Godzina Zero

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.

Ten artykuł dotyczy odcinka serialu Rebelianci. Zobacz też: opowiadanie Blade Squadron: Zero Hour.
Godzina Zero
Tytuł oryginalny: Zero Hour
Serial: Rebelianci
Sezon: 3
Odcinek: 19-20
Scenariusz:
Reżyseria: Justin Ringe
Data premiery w USA: 25 marca 2017
Data premiery w Polsce:
  • 6 listopada (część 1)
  • 7 listopada (część 2)
Czas trwania: Około 20 minut
Czas w chronologii: 2 BBY
Poprzedni: Bliźniacze słońca
Następny: Rebelianci: Bohaterowie Mandalory


Godzina Zero (Zero Hour) to podwójny odcinek pełniący rolę finału trzeciego sezonu Rebeliantów, składający się z odcinków dziewiętnastego i dwudziestego. Jego amerykańska premiera odbyła się 25 marca 2017 roku na kanale Disney XD. W Polsce pierwsza część odcinka ukazała się 6, a druga 7 listopada tego samego roku.

Opis

Oryginalny

While the rebels plot to attack the Imperial stronghold on Lothal, Grand Admiral Thrawn discovers the location of their secret base, leading to an epic clash.

Tłumaczenie

Podczas gdy rebelianci planują atak na imperialną twierdzę na Lothalu, wielki admirał Thrawn odkrywa lokalizację ich tajnej bazy, doprowadzając do epickiego starcia.

Streszczenie

Część pierwsza

Thrawn przybywa na Lothal.

Na Lothalu w bazie Imperium Galaktycznego ląduje prom, z którego pokładu w asyście szturmowców śmierci wychodzi Thrawn. Na powitanie wychodzą mu gubernator Arihnda Pryce oraz Kassius Konstantine, na co ten zaprasza ich na rozmowę do swojego biura. Pryce i Konstantine idą więc za nim, podczas gdy całe sytuacji z góry przygląda się agent Kallus. Wiedząc gdzie ci pójdą, wysyła kanałem wentylacyjnym myszodroida. Ten dociera do biura i przekazuje Kallusoi obraz sytuacji. Kiedy do pokoju wchodzi Thrawn wraz z Pryce i Konstantine'em, wielki admirał zasua rolety i zbliża się do biurka. Kassius pyta o powód tej tajemniczości, na co Chiss tłumaczy, że w szeregach dalej mają zdrajcę, więc powinni uważać na to co i gdzie mówią. Łączy się holograficznie z wielkim moffem Tarkinem, który ostrzega, iż lepiej aby powód rozmowy był ważny. Ten odpowiada, że Sojusz Rebeliantów planuje atak na Lothal, lecz moff przekonany jest, iż ci się nie odważą. Thrawn jest jednak pewny swego i zapewnia, że dotychczasowe ataki były za ledwie próbami. Tarkin daje się zainteresować tematem i dopytuje, co ci jego zdaniem będą chcieli obrać za cel ataku. Admirał sugeruje, iż ci mogą zaatakować fabrykę TIE-ów. Dodaje, że szpiedzy zameldowali mu o planach generała Jana Dodonny, który zgodnie z informacjami ma poprzeć dowodzących atakiem Juna Sato i Herę Syndullę. Tarkin pyta, gdzie ich flota ma się zebrać, na co Thran odpiera, że nie wie, a Pryce dodaje, iż do tej pory nie mieli do czynienia z atakami na taką skalę. Chiss zapewnia, że kiedy tylko ci się zbiorą, ten ich zlikwiduje, lecz nie wie czy da radę schwytać dowódców, aby później ukarać dla przykładu. W tym czasie w bazie Sojuszu Ezra Bridger zachwyca się widokiem zgromadzonych żołnierzy, stwierdzając, że Hera zrobiła co obiecała. Kanan Jarrus przypomina, że ktoś jej przecież pomógł, na co chłopak wymienia kolejno członków załogi Ghosta. Kanan odpowiada, że chodziło mu o niego, lecz Ezra skromnie przyznaje, iż jego wkład w sprawę był najmniejszy, a gdyby ich nie spotkał, dalej mieszkałby sam na Lothalu i czekał na ratunek, przy czym sam nie dorównywał im w żadnej chwili. Jarrus powiedział, że mimo jego niepewności co do szkolenia go, Hera dostrzegła w jego osobie potencjał, mimo czego wahał się czy czegokolwiek go nauczy. Bridger uznaje, iż najwidoczniej mu się udało, lecz Kanan odparł, że aktualnie nie wie, czy teraz mógłby go czegoś nauczyć, ponieważ sam miał niepełne szkolenie Jedi. Ezra przypomniał jednak, iż Moc nie była wszystkim, ale zgodnie z jego naukami liczyło się także dobre serce.

Thrawn walczy z Kallusem.

