Atak na imperialny konwój

Z Biblioteki Ossus, polskiej encyklopedii ''Gwiezdnych wojen''.
Atak na imperialny konwój
Konflikt Galaktyczna wojna domowa
Data 4 BBY
Wynik Przejęcie ładunku przez rebeliantów.
Strony
Rebelia Imperium Galaktyczne
Dowódcy
Nieznany
Siły
Straty
Brak Kilka myśliwcówAtak na imperialny konwój, który odbył się w roku 4 BBY, miał na celu przechwycenie generatorów tarcz dla floty statków kosmicznych. W tym celu połączone siły załogi statku Ghost oraz Komórki Feniks zaatakowały imperialne transportowce w przestrzeni kosmicznej i przejęły ładunek.

Przyczyny

Jakiś czas po ataku na imperialną flotę nad Mustafarem, załoga Ghosta uzyskała informacje, że generatory tarcz mają być przewożone. W związku z tymi informacjami, rebelianci z Lothalu wraz z Eskadrą Feniksów zaatakowali konwój.

Przebieg

Do bitwy doszło w przestrzeni kosmicznej, gdy 3 krążowniki typu Gozanti zostały zaatakowane przez siły rebeliantów. Eskortujące je myśliwce typu TIE odpowiedziały atakiem i zostały związane w walce przez pilotów Eskadry Feniksów zasiadających za sterami swoich A-wingów. Umożliwiło to Ghostowi, którym sterowała Hera Syndulla oraz Phantomowi, którym leciała Sabine Wren, na zbliżenie się do frachtowców. Mandalorianka ostrzelała ten przewożący ładunek, co doprowadziło do jego uwolnienia. W tym momencie z nadprzestrzeni wyskoczyły 2 krążowniki typu Arquitens, które wspomogły siły Imperium i zaatakowały myśliwce rebeliantów oraz korwetę CR90, która pełniła w czasie akcji rolę okrętu dowodzenia. Atak krążownika mocno nadwyrężył osłony korwety, w związku z czym komandor Jun Sato postanowił zarządzić odwrotu. Wstrzymał się jednak z wydaniem rozkazu, aby umożliwić kapitan Syndulli na przejęcie ładunku. Gdy tylko ten został zabezpieczony wszystkie jednostki Rebelii wycofały się w nadprzestrzeń.

Skutki

Pomimo udanego ataku i przejęciu ładunku, okazało się, iż informacje o generatorach tarcz były fałszywe. Zdobyte paliwo zapewniło flocie Komórki Feniks przewagę nad imperialnymi patrolami.

Źródła