Zapraszamy do udziału w XI konkursie


Komórka Feniks

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Obi Stub3.png
Być może w archiwach są braki.

Ten artykuł wymaga poszerzenia.


Prosimy, rozbuduj go, korzystając z zaleceń edycyjnych i uwag zawartych w dyskusji.

Sabine Starbird.svg.png
Komórka Feniks
Twórca/Twórcy Komandor Jun Sato
Przywódca/Przywódcy Komandor Jun Sato
Kwatera główna
Data rozwiązania 1 BBY (Większość dołączyła do Grupy Massassi)[1]
Data reorganizacji 4 BBY[2]
PrzynależnośćKomórka Feniks była jedną z komórek rebelii działających kilka lat przed Bitwą o Yavin. Często współpracowała z załogą Ghosta. Jej dowódcą był komandor Jun Sato.

Historia

Założenie i początki

Komórka Feniks była jedną z pierwszych większych komórek rebelii jakie działały w okresie poprzedzającym Bitwę o Yavin. W roku 4 BBY brała udział w ataku na flotę Imperium Galaktycznego stacjonującą nad Mustafarem. Celem ataku było odwrócenie uwagi od wycofującej się z Niszczyciela typu Imperial-I, Sovereigna, komórki z Lothalu. Po tym wydarzeniu, za namową Ahsoki Tano oraz Baila Organy, komandor Sato nawiązał ścisłą współpracę z załogą Ghosta.

Współpraca z komórką z Lothalu

Komandor Jun Sato, przywódca komórki.

Jedną z ich wspólnych akcji był atak na imperialny konwój przewożący paliwo. W walcem, poza Ghostem, brała udział także elitarna Eskadra Feniksów. Akcja ta zapewniła flocie komórki zapasy paliwa potrzebne do unikania imperialnych patroli. Podczas odprawy, która miała miejsce na okręcie dowodzenia Phoenix Home, z rebeliantami skontaktowała się imperialna minister Maketh Tua prosząc o ratunek oraz pomoc w ucieczce z Lothalu. W zamian za to proponowała listę sympatyków rebelii oraz wyjawienie prawdziwej przyczyny obecności Imperium na planecie. To przekonało komandora Sato, który wydał pozwolenie załodze Ghosta na działanie. Misja jednak okazała się pułapką zastawioną przez Dartha Vadera, który, śledząc uciekających z planety na pokładzie imperialnego promu, odkrył położenie floty. W ataku jaki przeprowadził, zniszczył znaczną część Eskadry Feniksów oraz okręt dowodzenia całej floty. Jednak dzięki odwróceniu jego uwagi przez rebeliantów na pokładzie Ghosta, komandor Sato zdołał wydać rozkaz opuszczenia okrętu i przeniesienia dowództwa komórki na korwetę typu CR90, Liberatora, a następnie uciec w nadprzestrzeń.

Flota komórki

W skład floty komórki wchodziła fregata typu Pelta Phoenix Home, która pełniła funkcję okrętu dowodzenia i lądowiska dla myśliwców typu A-wing Eskadry Feniksów oraz kilka korwet Korwet Hammerhead i CR90,w tym Liberator. Ponadto komórka posiadała przynajmniej jeden cywilny gwiezdny prom dojazdowy 2000, który był wykorzystywany w tajnych misjach.

Przypisy

Źródła


Poczytaj o Gwiezdnych wojnach na Star Wars Extreme!