Nagle woła ich Hera, która przerywa im rozmowę i informuje o gotowości Dodonny i jego floty, w związku z czym będą się zaraz zbierać. Ezra uznaje, że obiło mu się to o uszy, na co Kanan przypomina, iż była to ta sama osoba, która dowodziła największą komórką Rebelii i otrzymała wykradzione przez nich Y-wingi. Chwilę później Sato kontaktuje się z Dodonną i melduje o gotowości. Jan stwierdza więc, że pora zadać Imperium Galaktycznemu poważny cios i pokazać z jakiej gliny byli ulepieni. Na powierzchni Lothala do wieży w której zamieszkiwał kiedyś Ezra, leci na skuterze agent Kallus. Wchodzi do środka i tam próbuje nadać transmisje do Sojuszu, aby ostrzec ich o planach Thrawna. Przekaz zostaje jednak zakłócony, po czym do pomieszczenia wchodzi sam admirał Thrawn. Wymawia na głos tajne hasło Rebelii i pyta agenta, czy dobrze je powtórzył, nazywając przy tym otwarcie Fulcrumem. Informuje, że rebelianci nie odsłuchają jego transmisji, na co ten błyskawicznie rzuca się na Chissa i zaczynają ze sobą walczyć. Po krótkiej wymianie ciosów Kallus upada na ziemię, a Thrawn stwierdza, że ten dobrze radzi sobie technicznie, lecz ma bardzo podręcznikowe schematy walki. Ten atakuje go ponownie, lecz tym razem rzucając w niego jednym z leżących w pokoju hełmów, po czym podcina i przewraca admirała na ziemię, odpowiadając, iż ten z kolei za dużo gadał. Thrawn jednak podnosi się i szybko kontratakuje, ostatecznie pokonując Kallusa i wpychając na barierkę przed wejściem. Łapią go szturmowcy śmierci, a ten nazywa go rebeliantem. Agent uznaje go za komplement, podczas gdy admirał wydaje polecenie zakucia go. Jakiś czas później przypięty do ściany w biurze Thrawna czeka na dalszy los. Admirał ostrzega go, że o ile mogło udać mu się wysłać część transmisji, to dzięki temu jedynie pomógł mu w rozwiązaniu łamigłówki. Na wyświetlonej holomapie porównał trasę nadprzestrzenną floty Dodonny oraz trasę jego transmisji, wyznaczając punkt ich skrzyżowania jako miejsce krycia bazy. Kallus spostrzegł jednak, iż w owym miejscu nie było praktycznie nic. Dodał, że rebelianci byli o wiele sprytniejsi niż temu się zdawało. Admirał odpowiedział jednak, iż wielka szkoda, że agent nie interesował się sztuką, ponieważ ta pozwalała spostrzec niewidziane na ogół rzeczy. Powiedział, że na mapach nie było tam nic, lecz dzieła starożytne mieszkańców sektora wskazywało, iż znajdował się tam układ o nazwie Atollon, gdzie według jego tropów znajdywała się baza. Kontaktuje się z Kassiusem i każe mu wysłać pod poddane współrzędne flotę, przy czym sam do nich dołączy. W bazie Sojuszu Hera informuje resztę dowódców komórek oraz swoich towarzyszy o otrzymanej od Fulcruma wiadomości, w której ten chce przekazać im, że Thrawn się o czymś dowiedział, lecz ta urywa się tak, iż rebelianci muszą domyślać się o czym dowiedziało się Imperium. Ezra sugeruje, że może chodzić o ich atak na Lothal, kiedy Ryder Azadi informuje o opuszczeniu orbity Lothal przez flotę imperialnych.

Bitwa o Atollon.

Hera natychmiastowo domyśla się, iż ci musieli dowiedzieć się o ich bazie i każe wszystkim zająć pozycje, co potwierdza tylko Sato, który melduje o wyjściu z nadprzestrzeni pięciu gwiezdnych niszczycieli. Każe więc Eskadrze Feniksów szyk defensywny i prosi Syndullę o strzeżenie reszty dowództwa. Nagle znika hologram Rydera, na co Hera wyjaśnia, że ci pewnie zakłócają komunikację. Decyduje przerwać przygotowania i wydaje rozkaz ewakuacji bazy. Dodonna na pokładzie jednego ze statków stwierdza, że najlepszym wyjściem będzie skok w nadprzestrzeń, lecz Jun Sato przypomina, iż jego ludzi dalej byli na Atollonie. Dodonna odpowiada, że jeśli czegoś nie zrobią, to nie będzie czego zbierać. Jun zgadza się więc na jego plan i mówi, że będzie ich osłaniał. Jan każe ostrzec resztę fregat o skoku, lecz kiedy pierwsza z nich wchodzi w nadprzestrzeń, jeden z imperialnych Interdictorów wyciąga ją z powrotem. Dodonna widząc sytuację zdaje sobie sprawę, że jeśli Imperium ma dostęp do takiej technologii, to ich szanse na ucieczkę były zerowe. Dowodzący atakiem Konstantine wydaje rozkaz otwarcia ognia ze wszystkich dział, co doprowadza do zniszczenia fregaty. Nagle na pole walki wkracza niszczyciel Thrawna, na pokładzie którego Chiss widząc destrukcję rebelianckiego statku stwierdza, iż Dodonna słynął z odwagi, więc najpewniej nie uciekałby z pola walki jako pierwszy, co oznaczało jedynie, że nie było go na pokładzie fregaty. Po chwili kontaktuje się z rebeliantami na Atollonie i wyraża swoje zadowolenie ze spotkania. Ostrzega, że mieli przewagę, a ucieczka była dla nich niemożliwa. Mimo to Hera odmawia kapitulacji, na co Thrawn odpiera, iż nie wchodziła ona w grę, ponieważ domagał się ich porażki. Rebelianci zdając sobie sprawę z tego jak małe szanse mieli na wygraną, zdecydowali się chociażby spróbować przedostać przez blokadę niewielkim statkiem, tak aby móc wezwać pomoc i odeprzeć atak Imperium. Stwierdzają, że dzięki temu flota imperialnych się podzieli, a im uda się jakoś uciec. Gwarantują, że będą osłaniać Ghosta, lecz Hera odpowiada, iż ich frachtowiec zostanie na polu walki, a po ratunek polecą Ezra i Kanan na pokładzie Nightbrothera. Ci jednak nie zgadzają się na ucieczkę i chcą walczyć razem z nimi, lecz Syndulla uznaje, że ci mają spore szanse na wydostanie się, więc nie mogą tracić czasu. Następnie wszyscy udają się w swoje miejsca, lecz przed odlotem Jarrus informuje Here, że nie może lecieć, ponieważ musi jeszcze kogoś ostrzec, a jest szansa, że ten zgodzi się aby im pomóc. Hera pyta o kim mowa, lecz ten mówi, że ta i tak mu nie uwierzy. Prosi ją o zaufanie mu, na co Hera odpowiada tylko, aby nie siedział tam za długo. Każe Ezrze lecieć samemu i życzy mu powodzenia.

