na ziemie z kijem wroga zbliżonym do szyi. Rau mówi, że dziewczynę zgubiła własna pycha, na co ta pyta, czy ktoś jeszcze ma jakieś uwagi. Jarrus sugeruje jej zrobić sobie krótką przerwę. Prosi Ezrę, aby rozładował towary, na co ten oburza się, pytając gdzie jego przerwa. Widzi jednak grymas Kanana i postanawia wykonać polecenie.

Sabine otrzymuje prezent of Fenna.

Fenn podchodzi do Sabine i mówi, że ma dla niej coś. Daje jej pudełko, mówiąc że ta jest tu częściowo przez niego. Mandalorianka otwiera podarunek i wyjmuje z opakowania dwa karwasze. Pyta mężczyzny skąd ten ja ma, lecz w odpowiedzi Fenn sugeruje przymierzenie ich. Mówi, że mają różne gadżety specjalnie do walki z Jedi i proponuje pokazanie Bridgerowi na co ją stać. Sabine podchodzi więc do chłopaka, który natychmiast pyta co ta założyła na ręce. Kobieta odpowiada, że są stworzone do walki z Jedi. Ezra przyjmuje wyzwanie i ostrzega, że tym razem będzie bez taryfy ulgowej. Chłopak atakuje przeciwniczkę, która paruje jego ciosy. Kanan uważnie obserwuje starcie. Nagle Sabine używa wmontowanego w karwaszach repulsora i odpycha Ezrę na kilka metrów. Wytrącony z równowagi przeciwnik daje się pokonać, kończąc na ziemi z kijem przy twarzy. Bridger stwierdza, że walka była nieuczciwa i pyta skąd ta je wzięła. Dumna Mandalorianka odpowiada, że dostała od życzliwego. Kanan krytykuje jej zabawę, lecz ona stwierdza, że najzwyczajniej jest chytrzejsza od przeciwnika. Postanawia także jemu pokazać zdolności nowego podarunku i atakuje go poprzez obwinięcie biczem świetlnym. Mężczyzna przez chwilę próbuje się wyrwać, lecz ostatecznie odpala swój miecz i z jego pomocą odplątuje z siebie bicz, po czym ciągnie za niego, tak aby Sabine upadła w jego kierunku. Następnie przypomina jej, że to Jedi wygrali wojnę z Mandalorianami, a jej sztuczki zdadzą się tylko na jakiś czas, podczas gdy liczy się tylko trening i dyscyplina. Zdenerwowana dziewczyna odpowiada, że trening pokazał tylko, że Ezra musiał mieć wielki talent, skoro nauczył się czegokolwiek od tak beznadziejnego nauczyciela, po czym rzuca kijem i odchodzi. Udaje się w cichą okolicę i siada na jednym z głazów. Podchodzi do niej Ezra, lecz ta widząc go każe dać mu spokój. Chłopak mówi jednak, że wie jak to jest być uczniem Kanana i doskonale zdaje sobie sprawę, że ten czasem przesadza, ale robi to w dobrej wierze. Sabine odpowiada, że potrafi walczyć wieloma broniami i miecz także by opanowała, ale odrzuca ją myśl o rodzicach, dla których cały czas jest zdrajczynią. Ezra mówi, że to przecież bzdura, lecz Mandalorianka zwraca uwagę, że oni sądzą co innego. Mówi, że chłopak nie wie co ta czuje i nie chce o tym gadać, bo jak ma stanąć przed klanem i poprowadzić armię, na co ten przypomina jej, że ona chociaż ma rodziców, po czym odchodzi. Sabine zdenerwowana kopie jeden z kamieni, lecz jak się okazuje, jest to śpiący Bendu.

Sabine gotowa do pojedynku.

