Misja na stacji Reklam

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych.

Rebelianci na stacjii reklam.png
Misja na stacji Reklam
Konflikt: Galaktyczna wojna domowa
Data: 2 BBY
Miejsce: Stacja Reklam
Przyczyny: Potrzeba zdobycia Y-wingów dla uzupełnienia floty Rebelii
Skutki:
Uczestnicy:
Misja na stacji Reklam miała miejsce w roku 2 BBY na planecie o nazwie Yarma. Jej celem miało być wykradzenie przez rebeliantów Y-wingów z imperialnej stacji Reklam. Statki te miały być zezłomowane, a flota Rebelii pilnie ich potrzebowała. Zaplanowali atak na stację, w którym pod dowództwem Ezry Bridgera, wzięli udział Sabine Wren, Garazeb Orrelios, Rex, Hondo Ohnaka i droid astromechaniczny C1-10P. Z bazy natomiast całą misję obserwowali Hera Syndulla i Jun Sato.

Historia

Przyczyny

W roku 2 BBY flota Rebelii potrzebowała myśliwców. Z pomocą uratowanego z imperialnego więzienia na Narace pirata, Honda Ohnaki, rebelianci otrzymali informacje o lokalizacji stacji Reklam, na której to Imperium miało złomować stare Y-wingi z czasów Republiki.

Przebieg

Rebelianci polecieli na stację Phantomem, lecz po drodze natknęli się na droidy demontujące, które zaatakowały ich statek. W odpowiedzi Rex kazał otworzyć wejście, po czym zestrzelił wszystkich przeciwników swoim blasterem. Następnie schowali się pod jedną z kładek, dzięki czemu zniknęli z radarów Imperium. Po wyjściu odnaleźli Ugnaughtów pracujących przy złomowaniu statków. Hondo powiedział im, że znał ich przyjaciela, Terbę, następnie wytłumaczył po co przyszli i poprosił o zatrzymanie taśmociągu, obiecując im wolność. Ci spełnili prośbę, po czym przesłali do centrum dowodzenia informację o awarii. Rebelianci zaczęli tankować je paliwem, lecz po chwili zauważył ich jeden z droidów, po czym zaatakował. Przesłał on także informacje do centrum dowodzenia, przez co zostały nałożone blokady startu. Sabine i Zeb stanęli do walki z droidem, gdy w tym samym czasie Ezra i Rex pobiegli w stronę centrum. Po dojściu do hangaru Ezra zmienił jednak zdanie i namówił klona, aby pomógł towarzyszom. Rex na jego prośbę podbiegł do ramienia sterującego, którym zablokował, dobił blasterem i zrzucił ze stacji w przepaść przeciwnika. Z Ezrą w tym czasie skontaktowała się Herą, która słysząc o ich problemach zdecydowała się im pomóc. Ezra pokonał oddziały szturmowców, po czym podbiegł do niego Hondo wraz z Ugnaughtami. Zaproponował, że przypilnują oni stojącego w hangarze imperialnego promu. Młody Jedi zgodził się, po czym ruszył w ustalonym wcześniej kierunku.

Po wejściu do centrum dowodzenia, chłopak zauważył dobrze mu już znanego admirała Broma Titusa. Na początku zdziwił się, ponieważ ostatni raz widział go w czasie dowodzenia flotą statków. Pokonał straże, po czym zagroził mu mieczem świetlnym, żądając wyłączenia blokad. Titus poinformował Ezrę, że uszkodził wcześniej jednostkę sterującą i jedynym sposobem było wyłączenie zasilania w całej stacji. Rebeliant zaryzykował niszcząc zasilanie, po czym stacja zaczęła opadać w dół. Wystraszony Titus uciekł, a on nakazał reszcie odlatywać. Wykonali oni polecenie odlatując ze statkami do bazy. Po chwili chłopak zauważył jak Hondo z Ugnaughtami także wystartowali. Planował on udać się Phantomem, lecz na skutek wstrząsów i walenia się stacji, statek odczepił się i spadł. Ezra zostawiony został na pastwę losu, lecz w ostatniej chwili ukazał mu się Ghost. Przylecieli po niego Hera i Kanan. Zabrali chłopaka, po czym odlecieli bezpiecznie do bazy na Atollon.

Skutki

Zdaniem Hery misja powiodła się, lecz przez to, że Ezra nie wykonał jej rozkazów, naraził na niebezpieczeństwo siebie i resztę załogi, za co postanowiła go zawiesić. Zniszczony został też Phantom przez co brakowało statku wspierającego do Ghosta. Uwolnieniu uległo natomiast trzech Ugnaughtów, którzy zmuszani byli na stacji do niewolniczej pracy.

Źródła