Sato poświęca się i niszczy pierwszego Interdictora.

Na orbicie Sato wydaje rozkaz wysłania na pole walki Y-wingi i osłaniania transportowców. Thrawn rozpoznaje taktykę rebeliantów i przyznaje, że posunięcie przeciwników było odważne, lecz go oczekiwał. W odpowiedzi każe wzmocnić środek i wysłać TIE do walki. Konstanione'owi nakazuje pozostać z tyłu i czekać na rozkazy, lecz ten chce atakować całą siłą, aby zniszczyć Rebelię od razu. Chiss informuje jednak, że ci tego chcieli, bo z pewnością zignorują procedury i będą chcieli ich zaskoczyć, lecz jeśli wszyscy będą wykonywać rozkazy, to uda im się odeprzeć każdą niespodziankę. Kallus stwierdza, że Thrawn próbuje zdobyć chwałę, lecz ten odpowiada, iż zależy mu jedynie na wynikach dla imperatora. Na pole walki wkracza Ghost, który zaczyna strzelać do myśliwców wroga. Hera wydaje Eskadrze Feniksów rozkaz odciągnięcia TIE-ów od rebelianckich statków, a Eskadrze Zielonych atakować główni niszczyciel. Y-wingi zgodnie z poleceniem zrzucają pierwszą falę bombardowania, lecz ze znikomym skutkiem. Ezra lecąc razem z Chopperem patrząc na pole walki i kolejne niszczone statki ma nadzieję, że Kananowi idzie lepiej. W tym czasie Jarrus leci swoim skuterem do Bendu. Kiedy odnajduje go obudzonego wpatrującego się w niebo, woła go i informuje, że musi im pomóc. Ten odpowiada jedynie, iż jego świat został zbrukany przez nich wojną, więc nie mają co liczyć na jego pomoc. Kanan prosi o wysłuchanie, lecz ten przypomina jedynie, że stoi po środku i nie wspiera nikogo. Kanan pyta więc, czy ten pozwoli im umrzeć. Bendu stwierdza, że nie dotyczą go ich wojny i konflikty, a o jego istnieniu wie jedynie garstka, a czego widziało tylko kilku. Jarrus sugeruje, że być może Moc chciała, aby znaleźli Atollon i spotkali właśnie jego. Bendu dodaje tylko, że był tu długo przed nimi i będzie jeszcze długo po nich. Kanan odpowiada, iż kiedyś również tak żył i tłumaczył sobie, że nie był potrzebny, lecz kiedyś pomyślał, że skoro może walczyć, to warto to robić. Na orbicie Hera wydaje polecenie odciągnięcia myśliwców TIE od krążowników, kiedy kolejne to statki proszą o pomoc. Ezra również próbuje zniszczyć jak najwięcej przeciwników, lecz Imperium wygrywa starcie Niszczy kolejne statki Sojuszu, co widząc Sato rozkazuje ostrzeliwać blokadę. Thrawn widząc zdobyta w bitwie przewagę poleca oddziałom zachować pozycję, aby zmusić wroga do wystawienia na pierwszy plan krążowników. Bridger po jakimś czasie ostrzega Herę, że Imperium jest zbyt potężne i nie da rady przebić się przez blokadę. Syndulla prosi aby ten był cierpliwy i próbuje zrobić mu jakoś miejsce, lecz Sato słysząc ich rozmowę zdaje sobie sprawę, że muszą działać szybciej. Każe załodze ewakuować się na Atollon i decyduje się pomóc Ezrze. Dwójka załogantów chce jednak zostać na pokładzie i kontynuować walkę razem z dowódcą. Sato wysyła ich więc na stanowiska i kieruje lotniskowiec w stronę niszczycieli.