W międzyczasie Kanan i Hera rozmawiają przez hologram. Hera tłumaczy, że w ten sposób Kanan nie dojdzie do tego co dziewczyna czuje. Ten odpowiada, że w odróżnieniu od niej, Ezra palił się do nauki i jakoś łatwiej to wszystko przyszło. Twi'lekanka zwraca uwagę, że ten nie pozwala jej trenować z mieczem, na co Kanan odpowiada, że jest co prawda zdolna, ale nie osiągnie równowagi, bo nie chce tego zrobić, a walka z mieczem w takim stanie jest niebezpieczna. Hera mówi, że ucząc jej machania kawałkiem drewna na pewno tego nie osiągnie, a tylko ją tym zniechęca. Jarrus odpiera, że Sabine może na tym ucierpieć, lecz Hera stwierdza, że ona już cierpi, a ostrze miecza nie zrani jej bardziej niż zrobili to jej rodzice, czego on zresztą nie zrozumie. Kanan pyta ironicznie, czy ona za to rozumie, na co Syndulla odpowiada, że wie jak to jest jak nie może polegać na bliskich i przypomina Kananowi jeszcze raz ile czekali na zdobycie zaufania Mandalorianki. Mężczyzna pyta więc, co ta sugeruje, na co Hera ponownie odpowiada, aby dał jej mroczny miecz. Nastaje wieczór. Podczas gdy Kanan medytuje, Ezra i Fenn rozmawiają o Sabine. Bridger dziwi się, że tej tak długo nie ma, na co Rau odpowiada, że kiedyś na pewno wróci. Ezra stwierdza, że ta na pewno kiedyś wszystko opanuje, ale potrzeba jej czasu, na co Fenn odpowiada, że czas jest teraz towarem luksusowym, którego galaktyka nie ma. Niespodziewanie Sabine powraca do obozu. Podchodzi do medytującego Kanan i mówi, że należą mu się w zasadzie przeprosiny, na co mężczyzna odpowiada, że jej właściwie też. Postanawia dać jej miecz, lecz dziewczyna sugeruje raczej walkę bronią treningową. Kanan nie zgadza się na jej propozycję i przekazuje uczennicy broń. Każe jej odpalić ostrze, co ta natychmiastowo wykonuje. Mówi, że spodziewała się, iż ten będzie lżejszy. Jarrus tłumaczy, że miecz zasilany jej przez kryształ, który nieustannie odbiera energię przez niego przepływającą. Tworzą ją jej ruchy i myśli, przez co musi zjednoczyć się ze swoją bronią. Odpala także swój miecz i krzyczy "blok wysoki", po czym atakuje Sabine ciosem z góry. Mandalorianka blokuje atak, a Kanan mówi jej, że klingi mieczy wzajemnie się przyciągają i lgną do siebie. Pyta dziewczynę, czy ta to czuje, po czym mówi jej, że jej broń jest cięższa, ale potężniejsza. Zadaje kolejne ciosy, a Sabine stosuje rozmaite bloki.

Ostateczne starcie.