Rebelianci ewakuują się na Atollon.

Konstantine widząc zbliżający się statek, zdaje sobie sprawę, że na jego pokładzie przebywa Jun i rozkazuje odpalenie promienia ściągającego. Mimo przypomnień personelu o rozkazach Thrawna decyduje się grać zgodnie ze swoim decyzjami. Chiss widząc jego posunięcie każe mu wracać na pozycję, lecz ten odmawia mu i dalej robi swoje. Ezra obserwując posunięcie Sato pyta Herę co ten właśnie robi, na co ta odpiera, iż najpewniej chce wywabić z szyku krążownika. Imperium otwiera ogień do lotniskowca Sato, lecz ten zmienia kurs i zderza się czołowo z Interdictorem. Umożliwia to Ezrze ucieczkę, co też chłopak wykorzystuje i wchodzi w nadprzestrzeń. Thrawn słysząc meldunek o przebiciu się jednego ze statków stwierdza, że Konstantine go zawiódł, lecz nie zniszczy to jego planów. Każe zwiększyć natarcie, lecz rebelianci zaczynają ewakuować się z uszkodzonych pojazdów i wystrzeliwać w kapsułach ratunkowych w stronę Atollona, podczas gdy reszta przetrwałych zawraca w ich kierunku, aby razem powrócić na powierzchnię. Kanan w tym czasie pyta Bendu, czy ten też czuje masową śmierć, którą w tej chwili ponoszą ich ludzie. Bendu informuje, że śmierć czeka ich wszystkich, lecz Kanan odpiera, iż nie powinni za to zginąć w taki sposób jak reszta, czyli z rozkazu tyrana. Jeszcze raz prosi giganta o pomoc, lecz ten postanawia nie mieszać się. Jarrus uznaje go za zwykłego tchórza, który woli ukrywać się niż działać. Bendu słysząc to wpada w szał i odpowiada, iż osoba taka jak Kanan nie będzie nazywa go tchórzem. Stwierdza, że być może wolą Mocy jest, aby reszta Jedi i wszystkie inne rasy wymarły, lecz on jedynie wypełnia jej wolę, po czym przez swoje emocje wywołał dookoła siebie chwilową burzę i zawieruchę, w której zniknął. Kanan widząc, że jego współrozmówca rozpłynął się zaczyna go wołać, lecz bez skutku. Ezra lecąc przez nadprzestrzeń kontaktuje się z senator Mon Mothmą i prosi ją o pomoc, lecz ta nie może nic zrobić, ponieważ przysłanie kolejnych oddziałów będzie Thrawnowi na rękę, aby zbyt łatwo zniszczyć wszystko co do tej pory zbudowali. Dodaje, że być może Bail Organa miał rację mówiąc, iż za szybko poszli na wojnę z Imperium. Obiecuje, że będzie walczyć o sprawiedliwe traktowanie więźniów, lecz Bridger wątpi, czy w ogóle będzie o co walczyć, gdy Thrawn zabije ich wszystkich na Atollonie. Informuje, że dalej będzie walczyć, po czym rozłącza rozmowę. Chopper sugeruje aby wracali, lecz ten odmawia i stwierdza, że wie kogo jeszcze mogą poprosić.

Część druga

Bombardowanie Atollonu.

Dodonna i Hera przy centrum dowodzenia dbają o zabezpieczenie się przed Imperium, które jak przypuszczają planuje rozpocząć niedługo bombardowanie planetarne. Zeb melduje, że za chwilę uda im się odpalić pole ochronne, lecz Rex przypomina, iż maszyna jest dziełem Sabine, którego ta nigdy nie testowała, więc coś może się zepsuć, a oni wówczas nie będą umieli tego naprawić. Mimo to Syndulla każe odpalić pole, co też ci wykonują. Maszyna uruchamia się i po chwili wytwarza osłonę nad bazą. Orrelios informuje o stabilności pola, podczas gdy Hera kontaktuje się z Kananem, ostrzegając go o nadchodzącym bombardowaniu i poleca szybko wracać do bazy. Jarrus odpowiada, że jest w drodze, lecz nie da rady bardziej przyspieszyć swojego skutera. W tym czasie na pokładzie niszczyciela Thrawna gubernator Pryce składa mu meldunek o uzupełnieniu blokady, powrocie Sojuszu do bazy i przegrupowaniu pod osłoną. Chiss decyduje więc sprawdzić ile ci wytrzymają i rozkazuje rozpoczęcie ostrzału. Niszczyciele zaczynają bombardować teren planety ze wszystkich dział, lecz tarcze ochronne zatrzymują wiązki przed zniszczeniem bazy. Hera ostrzega Kanana, aby szybko się gdzieś ukrył, lecz ten nie ma gdzie, więc stara się jedynie unikać trafień w jego skuter. Reaktor osłony zaczyna się przegrzewać, lecz Zeb stara się utrzymać go na chodzie. Wkrótce skuter Kanana zostaje trafiony przez jedną z wiązek i mężczyzna upada z niego, po czym pojazd eksploduje. Osłona zaczyna powoli zmierzać do przegrzania, lecz nagle Thrawn każe wstrzymać ogień. Rebelianci cieszą się z przetrwania, lecz Hera zaczyna wywoływać przez komlink Kanana. Ten nie odzywa się przez jakiś czas, ale po chwili mężczyzna przyznaje, że przed chwilą odczuł wyraźnie zamiary Thrawna na własnej skórze. Hera wybacza mu żart, lecz odpiera, iż to tylko dlatego, że przeżył. Prosi aby szybko do nich wracał, kiedy ten zauważa na niebie zbliżającą się burzę. W międzyczasie Ezra dolatuje na Krownest, gdzie ląduje przy Twierdzy klanu Wren i wchodzi do środka. Tam widząc go Sabine pyta co ten tu robił, na co chłopak wyjaśnia, że udało im się uciec, ale Thrawn w tej chwili naleciał na Atollon i potrzebują wsparcia, przy czym tylko do nich mogli się zwrócić o pomoc. Mandalorianie przyznają, że są w środku wojny domowej, więc raczej wybrał słaby moment, ponieważ klan Saxon dzięki poparciu imperatora zaczynał dominować ich sojuszników. Sabine stwierdza jednak, że musza im koniecznie pomóc, kiedy Ezra prosi chociaż o wysłuchanie.

Sabine decyduje się wesprzeć przyjaciół.

Thrawn prosi gubernator Pryce o przejęcie floty, podczas gdy sam chce stanąć na czele ataku naziemnego. Kallus słysząc to zaczyna się śmiać, czym wielki admirał wyraźnie się zaciekawia. Pyta agenta, czy tego bawi porażka jego przyjaciół, lecz ten wyjaśnia, iż samemu niejednokrotnie stawił czoła rebeliantom, przy czym z każdej sytuacji ci wszyli cało. Chiss stwierdził jednak, że bardzo się siebie różnili, o czym ten będzie miał niedługo okazję się przekonać. W bazie rebeliantów dowództwo przedyskutowuje obecną sytuacje. Zeb przypomina, że ich emiter nie wytrzyma kolejnej fali bombardowania, lecz Hera uznaje, iż ten jedynie próbował ich zmiękczyć, po czym pewnie zaatakuje drogą lądową. Dodonna wyznaczył najbardziej korzystną dla niego pozycję do natarcia, na co Rex i Zeb zaproponowali zaminowanie go, co powinno znacznie spowolnić atak i osłabić siły wroga. Hera zgodziła się i kazała im wykonać plan, kiedy nagle AP-5 zameldował jej o wyryciu zbliżających się na powierzchnię oddziałów Imperium. Mandalorianie analizują flotę Imperium i stwierdzając, że Interdictor z tyłu stanowić będzie problem. Ezra podkreśla, że gdyby Sato się nie poświęcił, to byłyby tam aż dwa identyczne pojazdy. Rau stwierdza, że gdyby on miał Thrawna za wroga, to liczyłby straty i cieszył się, iż udało mu się uciec. Bridger wyjaśnił, że właśnie z tego powody jego towarzysze nie mają szans w pojedynkę. Tristan mówi, iż chętnie by im pomógł, lecz nie mają kogo wysłać. Ezra odpowiada więc, że skoro ci im nie pomogą, to poradzi sobie jakoś bez nich, po czym zaczyna zmierzać w kierunku wyjścia. Sabine jednak zatrzymuje ich i obiecuje pomóc, lecz Tristan zaczyna wyjaśniać jej jak małe mają szanse na wygraną. Siostra odpowiada mu, że razem ze sowimi przyjaciółmi nieraz dokonali pozornie niemożliwego, a skoro Ezra potrzebuje jej wsparcia, powinna działać. Ursa, przywódczyni klanu, przypomniała, że Ezra pojednał jej rodzinę, więc również nie będzie stać obojętnie. Pozwoliła zabrać statki oraz każdego kto zgodzi się lecieć z nimi, lecz Tristan dalej ostrzega, iż nie poradzą dobie bez armii. Sabine przygląda się więc hologramowi Interdictora i zauważa, że być może nie będzie potrzebna. Na Atollonie Zeb i Rex czekają za osłoną na nadejście oddziału Imperium. Kiedy dostrzegają pierwsze AT-DP, odpalają detonatory i wysadzają je. Wkrótce powtarzają strategię przy natarciu kolejnych trzech maszyn, lecz jedna z nich przechodzi przez pole minowe i kroczy dalej. Zeb niszczy go więc z rakietnicy, po czym chowa się za osłonę z powrotem.

AT-AT przechodzą przez pole ochronne.