Kanan zaczyna atakować coraz szybciej, po czym proponuje przećwiczyć sekwencję ruchów. Staje na przeciwko uczennicy i obaj szykują się do pojedynku. Jarrus zaleca przypomnienie sobie ćwiczonych form i informuje, że zaczną powoli. Rozpoczyna sekwencję sześciu ruchów, które zaczyna w miarę szybciej powtarzać. W pewnym momencie przewraca Sabine na ziemię. Stwierdza, że ta tylko ułatwia mu zadanie i każe przyjąć pozycję wyjściową. Atakuje ponownie, lecz tym razem od razu błyskawicznym tempem. Sabine paruje kilka ataków, po czym stwierdza, że klinga zrobiła się dla niej jakby lżejsza. Kanan mówi, że to dzięki temu, iż stopniowo nawiązuje więź z mieczem, który staje się jej częścią. Dziewczyna atakuje, lecz Kanan sprawnie łapie ją za dłonie przy samej rękojeści. Przypomina jej, że nie może polegać tylko na broni, po czym kontynuują walkę. W czasie potyczki Jarrus przecina mieczem jej bransolety, wytrącając tym samym miecz z dłoni. Wren używa swojego bicza i z jego użyciem przyciąga miecz do ręki. Atakuje Kanana, lecz ten powala ją na ziemię. Dziewczyna przez uszkodzony karwasz zaczyna krzyczeć, lecz szybko zbiera się z ziemi i jest gotowa do dalszego pojedynku. Jarrus zauważa, że ta nie walczy z nim, lecz ze samą sobą, przegrywając przy tym starcie. Mandalorianka atakuje, lecz Kanan odsuwa się na bok, robiąc unik. Proponuje jej, aby odpuściła, lecz te stwierdza, że nigdy nie odpuszcza. Kanan pyta więc, czemu w takim razie uciekła z Mandalory, na co Sabine odpowiada, że wcale tak nie było. Kanan zauważa, że mimo to tak twierdzą jej ludzie. Sabine mówi, że są to kłamstwa, na co Jarrus pyta jak było na serio. Dziewczyna zaczyna krzyczeć i atakując Kanan mówi, że zniknęła z Mandalory aby ocalić rodzinę i bliskich, poświęcając się za innych. Konstruowała broń, którą Imperium Galaktyczne użyło aby zabić jej najbliższych. Pomagała zniewolić swój własny lud i musiała to przerwać, chcąc ich uratować. Kopie Kanana w klatkę piersiową, po czym ten spada, a dziewczyna skacze za nim, mierząc mieczem w jego głowę. Mówi, że chciała uratować rodzinę i najbliższych, a wtedy ci odwrócili się od niej, nie dając jej wyboru. Gasi miecz i dodaje, że Imperium zniszczyło jej świat, po czym zaczyna płakać. Kanan podnosi się z ziemi i tłumaczy, że na tym polega polityka strachu, a jej bliscy sami pozamykali się w więzieniach, z których tylko ona może ich wyciągnąć. Sabine pyta jak ma to zrobić, na co Fenn Rau i Ezra podchodzą do niej i mówi, że nie ważne jak i kiedy, ale zawszę będą jej towarzyszyć. Kanan także dołącza się do reszty i klęka, mówiąc że ma w nich prawdziwą rodzinę, która pójdzie za nią wszędzie gdzie będzie trzeba.

Zawartość

[Pokaż/Ukryj]
Postacie Stworzenia Modele droidów Wydarzenia Miejsca
Organizacje i tytuły Rasy rozumne Pojazdy i statki Broń i technologia Różne

Aktorzy podkładający głosy

Oryginalni

W tym haśle należy dodać lub rozbudować obsadę.

Linki zewnętrzne

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
odcinka Próby Mrocznego Miecza.


Rebelianci Serial telewizyjny - Cykl wydawniczy
Odcinki Klipy przedpremierowe: Duch i maszyna - Bombowe dzieło - Zawiłości - Własność Ezry Bridgera

Sezon pierwszy: 1/2: Iskra rebelii - 3: Droidy w opałach - 4: Lot myśliwcem - 5: Powrót dawnych mistrzów
6: W szeregach wroga - 7: Co kryje mrok - 8: Dzień Imperium - 9: Siły wsparcia - 10: Droga Jedi - 11: Ryzykowna gra
12: Wizja nadziei - 13: Wezwanie - 14: Odsiecz - 15: Galaktyka w ogniu

Sezon drugi: 16/17: Oblężenie Lothal - 18: Zaginieni dowódcy - 19: Szczątki Starej Republiki - 20: Dwóch zawsze ich jest
21: Bracia ze Złamanego Rogu - 22: Skrzydła Mistrzów - 23: Więzy krwi - 24: Atak znienacka - 25: Przyszłość Mocy
26: Dziedzictwo - 27: Księżniczka na Lothal - 28: Obrońcy Concord Dawn - 29: Proroctwo Lasatów - 30: Wezwanie
31: Powrót do domu - 32: Ludzie honoru - 33: Zasłona mroku - 34: Zapomniany droid - 35: Tajemnica bazy Choppera
36/37: Zmierzch padawana