Thrawn obserwując całe starcie z daleka zauważa, że przeciwnicy odsłonili właśnie swoją pozycję. Każe nanieść ich pole minowe i ukryte oddziały na mapę i wysłać cięższe oddziały. Po chwili do Zeba i Rexa zaczynają zbliżać się AT-AT, których dźwięk klon od razu zauważa. Odpala ostatnie zasoby min, lecz te nie robią nic maszyną kroczącym, które idąc dalej wchodzą za ich osłonę. Zeb stwierdza, że przydałby im się generator, który wytworzyłby niemożliwe dla nich do przejścia pole, lecz Rex sugeruje jedynie, aby powiedział o tym Sabine. Widząc nadchodzące zagrożenie zaczynają uciekać, kiedy nagle do walki dołączają się A-wingi. Po krótkim ostrzale w stronę AT-AT Thrawn wysyła im na spotkanie myśliwce TIE. Zeb i Rex starają się strzelać zza osłon do maszyn kroczących, a na pole walki niespodziewanie wbiega Kanan, który swoim mieczem przecina nogi jednego z AT-AT i dołącza do towarzyszy. Zeb wita przyjaciela i pyta, czy to prawda że ten załatwił jakąś pomoc, na co Jedi nie umie jednoznacznie odpowiedzieć. Razem z dwójką sojuszników zbiega do jaskini, podczas gdy w pobliżu promem ląduje Thrawn w obstawie szturmowców śmierci. Każe swoim oddziałom zostać na pozycji, zestrzelić wszystkie statki oraz przejąć bazę i aresztować dowództwo Sojuszu. Hera razem z Dodonną i strażnikami ostrzeliwują nadchodzące do bazy oddziały, kiedy Twi'lekanka rozkazuje podrywać statki do lotu. Jan przypomina jej o blokadzie, lecz ta odpowiada, iż woli zginąć na pokładzie Ghosta. Kanan w tym czasie próbuje pokierować towarzyszy po korytarzach jaskini, lecz co kawałek napotykają przeciwników, którzy próbują ich zatrzymać. Na orbitę wlatują nagle Mandalorianie pod przywództwem Ezry i Sabine. Ich eskadra rusza, o czym słysząc gubernator Pryce wysyłają w odpowiedzi TIE. Do bazy w tym czasie docierają Rex, Zeb i Kanan, w obecności których Bridger łączy się z Herą. Chłopak melduje, że udało mu się zdobyć wsparcie, więc postarają się zdjąć z orbity Interdictora. Hera pyta wówczas o przyjaciela Kanana, na co ten odpowiada, iż ma nadzieje, że ten się zjawi. Razem chcą udać się na pokład Ghosta, lecz nagle osłona zostaje zniszczona, a pośród trzech odlatujących z bazy statków, jeden zostaje zestrzelony przez AT-AT. Ten wybucha w pobliżu bazy, podczas gdy w powstałym zamieszaniu rebeliantów otaczają szturmowcy pod wodzą Thrawna. Admirał stwierdza, że z chęcią przyjmie ich kapitulację, grożąc Herze, iż w przypadku odmowy będzie świadkiem śmierci swoich przyjaciół, zaczynając od Kanana.

Mandalorianie sabotują Interdictora.

Thrawn oczekuje od kapitan odpowiedzi, lecz ta stwierdza, że ten ją dobrze zna. Wokół nich zaczyna natężać się burza, czym zaczyna przejmować się Kanan. Chiss widząc jego wycofanie pyta, czy ten obawia się wyładowań, na co ten uznaje, iż również on powinien. Nagle obok nich uderza błyskawica, co widząc Jarrus poleca towarzyszom się czegoś złapać. Thrawn uznaje szalejącą burzę za sztuczki Jedi, lecz w chmurze pojawia się odcień twarzy Bendu, który rozwścieczony informuje kim jest. Zeb pyta Kanan kim jest przybyły, co ten kwituje przypominając jedynie, że ostrzegał o jego przyjściu. Bendu rozwścieczony niszczy błyskawicami AT-AT i strzela dookoła bazy. W międzyczasie Ezra z pokładu myśliwca próbuje skontaktować się z Hera, lecz ta nie odpowiada. Sabine radzi mu skupić się na misji i prosi Choppera o podlecenie statkiem nad Interdictora. Kiedy przelatują nad jego kadłubem, Mandalorianie razem z Ezrą i Sabine na czele wyskakują z pokładu i lądują na powierzchni okrętu, obierając za cel emitery studni grawitacyjnych. Jeden z techników informuje gubernator Pryce o ataku Mandalorian na ich Interdictora, na co ta każe wysłać na miejsce oddziały obronne. Podczas gdy Mandalorianie strzelają do emiterów, na przeciw wylatują im szturmowcy z plecakami odrzutowymi, którzy otwierają do nich ogień. Bandu każe wszystkim odejść z jego planety, co też Kanan decyduje się zrobić. Razem z załogą zaczynają uciekać w stronę Ghosta, po czym wbiegają po trapie i podrywają statek do lotu, zostawiając Thrawna i strzelających do Bendu szturmowców na powierzchni. Pozostałości z floty Sojuszu odlatują z powierzchni, lecz Bendu nie daje Kananowi za wygraną. Wywołuje go i trafia jedną z błyskawic w Ghosta. Hera pyta, czy ten aby jest jego kolegą, na co Jarrus wyjaśnia, że trochę go zdenerwował. Lecą jednak dalej i po chwili kiedy udaje im się umknąć przed wyładowaniami, odlatują z centrum burzy. Thrawn przebywając w pozostałości bazy rebeliantów decyduje się zrobić coś z przeciwnikiem i rozkazuje szturmowcom skoncentrować ogień na epicentrum burzy. Padają kolejne AT-AT, lecz po chwili udaje im się przerwać furię Bendu i ten znika z chmur, spadając na ziemię w postaci komety. Dookoła Interdictora dochodzi do strzelaniny na ogromną skalę, do której przyłączają się także myśliwce obu stron. Sabine pyta Bridgera jak wygląda sytuacja, co słysząc ten odpowiada, iż potrzebna będzie im jeszcze chwila. Mandalorianie pokonując kolejnych przeciwników dolatują więc powrotnie do osłabionych już emiterów i wystrzeliwują w ich kierunku rakiety ze swoich plecaków, powodując poważne uszkodzone urządzenia. Następnie razem z Ezrą dolatują do głównego myśliwca i zabierają się na jego pokład, po czym z okręt wybucha, łamiąc w ten sposób blokadę.