Sezon trzeci: 38/39: Krocząc z mrok - 40: Holokrony przeznaczenia - 41: Na ratunek Antillesowi - 42: Bohaterowie Hery
43: Ostatnia bitwa - 44: Imperialni superkomandosi - 45: Żelazna eskadra - 46: Robota na Wynkanthu - 47: Informator
48: Wizje i głosy - 49/50: Duchy Geonosis - 51: Zamachowiec - 52: Próby Mrocznego Miecza - 53: Dziedzictwo Mandalore
54: Oczami Imperium - 55: Tajny ładunek - 56: Podwójny agent droid - 57: Bliźniacze słońca - 58/59: Godzina Zero

Sezon czwarty: 60/61: Bohaterowie Mandalory - 62/63: W imię Rebelii - 64: Okupacja - 65: Lot Defendera - 66: Bratnia dusza
67: Konfiskata mienia - 68: Rebelia w natarciu - 69: Zmierzch Jedi - 70: DUME - 71: Wilki i drzwi - 72: Świat między światami
73: Nadzieja głupca - 74/75: Zjednoczenie z rodziną - i pożegnanie
Książki i opowiadania Opowiadania: Rebel Bluff

Dla dzieci i młodzieży: Always Bet on Chopper - Art Attack - Battle to the End - Beware the Inquisitor! - Chopper w akcji
Draw Star Wars Rebels - Droidy w tarapatach - Dziennik rebelianta autorstwa Ezry Bridgera - Dołącz do Rebelii!
Ezra and the Pilot - Ezra's Duel with Anger - Ezra's Gamble - Fight the Empire - Gry i zabawy - Hera's Phantom Flight
The Inquisitor's Trap - Kanan's Jedi Training - Na ratunek Wookieem - A New Hero - Notatki Rebeliantów - Pocztówki
Popatrz i znajdź - Prasowanki. Moje projekty - Poznaj rebeliantów - Przygody rebeliantów - Property of Ezra Bridger
Rebels 3D Activity Book - Rebels Story and Activity Book - Rebelianci kontra Imperium - Rebel Power! - Narodziny rebelii
Rocznik - Tom 1 - Sabine - Zapiski rebliantki - Sabine's Art Attack - Storybook Library - Tatuaże. Zabawy z wyobraźnią
TIE Fighter Trouble - Who Are the Rebels? - Wypychanki - Zadanie: naklejanie! - Zeb kontra szturmowcy - Zeb to the Rescue
The Secret Jedi: The Adventures of Kanan Jarrus - The Rebellion Begins

Servants of the Empire: Edge of the Galaxy - Rebel in the Ranks - Imperial Justice - The Secret Academy
Przewodniki Rebelianci: Ilustrowany przewodnik - Rebels: Epic Battles
Komiksy Komiksy wydane w Star Wars Rebelianci - Kanan
HoloNet News Report: Imperial Registration Program - Report: Wookiee Revolt Quelled on Kashyyyk - Special Report: Lothal Jobless Rates Hit All-time Low - Special Report: Controversial Statue Finally Destroyed - Special Report: Rise in Citizen Reporting Results in Captured Criminals - Special Report: Empire Ensures New Affordable Housing on Lothal - Special Report: Famed Imperial Pilot Moves to Lothal - Special Report: Journalists Across Galaxy Join Press Corps - Breaking News: Unauthorized Mining Operation Halted - Special Report: Community Leaders Discuss Capital City Improvements - Exclusive: Mas Amedda receives Governor Arihnda Pryce for Lothal report
Gry wideo Atak rebeliantów - Recon Missions - Wyprawa Ducha - Taktyka zespołu
Czasopisma Star Wars Rebelianci
Inne Rebelianci: Kalendarz 2015 - LEGO Star Wars: Rebelianci - Nowy świt
Muzyka Season One - Season Two