Thrawn odnajduje Bendu.

Technik melduje gubernator Pryce o pojawieniu się pewnego problemu z Interdictorem, lecz ta rozzłoszczona każe mu się tym jakoś zająć i coś wymyślić. Kallus słysząc to uśmiecha się i stwierdza, że Thrawn nie zadowoli się z tego, że ta tak bardzo rozgromiła ich flotę, na co ta oschle rozkazuje szturmowcom wyrzucić więźnia przez śluzę powietrzną. Ci zabierają go więc siłą do windy. W tym czasie rebelianci wlatują na orbitę i słysząc meldunek o zniszczeniu Interdictora decydują się zabierać z okolicy. Ghost obiera kurs i prowadzi resztki floty przez pole walki. Kiedy winda zatrzymuje się wybranym piętrze, Kallus wychodzi z niej, zostawiając za sobą dwójkę pokonanych i nieprzytomnych szturmowców. Następnie wsiada do jednej z kapsuł ratunkowych i wystrzeliwuje ją, przesyłając swoje współrzędne rebeliantom. Hera widzą jego przekaz odnajduje jego kapsułę i przechwytuje ją, po czym decyduje się ulotnić. Ghost wchodzi w nadprzestrzeń, a za nim odlatuje reszta floty. Pryce obserwuje ich ucieczkę z mostka, zdając sobie sprawę z kolejnej porażki. W międzyczasie na Atollonie Thrawn odnajduje Bendu, który rozbił się o ziemię kawałek od bazy. Widząc go pyta kim ten jest, na co gigant odpowiada, iż ten nie da rady zetrzeć go na proch. Admirał podważa jego zapewniania i celuje w jego kierunku blasterem. Bendu mówi, że ten nie dostrzega czegoś ważnego, lecz on to widzi. Precyzuje, iż mowa o jego sromotnej porażce i nadchodzącej śmierci obejmującej go lodowatym ramieniem. Thawn wystrzeliwuje, lecz gigant znika, a w okolicy roznosi się jego śmiech. Wkrótce flota Rebelii przegrupowuje się w bezpiecznym ukryciu. Podczas holotransmisji z Ursą kobieta łączy się z rebeliantami w bólu, na co Hera uznaje, że wielkim szczęściem okazała się dla nich Sabine, która w momencie klęski uratowała im życia. Młoda Mandalorianka odpiera, że chce odwdzięczyć się teraz matce i wesprzeć klan, który potrzebuje aktualnie pomocy. Hera poleca jej lecieć, lecz stwierdza, że nie może osobiście jej wesprzeć, ponieważ zmuszona jest do przegrupowania floty i dostarczenia ocalałych w bezpieczne miejsce. Kallus mija w korytarzach Kanana i dziękuje mu za przyjęcie ich do Sojuszu. Ten przypomina mu, iż ryzykował dla nich życie, więc w pełni zasłużył sobie na ich przyjaźń. AP-5 sugeruje Rexowi, aby wykonać jeszcze jeden skok, lecz ten uznaje, że aby zatrzeć ślady za sobą, powinni zrobić jeszcze trzy zanim udadzą się na Yavin 4. Jarrus przechodzi następnie do pomieszczenia, gdzie w samotności rozmyśla Ezra. Dziękuje mu za przysłanie wsparcia i mówi, że żyją dzięki niemu. Chłopak zauważa jednak, iż stracili prawie wszystko co do tej pory mieli. Jedi odpowiada, że mimo tej porażki mają przed sobą przyszłość, gdzie wszyscy będą wolni, lecz muszą o nią walczyć. Wkrótce Ghost udaje się w kolejny skok w nadprzestrzeń, wyznaczając trasę dla reszty floty, która udaje się w drogę tuż za nim.

Zawartość

[Pokaż/Ukryj]
Postacie Stworzenia Modele droidów Wydarzenia Miejsca
Organizacje i tytuły Rasy rozumne Pojazdy i statki Broń i technologia Różne

Postacie

Stworzenia

Modele droidów

Wydarzenia

Miejsca

Organizacje i tytuły

Rasy rozumne

Pojazdy i statki

Broń i technologia

Różne

Aktorzy podkładający głosy

Oryginalni

Linki zewnętrzne

Zobacz kolekcję grafik dotyczących
odcinka Godzina Zero.


Rebelianci Serial telewizyjny - Cykl wydawniczy
Odcinki Klipy przedpremierowe: Duch i maszyna - Bombowe dzieło - Zawiłości - Własność Ezry Bridgera

Sezon pierwszy: 1/2: Iskra rebelii - 3: Droidy w opałach - 4: Lot myśliwcem - 5: Powrót dawnych mistrzów
6: W szeregach wroga - 7: Co kryje mrok - 8: Dzień Imperium - 9: Siły wsparcia - 10: Droga Jedi - 11: Ryzykowna gra
12: Wizja nadziei - 13: Wezwanie - 14: Odsiecz - 15: Galaktyka w ogniu

Sezon drugi: 16/17: Oblężenie Lothal - 18: Zaginieni dowódcy - 19: Szczątki Starej Republiki - 20: Dwóch zawsze ich jest
21: Bracia ze Złamanego Rogu - 22: Skrzydła Mistrzów - 23: Więzy krwi - 24: Atak znienacka - 25: Przyszłość Mocy
26: Dziedzictwo - 27: Księżniczka na Lothal - 28: Obrońcy Concord Dawn - 29: Proroctwo Lasatów - 30: Wezwanie
31: Powrót do domu - 32: Ludzie honoru - 33: Zasłona mroku - 34: Zapomniany droid - 35: Tajemnica bazy Choppera
36/37: Zmierzch padawana

Sezon trzeci: 38/39: Krocząc z mrok - 40: Holokrony przeznaczenia - 41: Na ratunek Antillesowi - 42: Bohaterowie Hery
43: Ostatnia bitwa - 44: Imperialni superkomandosi - 45: Żelazna eskadra - 46: Robota na Wynkanthu - 47: Informator
48: Wizje i głosy - 49/50: Duchy Geonosis - 51: Zamachowiec - 52: Próby Mrocznego Miecza - 53: Dziedzictwo Mandalore
54: Oczami Imperium - 55: Tajny ładunek - 56: Podwójny agent droid - 57: Bliźniacze słońca - 58/59: Godzina Zero

Sezon czwarty: 60/61: Bohaterowie Mandalory - 62/63: W imię Rebelii - 64: Okupacja - 65: Lot Defendera - 66: Bratnia dusza
67: Konfiskata mienia - 68: Rebelia w natarciu - 69: Zmierzch Jedi - 70: DUME - 71: Wilki i drzwi - 72: Świat między światami
73: Nadzieja głupca - 74/75: Zjednoczenie z rodziną - i pożegnanie
Książki i opowiadania Opowiadania: Rebel Bluff

Dla dzieci i młodzieży: Always Bet on Chopper - Art Attack - Battle to the End - Beware the Inquisitor! - Chopper w akcji
Draw Star Wars Rebels - Droidy w tarapatach - Dziennik rebelianta autorstwa Ezry Bridgera - Dołącz do Rebelii!
Ezra and the Pilot - Ezra's Duel with Anger - Ezra's Gamble - Fight the Empire - Gry i zabawy - Hera's Phantom Flight
The Inquisitor's Trap - Kanan's Jedi Training - Na ratunek Wookieem - A New Hero - Notatki Rebeliantów - Pocztówki
Popatrz i znajdź - Prasowanki. Moje projekty - Poznaj rebeliantów - Przygody rebeliantów - Property of Ezra Bridger
Rebels 3D Activity Book - Rebels Story and Activity Book - Rebelianci kontra Imperium - Rebel Power! - Narodziny rebelii
Rocznik - Tom 1 - Sabine - Zapiski rebliantki - Sabine's Art Attack - Storybook Library - Tatuaże. Zabawy z wyobraźnią
TIE Fighter Trouble - Who Are the Rebels? - Wypychanki - Zadanie: naklejanie! - Zeb kontra szturmowcy - Zeb to the Rescue
The Secret Jedi: The Adventures of Kanan Jarrus - The Rebellion Begins

Servants of the Empire: Edge of the Galaxy - Rebel in the Ranks - Imperial Justice - The Secret Academy
Przewodniki Rebelianci: Ilustrowany przewodnik - Rebels: Epic Battles
Komiksy Komiksy wydane w Star Wars Rebelianci - Kanan
HoloNet News Report: Imperial Registration Program - Report: Wookiee Revolt Quelled on Kashyyyk - Special Report: Lothal Jobless Rates Hit All-time Low - Special Report: Controversial Statue Finally Destroyed - Special Report: Rise in Citizen Reporting Results in Captured Criminals - Special Report: Empire Ensures New Affordable Housing on Lothal - Special Report: Famed Imperial Pilot Moves to Lothal - Special Report: Journalists Across Galaxy Join Press Corps - Breaking News: Unauthorized Mining Operation Halted - Special Report: Community Leaders Discuss Capital City Improvements - Exclusive: Mas Amedda receives Governor Arihnda Pryce for Lothal report
Gry wideo Atak rebeliantów - Recon Missions - Wyprawa Ducha - Taktyka zespołu
Czasopisma Star Wars Rebelianci
Inne Rebelianci: Kalendarz 2015 - LEGO Star Wars: Rebelianci - Nowy świt
Muzyka Season One - Season Two